Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Badanie dziecka przez psychologa bez zgody rodziców

Pytanie: Czy mogę zlecić badanie dziecka przez psychologa w przedszkolu bez zgody rodziców, gdy ma zachowania agresywne w stosunku do dzieci i pań. Mam podejrzenie, że dziecko jest świadkiem przemocy domowej.

Smog – wytyczne odnośnie norm powietrza przy wyjściu dzieci na spacer

Smog – wytyczne odnośnie norm powietrza przy wyjściu dzieci na spacer

Wyniki pomiaru zanieczyszczeń prezentowane w Internecie lub komunikaty podawane przez media powinny być wskazaniem do planowania aktywności dzieci na wolnym powietrzu. Co warto wiedzieć przed wyjściem z dziećmi na spacer?

Zamówienie szaf na wymiar do przedszkola – czy muszą mieć atesty

Pytanie: Czy w przedszkolu można zainstalować szafę przeznaczoną na przechowywanie pomocy dydaktycznych przez nauczyciela wykonaną na wymiar? Szafa bez dostępu dla dzieci. Czy musi mieć atest?

Lokalizacja przedszkola na I piętrze – co na to przepisy

Pytanie: Czy istnieje podstawa prawna zakazująca lokalizowania przedszkoli (tu przedszkole niepubliczne) na I piętrze budynku?

Posiłki dostarczane przez rodziców – jak zachować zasady bezpieczeństwa

Pytanie: Czy rodzice mogą przynosić do przedszkola i pozostawiać w szatni (w pudełku śniadaniowym) kanapki lub przekąski dla dziecka? Czy taka sytuacja z punktu widzenia przepisów jest dopuszczalna oraz czy dziecko może takie kanapki w późniejszym czasie spożyć w przedszkolu?

Kto pomaga dziecku w ubieraniu się

Pytanie: Czy dyrektor może nakazać nauczycielowi sprowadzenie i ubieranie dziecka w szatni? W tym czasie woźne oddziałowe sprzątają sale przedszkolne.

Koronawirus u rodzica dziecka – jak postąpić

Pytanie: Czy jeśli okazałoby się, że rodzic dziecka ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, to czy dyrektor powinien zgłosić fakt, że dzieci były w szkole dzień przed odebraniem przez rodzica wyniku?

Maseczki w strefach żółtych i czerwonych – czy także w szkole

Maseczki w strefach żółtych i czerwonych – czy także w szkole

Czy związku z wprowadzeniem strefy żółtej na terenie całego kraju uczniowie podczas lekcji muszą mieść zakryte usta i nos? Odpowiedź w artykule.

Rodzic zarzuca przemoc wobec dziecka? Sprawdź jak zareagować

Rodzic zarzuca przemoc wobec dziecka? Sprawdź jak zareagować

Skarga zawierająca zarzut stosowania przemocy wobec ucznia przez nauczyciela powinna być rozpatrzona zgodnie z procedurą regulującą sposób postępowania w przypadku naruszenia praw ucznia. Tryb rozpatrywania tego typu skarg zgłaszanych przez rodziców powinien być określony w statucie szkoły. Sprawdź, jakie rozwiązania przyjąć na wypadek tego typu skarg.

korona

Gdzie wyznaczyć miejsce izolacji w szkole

Zgodnie z wytycznymi GIS opracowanymi wraz z Ministrem Edukacji Narodowej i Ministrem Zdrowia obowiązkiem dyrektora szkoły i przedszkola jest wyznaczenie miejsca celem ewentualnej izolacji dziecka z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19. Powstaje pytanie, jakie miejsce będzie właściwe na taką izolację.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel