Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola

W zakładce „Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola” znajdziesz najważniejsze informacje i wytyczne dotyczące przyjmowania dzieci do placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację, jakie kryteria przyjąć, w jaki sposób poinformować rodziców o wynikach rekrutacji, a także jak uzasadnić odmowę przyjęcia do przedszkola. Dodatkowo znajdują się tu porady dotyczące przyjmowania do przedszkola w ciągu roku szkolnego.

Czy można wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych przedszkole w innej gminie

Pytanie: Zakończyła się rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i mamy dużą grupę dzieci nieprzyjętych. Na terenie gminy nie ma już miejsc w żadnym przedszkolu publicznym i prywatnym. Czy wójt może wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych miejsce w przedszkolu w innej gminie?

Rekrutacja dzieci 6-letnich do przedszkola – zapisy w regulaminie rekrutacji

Pytanie: Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego w uchwale gminy nie ma przewidzianego punktu, który dawałby możliwość pierwszeństwa przyjęcia dzieci 6-letnich. Informacja o obowiązku odbycia rocznego przygotowania jest w regulaminie przedszkola. Czy taki zapis w regulaminie jest prawidłowy? Jest tam również zapis, że rodzice dzieci 6-letnich wskazują miejsce realizacji obowiązku szklonego. Czy w regulaminie mógł się znaleźć taki zapis?

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola dzieci spoza obwodu

Pytanie: W zarządzeniu organu prowadzącego dot. rekrutacji do przedszkola jest zapis, że rodzice dzieci zamieszkałych poza obwodem mogą ubiegać się o przyjęcie, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami. Czy zapis ten oznacza, że nie możemy przyjąć zgłoszenia dziecka spoza obwodu w terminie rekrutacji?

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Ustawodawca wskazuje dwa etapy postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli. W pierwszym należy wziąć pod uwagę kryteria ustawowe, a drugim – kryteria szczegółowe, czyli określone przez organ prowadzący w podjętej uchwale. Często okazuje się jednak, że już na pierwszym etapie kryteria są zmieniane. Sprawdź kryteria przyjęcia do przedszkola.

Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025. Rozwiązujemy praktyczne problemy

Powoli rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025. Już niebawem dyrektorzy będą rozpatrywać złożone przez rodziców wnioski. Nie zawsze jednak odbywa się to bezproblemowo. W tej sytuacji trzeba znać szczegółowo nie tylko przepisy, ale i uchwałę organu prowadzącego. Przedstawiamy najczęściej pojawiające się problemy związane z rekrutacją do przedszkoli.

Weryfikacja oświadczenia rodziców o zamieszkaniu na terenie gminy

Pytanie: Rodzic we wniosku dziecka do przedszkola publicznego (gminnego) oświadczył, że mieszka w miejscowości na terenie gminy, w której leży przedszkole. Czy komisja rekrutacyjna (ewentualnie poprzez organ prowadzący) może zweryfikować to oświadczenie? W jaki sposób i na jakim etapie?

Przedstawiciel urzędu w komisji rekrutacyjnej w przedszkolu

Pytanie: Czy w komisji podczas rekrutacji do przedszkola publicznego może być przedstawiciel urzędu gminy – inspektor oświaty?

Jakie dokumenty potwierdzają samotne wychowywanie dziecka

Pytanie: Czy oprócz oświadczenia rodzica składane w karcie zgłoszenia dziecka do przedszkola, należy przedstawić inne dokumenty świadczące o samotnym wychowywaniu? Czy wystarczy samo oświadczenie?

Odroczenie obowiązku szkolnego a miejsce w przedszkolu

Pytanie: Dziecko  kończy zerówkę i zostało przyjęte do I klasy. Jednak rodzic w wakacje dostarczył dokumenty z poradni o odroczenie obowiązku szkolnego. Czy dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjęć dziecko ponownie? Czy to organ prowadzący wyznaczy miejsce dla dziecka na terenie gminy?

Kiedy kończy się proces rekrutacji do przedszkola

Pytanie: Czy po zakończeniu okresu odwoławczego kończy się proces rekrutacyjny do przedszkola? Kiedy po zakończonej rekrutacji uzupełniającej rodzic, który nie brał udziału w rekrutacji, może złożyć dokumenty do przedszkola, jeżeli na listach widnieje informacja jeszcze o wolnych miejscach? Czy może zrobić to już w momencie ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych, czy dopiero od 1 września?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty