Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Jakie badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej

Jakie badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej

Praca nauczyciela szkoły specjalnej cechuje się specyfiką. Czy to oznacza, że nauczyciel ten powinien odbyć dodatkowe badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? W grę wchodzą nie tylko rutynowe badania wstępne, ale może także badania specjalistyczne. Poza tym nie można zapominać także o badaniach sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdź, jakie wykonać badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej, nim rozpocznie on pracę w takiej szkole.

Kto prowadzi szkolenia bhp

Pytanie: Czy szkolenia bhp dla pracowników może prowadzić zatrudniony w szkole specjalista ds. bhp

7 pytań i odpowiedzi dotyczących skierowań na badania kontrolne i okresowe

7 pytań i odpowiedzi dotyczących skierowań na badania kontrolne i okresowe

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania kontrolne i okresowe do lekarza medycyny pracy. Realizacja tego obowiązku nie jest taka oczywista, jak wskazuje duża liczba zapytań naszych Czytelników. Wychodząc temu naprzeciw, przedstawiamy rozwiązania wybranych problemów w zakresie kierowania pracowników na badania profilaktyczne.

Czy orzeczenie lekarza medycyny pracy może być warunkowe

Pytanie: W orzeczeniu lekarskim wydanym dla nauczyciela po badaniach kontrolnych lekarz medycyny pracy wskazał, że nauczyciel jest zdolny do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela ze wskazaniem, że może dźwigać do 10 kg. Czy takie orzeczenie jest prawidłowe? Co powinien zrobić dyrektor.

Środki higieniczne dla pracowników szkoły

Pytanie: Czy pracownikom obsługi i administracji powinnam przydzielić indywidualnie mydło i ręcznik?

Czy od grudnia pracownicy muszą nosić maseczki w placówkach oświatowych

Czy od grudnia pracownicy muszą nosić maseczki w placówkach oświatowych

Jak wiadomo, nie wszystkie placówki oświatowe pozostają w stanie zawieszenia. Przykładowo choćby przedszkola, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy też młodzieżowe ośrodki wychowawcze funkcjonują stacjonarnie. Czy to oznacza, że pracownicy tych placówek muszą podczas pracy zakrywać usta i nos?

Kiedy skierować na badania kontrolne

Pytanie: Pracownik ma zwolnienie lekarskie ze wskazaniem "chory powinien leżeć" (trwające ponad 30 dni). Kiedy należy wręczyć mu skierowanie na badania kontrolne?

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Obowiązek poddania się kwarantannie traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy podczas tej kwarantanny. Rodzi się zatem pytanie, czy taka kwarantanna, która potrwa dłużej niż 30 dni, wymaga skierowania pracownika szkoły na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.

Przerwanie zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy zdalnej – czy to możliwe

Pytanie: Nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim złożył oświadczenie, że przerywa to zwolnienie i wraca do pracy w ramach nauczania zdalnego. Czy jest to możliwe?

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Zdolność do pracy pracowników, którzy powracają do pracy po izolacji domowej, budzi niekiedy wątpliwości dyrektorów. Sprawdź, czy tylko negatywny wynik testu na koronawirusa umożliwia powrót do pracy po izolacji.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel