Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowskiCzytaj więcej porad »

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik może podjąć nowe zatrudnienie w innej szkole? Czy nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego? Czy o fakcie zatrudnienia w naszej szkole musi powiadamiać swojego pracodawcę udzielającego tego urlopu?  

Cofnięcie wniosku o urlop ojcowski

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o urlop ojcowski od 15 kwietnia. Przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożył wniosek o anulowanie wniosku o ten urlop. Czy można przychylić się do tej prośby, skoro urlop ojcowski nie został jeszcze rozpoczęty? 

Urlop rodzicielski po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony zaszła w ciążę i jej umowa została przedłużona do dnia porodu. 12 listopada mąż pracownicy złożył wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego  oraz urlopu rodzicielskiego. Czy urlopy te przysługują?

Urlop wychowawczy w oświacieCzytaj więcej porad »

Minimalny czas trwania urlopu wychowawczego

Pytanie: Czy pracownik administracji może wnioskować o jeden dzień urlopu wychowawczego?

Ciąża w czasie urlopu wychowawczego nauczyciela – czy przerywa urlop

Pytanie: Nauczycielka obecnie przebywa na urlopie wychowawczym i jest w drugiej ciąży. Czy urlop wychowawczy przerywa się?

Wcześniejsze zakończenie urlopu wychowawczego - przed feriami zimowymi czy po ich zakończeniu

Pytanie: Nauczycielce udzielono urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2020 r. Pani chciałaby zakończyć ten urlop wcześniej tj. tak, aby wykorzystać urlop w czasie ferii zimowych. Czy jest to możliwe czy też rezygnacja może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii?

Inne uprawnienia rodzicielskie pracowników oświatyCzytaj więcej porad »

Dni opieki dla dziadków sprawujących pieczę nad wnukiem

Pytanie: Czy pracownikowi, któremu decyzją sądu powierzono sprawowanie pieczy nad małoletnim wnukiem przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy?

Zwolnienia od pracy w ciąży – czy trzeba udokumentować konieczność wykonania badań

Pytanie: Czy udzielając pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy w związku z koniecznością wykonania badań pracodawca powinien żądać do wglądu skierowania na badania  lub posiadać takowe w aktach?  

Korzystanie z dni opieki nad dzieckiem przez dyrektora szkoły (przedszkola) – w dniach czy godzinach

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może korzystać ze zwolnienia na dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze godzinowym, czy tylko w pełnych dniach?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel