Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowskiCzytaj więcej porad »

Urlop rodzicielski po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony zaszła w ciążę i jej umowa została przedłużona do dnia porodu. 12 listopada mąż pracownicy złożył wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego  oraz urlopu rodzicielskiego. Czy urlopy te przysługują?

Śmierć dziecka w czasie urlopu ojcowskiego

Pytanie: Pracownikowi udzielono urlopu ojcowskiego na okres dwóch tygodni. W pierwszym tygodniu urlopu dziecko zmarło. Co zrobić w tej sytuacji? 

Dokumenty potwierdzające prawo do urlopu macierzyńskiego w związku ze zgonem dziecka

Pytanie: Nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przedkładając zaświadczenie lekarskie wydane w celu ochrony macierzyństwa oraz skrócony akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe. Czy należy udzielić urlopu macierzyńskiego?

Urlop wychowawczy w oświacieCzytaj więcej porad »

6e7dd1a0439687d09c20578e7e422a516caa195c-large

Urlop wychowawczy lepiej rozpocząć po 1 stycznia

Specyficzne zasady udzielania urlopu wychowawczego nauczycielom zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela powodują, że rozpoczęcie tego urlopu dzień wcześniej lub później diametralnie zmienią prawo do urlopu wypoczynkowego nauczyciela. Sprawdź, szczegóły.

Wykorzystanie części urlopu wychowawczego – jak policzyć ile urlopu zostało

Pytanie: Pracownica, która urodziła bliźniaki zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 16 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Jak obliczyć wykorzystany okres urlopu?

Rezygnacja z urlopu wychowawczego w związku z kolejną ciążą

Pytanie: Nauczycielka przebywająca na urlopie wychowawczym złożyła rezygnację z tego urlopu w trakcie roku szkolnego ze skutkiem natychmiastowym. Okazuje się, że jest w kolejnej ciąży i prawdopodobnie od pierwszego dnia powrotu do pracy będzie na zwolnieniu lekarskim. Czy dyrektor musi się na to zgodzić?  

Inne uprawnienia rodzicielskie pracowników oświatyCzytaj więcej porad »

Zwolnienia od pracy w ciąży – czy trzeba udokumentować konieczność wykonania badań

Pytanie: Czy udzielając pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy w związku z koniecznością wykonania badań pracodawca powinien żądać do wglądu skierowania na badania  lub posiadać takowe w aktach?  

Korzystanie z dni opieki nad dzieckiem przez dyrektora szkoły (przedszkola) – w dniach czy godzinach

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może korzystać ze zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze godzinowym, czy tylko w pełnych dniach?

5804c03f3eb4055acb8314304329fa3f452dba81-xlarge(1)

Uprawnienia pracownika – ojca z tytułu narodzin dziecka

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie. W tym czasie oboje rodzice chcą być razem z nim. Zobacz, jakie uprawnienia ma pracownik – ojciec w związku z narodzinami jego dziecka.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel