Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Postępowanie o ograniczenie praw ojcu – co z podpisami na dokumentacji przedszkolnej

Pytanie: Dziecko uczęszcza do przedszkola. Na co dzień pozostaje pod opieką matki. Wobec ojca wszczęto procedurę Niebieskiej Karty. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w celu ograniczenia praw rodzicielskich ojcu. Czy w dokumentach, np. podczas rekrutacji na kolejny rok szkolny, wyrażania pisemnej zgody na udział w wycieczkach, w konkursach oraz pod upoważnieniem do odbioru dziecka przez inne osoby, konieczny jest podpis obojga rodziców?

Ubezpieczenie NNW podczas wycieczek przedszkolnych – czy obowiązkowe

Pytanie: Czy w regulaminie wycieczek w przedszkolu może być zapis, że podczas dłuższych wycieczek obowiązkowe jest dodatkowe ubezpieczenie NNW?

Czy nauczyciele przedszkola mogą przesyłać zdjęcia i filmiki z dziećmi na prywatnych komunikatorach

Pytanie: Nauczyciele są uczestnikami grup założonych przez rodziców na komunikatorze messenger, gdzie przesyłają zdjęcia, filmiki na których są rejestrowane dzieci. Nie jest to komunikator przedszkola. Czy jest to zgodne z wprowadzaniem standardów ochrony małoletnich? Czy mogą przesyłać zdjęcia, filmiki z przedszkola, na których są ich podopieczni?

Organizacja w przedszkolu mini zoo – wymagania

Pytanie: Czy w przedszkolu samorządowym można zrobić mini zoo w budynkach na zewnątrz (lamy, alpaki, kucyki, kury)? Jaki jest przepis prawny, aby też zwierzęta, które nie uczulają, mogły być w sali razem z dziećmi? Czy potrzebna jest zgoda sanepidu?

Standardy ochrony małoletnich – procedury i wzory dokumentów

Standardy ochrony małoletnich – jaką dokumentację opracować

Szkoły i placówki są zobligowane do opracowania i wprowadzenia procedur wdrażających standardy ochrony małoletnich. Przygotowując dokumenty, warto uwzględnić istniejące już procedury czy regulaminy, które, oprócz audytu potrzeb w tym zakresie, będą punktem wyjścia do redakcji procedur. W artykule przedstawiamy praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich, czyli główne zadania dyrektora i zespołów. Podpowiadamy również, jaką dokumentację związaną ze standardami ochrony małoletnich należy opracować w szkole i przedszkolu.

Czy w przedszkolu można zorganizować dyżur podczas przerwy świątecznej

Czy w przedszkolu można zorganizować dyżur podczas przerwy świątecznej

Czy jest podstawa prawna do zorganizowania w przedszkolu tzw. dyżurów podczas przerwy świątecznej. W tym czasie zazwyczaj uczęszcza bardzo mało dzieci. Okazuje się jednak, że nie. Przedszkole nie może zorganizować zajęć tylko dla dzieci, które zostaną zapisane na tzw. dyżur. Sprawdzamy szczegóły w przepisach.

Catering w przedszkolu wymagania sanitarne

Catering w przedszkolu – jak zorganizować (wymagania sanitarne)

Jeśli przedszkole organizuje żywienie dzieci w formie cateringu, to powinno posiadać określone dokumenty związane w wymaganiami sanepidu. Co zatem może podlegać kontroli sanitarnej? Przedstawiamy dokumentację, którą powinno posiadać przedszkole organizujące żywienie w formie cateringu.

Odpowiedzialność nauczyciela za błąd przy podaniu dziecku leku w przedszkolu

Pytanie: Jaka odpowiedzialność ciąży na nauczycielu, który popełniłby błąd przy podawaniu dziecku leku w przedszkolu (po uprzednim zawarciu z rodzicami umowy)?

Czy niepełnoletnie rodzeństwo może odbierać dziecko z przedszkola

Pytanie: Rodzic wystąpił z prośbą o pozwolenie na odbieranie 4-letniego dziecka z przedszkola przez 11-letnie rodzeństwo. Czy prośba rodzica i oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za dziecko po odebraniu dziecka przez niepełnoletnie rodzeństwo będą wystarczające w tym przypadku?

Czy z powodu braku nauczycieli w przedszkolu można zawiesić zajęcia

Pytanie: Jakie kroki prawne należy podjąć, jeżeli okaże się, że nie ma nauczycieli do obsady grup, bo nauczycielki są na L4 i nie możemy zapewnić bezpiecznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu z powodu braku kadry. Jakie dokumenty należy przedstawić organowi prowadzącemu i kogo należy powiadomić w takiej sytuacji?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty