Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Kiedy skierować na badania kontrolne

Pytanie: Pracownik ma zwolnienie lekarskie ze wskazaniem "chory powinien leżeć" (trwające ponad 30 dni). Kiedy należy wręczyć mu skierowanie na badania kontrolne?

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Obowiązek poddania się kwarantannie traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy podczas tej kwarantanny. Rodzi się zatem pytanie, czy taka kwarantanna, która potrwa dłużej niż 30 dni, wymaga skierowania pracownika szkoły na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.

Przerwanie zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy zdalnej – czy to możliwe

Pytanie: Nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim złożył oświadczenie, że przerywa to zwolnienie i wraca do pracy w ramach nauczania zdalnego. Czy jest to możliwe?

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Zdolność do pracy pracowników, którzy powracają do pracy po izolacji domowej, budzi niekiedy wątpliwości dyrektorów. Sprawdź, czy tylko negatywny wynik testu na koronawirusa umożliwia powrót do pracy po izolacji.

Ekwiwalent za używanie własnego komputera w czasie pracy zdalnej

Pytanie: Czy nauczycielowi pracującemu zdalnie w domu, korzystającemu podczas prowadzonych lekcji z własnego sprzętu komputerowego oraz energii elektrycznej należy się z tego tytułu ekwiwalent wypłacany przez szkołę?

Przymusowe badanie pracowników na koronawirusa

Przymusowe badanie pracowników na koronawirusa

Sprawdź, czy pracownik ma prawo odmówić pracodawcy wykonania badań na koronawirusa zorganizowanych dla wszystkich osób zatrudnionych na terenie zakładu pracy i w godzinach ich pracy.

Żądanie zaświadczenia o stanie zdrowia po okresie izolacji

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może żądać od pracownika po powrocie z izolacji spowodowanej zachorowaniem na koronawirusa zaświadczenia od lekarza, że pracownik jest zdolny do pracy i nie zaraża?  

Książeczka sanepidu – czy nadal obowiązuje

Książeczka sanepidu – czy nadal obowiązuje  

Praca w szkole wiąże się z dużym ryzykiem zakażenia chorobą zakaźną. Problem ten dotyczy nie tylko nauczycieli ale także części pracowników niepedagogicznych. Sprawdź, czy od pracowników szkoły (przedszkola) należy wymagać książeczki do celów sanitarno – epidemiologicznych, czy też wystarczające jest orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku. 

Częstotliwość szkoleń bhp dla nauczycieli

Pytanie: Jak często należy organizować szkolenia BHP dla nauczycieli?

ccb90ef3fe453ed850cb3476700bebd5c9060ede-large

Wpierw badania wstępne czy umowa o pracę

W związku z koronawirusem utrudnione jest przeprowadzenie badań wstępnych, których wynik przesądza o tym, czy kandydat do pracy może zajmować dane stanowisko. Sprawdź, czy zatrudnić pracownika bez badań wstępnych, czy jednak podpisać umowę o pracę dopiero po ich wykonaniu.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel