Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Nieobecność dziecka z obawy przed pandemią – jak zareagować

Pytanie: Rodzic 6-latka, uzasadniając to względami bezpieczeństwa (pandemia), nie chce posyłać dziecka przedszkola. Jak powinien zareagować dyrektor?

Zajęcia specjalistyczne i rewalidacyjne w ramach bezpłatnego pobytu w przedszkolu

Pytanie: Czy zajęcia specjalistyczne (np. logopedyczne) oraz rewalidacyjne przyznane dziecku z orzeczeniem mogą się odbywać w ramach 5-u bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu? Chodzi dokładnie o dzieci z grup 5 i 6-latków.

Łączenie grup na zajęciach języka obcego i religii w przedszkolu

Pytanie: Czy na zajęcia j. obcego i religii 5-latki z grupy młodszej mogą chodzić z grupą starszą? Zajęcia w grupie młodszej trwają 15 minut, a w grupie starszej - 30 minut.

9 pytań i odpowiedzi o protokołach z posiedzeń rady pedagogicznej

9 pytań i odpowiedzi o protokołach z posiedzeń rady pedagogicznej

Jak wynika z przepisów, zebrania rady pedagogicznej muszą być protokołowane. Jednocześnie ustawa wskazuje, że zasady funkcjonowania rady określa jej regulamin. Żaden inny przepis nie dotyczy protokołów z zebrań rady. Co to oznacza? Konieczność ustalania zasad protokołowania posiedzeń rady pedagogicznej w regulaminie rady, a jednocześnie wiele wątpliwości wśród dyrektorów. W temacie tygodnia staramy się je rozwiać

Nauczanie domowe w przedszkolu – jakie wsparcie zapewnić rodzicom dziecka

Nauczanie domowe w przedszkolu – jakie wsparcie zapewnić rodzicom dziecka

Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Wydanie zezwolenia na takie nauczanie rodzi nowe obowiązki zarówno dla rodziców dziecka jak i dla szkoły lub przedszkola do którego dziecko uczęszczało. Niestety w przypadku przedszkoli przepisy nie przewidują tu żadnych rozwiązań, co rodzi wątpliwości interpretacyjne. Dowiedz się, jakie wsparcie powinno zapewnić przedszkole rodzicom dziecka uczącego się w domu.

Koordynator ds. dostępności w szkole – odrębny czy z organu prowadzącego

Koordynator ds. dostępności w szkole – odrębny czy z organu prowadzącego

Niektóre podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W tym zakresie mieści się również wyznaczenie koordynatora ds. dostępności. Sprawdź, czy obowiązek dotyczy również szkoły, przedszkola czy placówki samorządowej.

ea2a7712bee6fc83b1b9129e1852d34f221fe675-large

Czy szkoła musi posiadać skrzynkę ePUAP

Podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia dostępu do elektronicznej podawczej skrzynki ePUAP do podmiotów publicznych. Innymi słowy chodzi tu możliwość przekazywania danych również w postaci elektronicznej przez wymianę dokumentów elektronicznych związanych z załatwianiem spraw należących do zakresu działania danego podmiotu. Czy obowiązek ten dotyczy szkół i placówek oświatowych? A jeżeli tak, to których?

Zmiana organu prowadzącego

Pytanie: Czy można zmienić organ prowadzący w niepublicznym przedszkolu?

Zmiana oddziału na wniosek rodzica

Pytanie: Czy dyrektor musi zaakceptować wniosek rodzica o zmianę oddziału dla jego ucznia?

Kto kontroluje realizację obowiązku przygotowania przedszkolnego

Pytanie: Oddział zerowy znajduje się w przedszkolu samorządowym. Kto powinien kontrolować realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – dyrektor szkoły czy dyrektor przedszkola, w którym znajduje się wspomniany oddział?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel