Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 wchodzi w życie wiele zmienionych przepisów Prawa oświatowego. Zmiany te często wymagają aktualizacji dokumentacji szkolnej, a także zaznajomienia nauczycieli ze wszystkimi nowościami na zebraniu rady pedagogicznej. Przedstawiamy przepisy, które wchodzą w życie 1 września – zebrane w wygodną tabelaryczną formę.
Nawet przy zatrudnieniu nauczyciela szkoły niepublicznej na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. Zakres stosowania Karty Nauczyciela w przedszkolach niepublicznych został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela.
Zmienione ramowe plany nauczania obowiązują od roku szkolnego 2017/2018, ale nie we wszystkich klasach szkoły podstawowej.
Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, karty wypoczynku, liczby uczestników w grupie pozostających pod opieką jednego wychowawcy, obowiązków kierownika i wychowawcy, programu kursów na kierownika lub wychowawcę wypoczynku, wzorów karty kwalifikacyjnej i zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązują nowe zasady rekrutacji do szkół. Dotychczas regulacje dotyczące przyjmowania kandydatów były określane w statucie szkoły. Teraz trzeba wziąć pod uwagę zasady zawarte w ustawie o systemie oświaty i rozporządzeniu MEN z 2 listopada 2015 r.
Od początku roku szkolnego 2015/2016 obowiązują nowe przepisy, które przyniosły takie zmiany, jak m.in. możliwość śródrocznej i rocznej opisowej oceny klasyfikacyjnej uczniów uczących się na każdym etapie edukacyjnym, a nie tylko do uczniów I etapu edukacyjnego. Zmianie uległa również możliwość zgłaszania zastrzeżeń do dyrektora szkoły w sprawie niezgodnego z przepisami ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub zachowania.