Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowskiCzytaj więcej porad »

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik może podjąć nowe zatrudnienie w innej szkole? Czy nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego? Czy o fakcie zatrudnienia w naszej szkole musi powiadamiać swojego pracodawcę udzielającego tego urlopu?  

Cofnięcie wniosku o urlop ojcowski

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o urlop ojcowski od 15 kwietnia. Przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożył wniosek o anulowanie wniosku o ten urlop. Czy można przychylić się do tej prośby, skoro urlop ojcowski nie został jeszcze rozpoczęty? 

Urlop rodzicielski po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony zaszła w ciążę i jej umowa została przedłużona do dnia porodu. 12 listopada mąż pracownicy złożył wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego  oraz urlopu rodzicielskiego. Czy urlopy te przysługują?

Urlop wychowawczy w oświacieCzytaj więcej porad »

Ciąża w czasie urlopu wychowawczego nauczyciela – czy przerywa urlop

Pytanie: Nauczycielka obecnie przebywa na urlopie wychowawczym i jest w drugiej ciąży. Czy urlop wychowawczy przerywa się?

Wcześniejsze zakończenie urlopu wychowawczego - przed feriami zimowymi czy po ich zakończeniu

Pytanie: Nauczycielce udzielono urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2020 r. Pani chciałaby zakończyć ten urlop wcześniej tj. tak, aby wykorzystać urlop w czasie ferii zimowych. Czy jest to możliwe czy też rezygnacja może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii?

6e7dd1a0439687d09c20578e7e422a516caa195c-large

Urlop wychowawczy lepiej rozpocząć po 1 stycznia

Specyficzne zasady udzielania urlopu wychowawczego nauczycielom zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela powodują, że rozpoczęcie tego urlopu dzień wcześniej lub później diametralnie zmienią prawo do urlopu wypoczynkowego nauczyciela. Sprawdź, szczegóły.

Inne uprawnienia rodzicielskie pracowników oświatyCzytaj więcej porad »

Dni opieki dla dziadków sprawujących pieczę nad wnukiem

Pytanie: Czy pracownikowi, któremu decyzją sądu powierzono sprawowanie pieczy nad małoletnim wnukiem przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy?

Zwolnienia od pracy w ciąży – czy trzeba udokumentować konieczność wykonania badań

Pytanie: Czy udzielając pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy w związku z koniecznością wykonania badań pracodawca powinien żądać do wglądu skierowania na badania  lub posiadać takowe w aktach?  

Korzystanie z dni opieki nad dzieckiem przez dyrektora szkoły (przedszkola) – w dniach czy godzinach

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może korzystać ze zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze godzinowym, czy tylko w pełnych dniach?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel