Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, które pomogą Ci prowadzić sprawy kadrowe pracowników obsługi i administracji w Twojej placówce. Zatrudnianie i zwalnianie pracowników niepedagogicznych bez tajemnic i zgodnie z prawem!

Zatrudnianie pracowników niepedagogicznychCzytaj więcej porad »

AdobeStock_613119207

Weryfikacja niekaralności pracowników niepedagogicznych z Krajowego Rejestru Karnego – kiedy jest konieczna

Począwszy od 15 lutego 2024 r. osoby, które mają wykonywać określone czynności wobec małoletnich, podlegają weryfikacji niekaralności. Zaświadczenia o niekaralności z KRK muszą złożyć przede wszystkim nauczyciele, ale także niektórzy pracownicy niepedagogiczni. Sprawdź, na których pracownikach ciąży obowiązek weryfikacji niekaralności.

Zatrudnienie pracownika samorządowego bez kwalifikacji

Czy można zatrudnić pracownika samorządowego w szkole bez kwalifikacji

Pracownicy samorządowi zatrudniani w szkole muszą legitymować się kwalifikacjami dotyczącymi odpowiedniego poziomu wykształcenia oraz stażu pracy. Czy wzorem rozwiązań dotyczących nauczycieli istnieje możliwość zatrudnienia pracownika samorządowego w szkole bez kwalifikacji? W pewnym zakresie – tak.

Od kogo dyrektor szkoły powinien wymagać zaświadczenia o niekaralności

Od kogo dyrektor szkoły powinien wymagać zaświadczenia o niekaralności

Od 15 lutego 2024 r. rozszerza się krąg osób, których dyrektor szkoły i przedszkola musi zweryfikować pod kątem niekaralności oraz figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdź, od których osób zatrudnianych w szkole oraz dopuszczanych do kontaktu z dziećmi należy wymagać spełniania warunku niekaralności.

Zmiana warunków pracy pracowników niepedagogicznychCzytaj więcej porad »

Remont w przedszkolu a oddelegowanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych

Remont w przedszkolu – czy można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do innej placówki

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której w czasie wakacji w przedszkolu zorganizowany jest remont. W tym czasie wyznaczono inne przedszkole dyżurujące. Czy w takim przypadku można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do pracy w przedszkolu dyżurującym? Odpowiedź w artykule.

Podstawa prawna porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia w szkole

Podstawa prawna porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia w szkole

Zmiana warunków zatrudnienia pracowników szkoły zazwyczaj możliwa jest za porozumieniem stron. Próżno jednak szukać w Karcie Nauczyciela, ustawie o pracownikach samorządowych czy Kodeksie pracy przepisu, który wprost wskazywałby na możliwość zawarcia tzw. aneksu do umowy o pracę. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia w szkole.

Zawarcie z mocą wsteczną porozumienia stron zmieniającego warunki umowy o pracę

Pytanie: Czy porozumienie stron w sprawie zmiany stanowiska i warunków pracy może być zawarte z mocą wsteczną? Pracownik wyraża zgodę na takie rozwiązanie

Zwalnianie pracowników niepedagogicznychCzytaj więcej porad »

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia pracownika szkoły w wieku przedemerytalnym

Pytanie: Czy można rozwiązać umowę z pracownikiem, który jest w wieku przedemerytalnym, jeśli przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym już od 8 miesięcy?

Osiągnięcie wieku ochrony przedemerytalnej w trakcie wypowiedzenia

Pytanie: Czy można zwolnić pracownika szkoły, który w okresie wypowiedzenia osiągnie wiek ochrony przedemerytalnej? 

Wygaśnięcie stosunku pracy i wynagrodzenie a powołanie do zawodowej służby wojskowej pracownika szkoły

Wygaśnięcie stosunku pracy i wynagrodzenie a powołanie do zawodowej służby wojskowej pracownika szkoły

Pracownik szkoły, który otrzyma powołanie do zawodowej służby wojskowej, musi poinformować o tym dyrektora. Powołanie skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy, co szkoła powinna stwierdzić na piśmie. Istotna jest również kwestia wypłaty wynagrodzenia dla takiego pracownika.

Stosunek pracy pracowników niepedagogicznych - inne zagadnieniaCzytaj więcej porad »

Orzeczenie o braku zdolności do pracy na danym stanowisku

Orzeczenie o braku zdolności do pracy na danym stanowisku - konsekwencje

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Sprawdź, co zrobić, gdy pracownik szkoły po badaniach profilaktycznych uzyska orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. 

Opieka nad uczniami w zakresie obowiązków pracowników niepedagogicznych

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może w zakresie obowiązków sekretarza szkoły, sprzątaczki lub konserwatora wpisać opiekę nad dziećmi podczas wycieczek szkolnych, zawodów sportowych itp.?

Nieskierowanie pracownika szkoły do służby przygotowawczej  - jak naprawić błąd

Nieskierowanie pracownika szkoły do służby przygotowawczej  - jak naprawić błąd

Zatrudniając pracownika, który po raz pierwszy podejmuje pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizować dla pracownika służbę przygotowawczą, zwieńczoną egzaminem. Sprawdź, co zrobić, gdy pracownika szkoły (mimo takiego obowiązku) nie skierowano do służby przygotowawczej.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty