Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Koncepcja na stanowisko dyrektora przedszkola – czy w uzgodnieniu z radą pedagogiczną

Pytanie: Czy dyrektor, który po raz kolejny staruje do konkursu na dyrektora przedszkola, powinien przedyskutować plany koncepcji z radą pedagogiczną? Czy jest to jego koncepcja, którą przedstawia radzie po wygranym konkursie?

Dyżur wakacyjny dla zerówki – od kiedy może się zacząć i kto ustala

Pytanie: Czy dyżur wakacyjny dla oddziału "0" może rozpocząć się 28 czerwca 2021, w pierwszym dniu wakacji, czy powinien najwcześniej z dniem 1 lipca?

Podział dzieci na grupy wiekowe – kto ustala

Pytanie: Jakie dokumenty regulują podział dzieci uczęszczających do przedszkola na grupy wiekowe i kto dokonuje tego podziału - dyrektor czy komisja rekrutacyjna? Czy dyrektor ma obowiązek informowania rodziców dzieci o podziale na grupy wiekowe przed rozpoczęciem roku szkolnego?

51da66af86e30111d75f53817938f3f1ff5f0a57-large

Jaka jest różnica między oddziałami ogólnodostępnymi i integracyjnymi w przedszkolu niepublicznym

Jeśli w przedszkolu niepublicznym planowane jest utworzenie oddziałów ogólnodostępnych i integracyjnych, dzieci niepełnosprawne mogą uczęszczać zarówno do jednego, jak i drugiego oddziału. Wszystkim dzieciom niepełnosprawnym, niezależnie od tego, do jakiego oddziału dziecko zostanie przyjęte, przedszkole niepubliczne powinno zapewnić kształcenie, wychowanie i opiekę w integracji z dziećmi pełnosprawnymi. Jak jest więc różnica między tymi oddziałami? Sprawdzamy w przepisach.

Zapisy w statucie przedszkola niepublicznego dotyczące dni wolnych – czy obowiązkowe

Pytanie: Czy przedszkole niepubliczne musi mieć w statucie wskazane okresy/dni w trakcie roku, kiedy będzie zamknięte? Wyznaczone dni mamy zapisane w umowach z rodzicami, czy to wystarczy? Planujemy również w tym roku w okresie wakacyjnym zamknąć przedszkole na dwa tygodnie, czy ta informacja również musi mieć zapis w statucie czy wystarczy w umowie z rodzicami?

Zerówka w szkole – co z pracą w czasie ferii

Pytanie: Czy szkoła będąca zespołem szkolno-przedszkolnym (oddziały przedszkolne: grupy 3-4 i 5-latków, zerówka oraz klasy 1-8) ma obowiązek zapewnienia podczas ferii zimowych opieki dzieciom z zerówki?

Zajęcia w przedszkolu w ferie – opiekuńcze czy dydaktyczno-wychowawcze

Pytanie: Czy w czasie ferii zimowych jest obowiązek prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych? Czy tylko opiekuńczych, jeśli jest niewielka liczba dzieci?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – ile trwają i jak rozliczać

Pytanie: Jeżeli podmiot zewnętrzny prowadzi zajęcia dodatkowe w grupie 3-4-latków i trwają ok. 30 min, to w jaki sposób należy się rozliczyć – czy zapłacić jak za całą godzinę zajęć? Czy w grupie 5-6-latków zajęcia dodatkowe mogą trwać godzinę? Czy zajęcia dodatkowe mogą się odbywać tylko po realizacji podstawy programowej w przedszkolu?

Wpisy w dzienniku zajęć przedszkola w czasie dyżurów w przerwie świątecznej

Pytanie: Jak powinien wyglądać zapis w dzienniku zajęć w przedszkolu w dniu dyżuru? Przedszkole niepubliczne ustaliło w okresie świątecznym przerwę/urlop od 24 grudnia do 6 stycznia, dwa dni 4-5 stycznia prowadzony jest dyżur dla chętnych rodziców. Co należy wpisać w dzienniku w te dni?

Wyłączenie nauczycieli z niektórych zajęć w zerówce – czy jest zgodne z przepisami

Pytanie: Pytanie dotyczy "zerówki" w szkole, która pracuje stacjonarnie. Zajęcia w oddziale prowadzi 4 nauczycieli: wychowawca, anglista, katecheta, logopeda. Czy rodzice mogą żądać aby, w dobie pandemii, wyłączyć nauczyciela anglistę, katechetę i logopedę z zajęć? Obawiają się bardzo o dzieci, które mając kontakt z kilkoma "obcymi" nauczycielami, są bardziej narażone na zakażenie wirusem. Proponują, aby ci nauczyciele pracowali zdalnie. Czy to jest zgodne z prawem?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel