Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Karta Nauczyciela - komentarz

Przedstawiamy komentarz do Karty Nauczyciela, opracowany przez wybitnych ekspertów prawa oświatowego. Znajdziesz tu omówienie poszczególnych rozdziałów z podziałem na konkretne artykuły Karty Nauczyciela. Awans zawodowy, warunki pracy i wynagrodzenia czy nawiązywanie i rozwiązywanie umów nie będą już stwarzać problemów. Dodatkowo znajdziesz tu odniesienia do wzorów dokumentów, procedur lub porad, które ułatwią codzienną pracę. Praktyczne omówienie wszystkich przepisów w jednym miejscu.

Rozdział 1. Postanowienia wstępne

Art. 1-3 Karty Nauczyciela [Kogo dotyczy Karta Nauczyciela] Praktyczny komentarz

Wiedza o tym, jaki jest zakres zastosowania Karty Nauczyciela i kogo ona dotyczy, jest kluczowa dla każdej osoby zajmującej się kadrami w oświacie. Kwestię tę należy rozpatrywać w aspekcie podmiotowym i przedmiotowym. Nie można też pominąć tzw. słowniczka ustawowego.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 1. Postanowienia wstępne »

Rozdział 2. Obowiązki nauczycieli

Art. 6 Karty Nauczyciela [Jakie obowiązki ma nauczyciel] Praktyczny komentarz

Katalog obowiązków nauczycieli został zredagowany dość ogólnikowo. Wbrew pozorom jednak ma on duże znaczenie praktyczne. Przesądza bowiem o tym, w jakim zakresie nauczyciel ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, porządkową lub za jakość pracy.

Art. 6a Karty Nauczyciela [Ocena pracy nauczycieli] Praktyczny komentarz

Nauczyciele zatrudnieni we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych  bez względu na wymiar zatrudnienia, podlegają ocenie pracy. Praktyczny komentarz do art. 6a Karty Nauczyciela, omawia aktualne zasady dokonywania oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 2. Obowiązki nauczycieli »

Rozdział 3. Wymagania kwalifikacyjne

Art. 9 Karty Nauczyciela [Kwalifikacje nauczycieli] Praktyczny komentarz

Katalog obowiązków nauczycieli został zredagowany dość ogólnikowo. Wbrew pozorom jednak ma on duże znaczenie praktyczne. Przesądza bowiem o tym, w jakim zakresie nauczyciel ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, porządkową lub za jakość pracy.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 3. Wymagania kwalifikacyjne »

Rozdział 3a. Awans zawodowy nauczycieli

Art. 9a Karty Nauczyciela [Stopnie awansu zawodowego nauczycieli] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, a także tzw. nauczyciela początkującego czyli bez stopnia awansu zawodowego. W nowym systemie awansu obowiązującym od 1 września 2022 r. uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego wiąże się z koniecznością przepracowania odpowiedniego okresu oraz przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. Karta Nauczyciela przewiduje jednak możliwość uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego z mocy prawa. Poznaj podstawowy podział stopni awansu zawodowego nauczycieli i sprawdź, kto może otrzymać stopień awansu bez odbywania przygotowania do zawodu.

Art. 9b Karty Nauczyciela [Ogólne warunki uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego] Praktyczny komentarz

Komentowany przepis określa procedury nadawania nauczycielom kolejnych stopni awansu zawodowego, wymogi dotyczące awansu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, a także właściwość organów wydających decyzje w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielowi (komisje kwalifikacyjne i komisje egzaminacyjne). Poznaj ogólne warunki uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego oraz czas na wydanie decyzji w tej sprawie.

Art. 9ca Karty Nauczyciela [Przygotowanie do zawodu] Praktyczny komentarz

Aby móc złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego należy najpierw odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela. Okres ten co do zasady trwa 3 lata i 9 miesięcy, ale może zostać skrócony. W czasie przygotowania do zawodu nauczyciel korzysta ze wsparcia mentora. Z kolei nauczyciela mianowany nie musi odbywać ani stażu ani przygotowania do zawodu. Po przepracowaniu odpowiedniego okresu i spełnieniu określonych warunków składa on po prostu wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego. Sprawdź, na jakich warunkach.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 3a. Awans zawodowy nauczycieli »

Rozdział 4. Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy

Art. 13-16 Karty Nauczyciela [Akt mianowania i umowa o pracę nauczyciela] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela w sposób szczególny wyróżnia elementy umowy o pracę i aktu mianowania nauczyciela. Najwięcej wątpliwości budzi sposób wskazania w umowie o pracę nauczyciela stanowiska pracy oraz wynagrodzenia. Prawidłowe określenie tych elementów pracy, ograniczy w przyszłości konieczność zmiany warunków pracy nauczycieli.

Art. 10 Karty Nauczyciela [Zatrudnianie nauczycieli w szkołach samorządowych] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela w sposób pełny reguluje zasady zatrudniania nauczycieli szkół samorządowych. Określa, kiedy dopuszczalna jest umowa na czas określony nauczyciela i jaki jest limit umów o pracę w szkole.  Przewiduje także szczególną formę nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienie nauczyciela na podstawie mianowania. Kompleksowe omówienie zasad zatrudniania nauczycieli wraz z bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz wzorami dokumentów, rozwieją wątpliwości związane z nawiązywaniem stosunków pracy z nauczycielami.

Art. 10a Karty Nauczyciela [Zatrudnianie nauczycieli w szkołach i przedszkolach niesamorządowych] Praktyczny komentarz

Nauczyciele prowadzący zajęcia w szkołach i przedszkolach niesamorządowych co do zasady powinni być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy. W ich przypadku możliwe jest zawarcie wszystkich rodzajów umów o pracę przewidzianych przepisami prawa pracy, w tym umowy na okres próbny. Nauczyciele ci mogą także realizować zajęcia na podstawie umowy cywilnoprawnej, o ile zostaną im powierzone nie więcej niż 4 godziny zajęć tygodniowo. Poznaj aktualne zasady zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach niesamorządowych.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 4. Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy »

Rozdział 5. Warunki pracy i wynagrodzenie

Art. 30 Karty Nauczyciela [Składniki wynagrodzenia nauczycieli oraz inne świadczenia ze stosunku pracy] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela określa składniki wynagrodzenia nauczycieli, a także inne świadczenia ze stosunku pracy, do których mogą być oni uprawnieni. Wynagrodzenie nauczycieli składa się ze składników obligatoryjnych i fakultatywnych, co oznacza, że nie każdy nauczyciel ma prawo do wszystkich dodatków, w tym dodatku motywacyjnego.  Dużą rolę w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ma minister edukacji oraz organ prowadzący szkołę, który uchwala tzw. regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, jak uregulowane są zasady wynagradzania nauczycieli w szkołach samorządowych.

Art. 30a, 30b Karty Nauczyciela [Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli] Praktyczny komentarz

Organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, maja obowiązek corocznie analizować wydatki na wynagrodzenia nauczycieli. W razie nieosiągnięcia średnich wynagrodzeń nauczycieli w danym roku, wypłaca się jednorazowy dodatek uzupełniający. Poznaj zasady ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli i opracowywania sprawozdania ze średnich wynagrodzeń.

Art. 33 Karty Nauczyciela [Dodatek za wysługę lat nauczyciela] Praktyczny komentarz

Dodatek za wysługę lat, nazywany także dodatkiem stażowym nauczyciela, jest jednym z dodatków do wynagrodzenia, do którego prawo powstaje wraz ze spełnieniem jednego warunku o charakterze obiektywnym. Nabycie prawa do dodatku za wysługę lat w szkole, a w dalszej kolejności wysokość stawki tego dodatku, zależy wyłącznie od stażu pracy nauczyciela.  Obowiązkiem dyrektora szkoły jest natomiast prawidłowo ustalić uprawnienie nauczyciela do dodatku stażowego oraz terminowo, w prawidłowej wysokości wypłacać ten składnik wynagrodzenia.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 5. Warunki pracy i wynagrodzenie »

Rozdział 6. Nagrody i odznaczenia

Art. 47 Karty Nauczyciela [Nagroda jubileuszowa nauczyciela] Praktyczny komentarz

Wieloletnia praca nauczyciela jest wynagradzana specjalną gratyfikacją pieniężną – nagrodą jubileuszową. Jedynym kryterium przyznawania tej nagrody jest legitymowanie się wymaganym przez ustawę okresem pracy, przy czym po raz pierwszy nauczyciel otrzymuje nagrodę za 20 lat pracy, a kolejne co 5 lat, skończywszy na nagrodzie za 40 lat pracy. Poznaj szczegółowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nauczycielom.

Art. 48 Karty Nauczyciela [Trzynastka dla nauczycieli] Praktyczny komentarz

Prawo do trzynastki nauczyciela jest uzależnione od okresu przepracowanego w danej szkole w danym roku kalendarzowym. Ponadto ustawa do dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewiduje szczególne sytuacje, w których nauczyciel otrzyma trzynastkę bez względu na okres przepracowany (np. w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub zatrudnienia zgodnie z organizacją pracy szkoły). Poznaj warunki nabycia prawa do trzynastki w szkole.

Art. 49 Karty Nauczyciela [Fundusz nagród dla nauczyciel] Praktyczny komentarz

W budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów oraz ministra ds. oświaty i wychowania tworzony jest specjalny fundusz nagród dla nauczycieli. Z funduszy tych wypłacane są nagrody dla nauczycieli. Poznaj szczegółowe zasady przyznawania nagród nauczycielom.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 6. Nagrody i odznaczenia »

Rozdział 7. Uprawnienia socjalne i urlopy

Art. 53 Karty Nauczyciela [ZFŚS i świadczenie urlopowe] Praktyczny komentarz

Nauczyciele tak jak inni pracownicy oświaty mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Oprócz tego przysługuje im jednak świadczenie urlopowe. Poza tym zasady naliczania odpisów na ZFŚS są inne niż w przypadku pozostałych grup zawodowych. Więcej na ten temat w artykule.

Art. 53a Karty Nauczyciela [Świadczenie na start] Praktyczny komentarz

Z dniem 1 września 2019 r. do Karty Nauczyciela został dodany przepis art. 53a przewidujący specjalny dodatek dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Aktualnie jednak z uwagi na zmiany w systemie awansu zawodowego świadczenie to w kwocie 1000 zł należy się nauczycielowi początkującym. Świadczenie to co do idei przypomina funkcjonujący w przeszłości zasiłek na zagospodarowanie, jednakże widoczne są dość istotne różnice. Poznaj warunki wypłaty świadczenia na start nauczycielom początkującym.

Art. 54 Karty Nauczyciela [Dodatek wiejski dla nauczyciela] Praktyczny komentarz

Na mocy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ustawodawca zdecydował się odebrać nauczycielom swoiste przywileje i uchylił przepisy przewidujące dla nauczycieli zatrudnionych na terenie wiejskim i w małych miasteczkach prawo do lokalu mieszkalnego, osobistego użytkowania działki gruntu oraz dodatku mieszkaniowego przy zachowaniu praw już nabytych. Pozostawił jednocześnie prawo do dodatku wiejskiego. Sprawdź warunki jego przyznawania i wypłaty.   

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 7. Uprawnienia socjalne i urlopy »

Rozdział 7a. Finansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli

Art. 70a – art. 70d Karty Nauczyciela [Dofinansowanie doskonalenia zawodowego] Praktyczny komentarz

Nauczycielom przysługują środki finansowe na doskonalenie zawodowe. Kiedy takie dofinansowanie może być przyznane? Na jakich zasadach? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule. Dowiesz się także, jak organizować szkolenia branżowe w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 7a. Finansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli »

Rozdział 8. Ochrona zdrowia

Art. 72 Karty Nauczyciela [Nauczyciele mogą korzystać z pomocy zdrowotnej] Praktyczny komentarz

Charakterystycznym i unikalnym przywilejem nauczyciela jest możliwość korzystania z pomocy zdrowotnej finansowanej przez organ prowadzący. Nie każdy jednak wie, jak to rozwiązanie funkcjonuje. Sprawdź, jak działa pomoc zdrowotna dla nauczycieli.

Art. 73 Karty Nauczyciela [Urlop zdrowotny od A do Z] Praktyczny komentarz

Urlop zdrowotny jest bardzo popularnym świadczeniem wśród nauczycieli – pozwala bowiem na podreperowanie zdrowia z zachowaniem większej części pensji. Sprawdź, według jakich zasad udzielić urlop zdrowotny.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 8. Ochrona zdrowia »

Rozdział 10. Odpowiedzialność dyscyplinarna

Art. 75 - art. 76 Karty Nauczyciela [Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela] Praktyczny komentarz

Nauczyciele podlegają charakterystycznej dla tej grupy zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdobądź najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju odpowiedzialności zawodowej.

Art. 77 - art. 82 Karty Nauczyciela [Jak funkcjonują komisje dyscyplinarne] Praktyczny komentarz

Specyfika odpowiedzialności dyscyplinarnej wynika z tego, że rozstrzyga o niej nie dyrektor, lecz zewnętrzna komisja dyscyplinarna nauczycieli. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach ta komisja funkcjonuje.

Art. 83 - art. 84 Karty Nauczyciela [Kilka słów o rzeczniku dyscyplinarnym] Praktyczny komentarz

Rzecznik dyscyplinarny to specyficzny podmiot. W etapie postępowania dyscyplinarnego pełni on rolę organu prowadzącego. Natomiast we właściwym postępowaniu dyscyplinarnym staje się jedną ze stron.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 10. Odpowiedzialność dyscyplinarna »

Rozdział 11. Uprawnienia emerytalne

Art. 86 – art. 88 Karty Nauczyciela [Uprawnienia emerytalne nauczyciela - kompendium] Praktyczny komentarz

Z biegiem lat system emerytur dla nauczycieli traci swoje cechy charakterystyczne. Obecnie nauczyciele mogą korzystać z emerytur powszechnych, ale już nie bez względu na wiek. Alternatywą pozostaje świadczenie kompensacyjne, a w wyjątkowych przypadkach emerytura pomostowa. Warto także pamiętać o konieczności przyznania nauczycielowi odprawy emerytalno-rentowej.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 11. Uprawnienia emerytalne »

Rozdział 11a. Przepisy szczególne

Art. 91a – 91c Karty Nauczyciela [Karta Nauczyciela stosowana nie zawsze w pełnym zakresie] Praktyczny komentarz

W stosunku do niektórych grup nauczycieli przepisy Karty Nauczyciela stosuje się w ograniczonym zakresie wskazanym w samej ustawie. Sprawdź, jakie jest to zakres.

Art. 91d Karty Nauczyciela [Kto wykonuje zadania organu prowadzącego] Praktyczny komentarz

Ogólnie rzecz ujmując, organ prowadzący sprawuje nadzór nad szkołami i placówkami w zakresie niepedagogicznym. Wchodzą w ten zakres również kwestie kadrowo-płacowe. Dowiedz się, kto konkretnie w tym zakresie wykonuje zadania organu prowadzącego.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Rozdział 11a. Przepisy szczególne »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty