Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dodatkowe wynagrodzenie roczne w oświacie

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące zasad wypłacania trzynastek dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Sprawdź, komu i na jakich zasadach musisz wypłacić trzynastkę!

Trzynastka dla nauczycieliCzytaj więcej porad »

Wynagrodzenie za realizację projektu unijnego w podstawie wymiaru trzynastki nauczyciela

Pytanie: Nauczycielowi zatrudnionemu w macierzystej szkole zostały przydzielone za jego zgodą godziny w projekcie unijnym. Jak wiadomo, godziny w ramach projektu unijnego nie są wliczane do pensum oraz nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli. Czy w takim razie takie wynagrodzenie uwzględnia się do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Trzynastka w związku z zatrudnieniem od początku roku szkolnego

Pytanie: Czy pracownikowi, który jest na zastępstwie od września 2014 r. do 19.03.2016 r. należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015 r.?

Czy trzynastka wchodzi do podstawy wymiaru kolejnej trzynastki?

Pytanie: W 2015 r. zostało mi wypłacone dodatkowe wynagrodzenie roczne. Według mnie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru kolejnej trzynastki. Czy moje stanowisko jest słuszne?

Trzynastka dla pracowników niepedagogicznychCzytaj więcej porad »

portfel - pełny

Trzynastka w oświacie za 2015 rok - 40 przykładów z praktyki

Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzymają nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni publicznych szkół i przedszkoli, którzy w 2015 roku efektywnie przepracowali co najmniej 6 miesięcy. Pozostali mogą liczyć na trzynastkę, o ile zaszła jedna z 20 okoliczności zwalniających z konieczności przepracowania tego okresu. Wypłata trzynastek w szkole za 2015 rok będzie prosta, gdy poznasz 5 zasad, praktyczną procedurę i 40 przykładów ustalania prawa i wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Termin wypłaty trzynastki przy przejściu na emeryturę oraz treść druku RP-7

Pytanie: Sekretarz szkoły rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę z dniem 30 czerwca 2015 r. Czy trzynastkę za 2015 r. należy wypłacić w dniu ustania zatrudnienia czy dopiero w pierwszym kwartale 2016 roku? Jeżeli dopiero w nowym roku to jak wypełnić druk Rp-7?

Dni opieki nad dzieckiem a prawo do trzynastki

Pytanie: Pracownica była zatrudniona od 1 stycznia do 30 czerwca tj. przez 181 dni, jednakże wykorzystała 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy. Czy ma prawo do trzynastki ?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel