Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Aktualności

Aktualności oświatowe to najważniejsze informacje niezbędne w pracy każdej placówki. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych i wchodzących w życie zmian w prawie oświatowym, komunikatów MEN i CKE, a także analizę aktualnych przepisów. Poznasz nowości, które ułatwią planowanie pracy i wskażą kierunki działania. Sprawdź, co nowego dotyczy Twojej placówki!

Zmiany w prawie oświatowymZobacz wszystkie aktualności z działu »

35f2f6f4174539db7a3ec05010dc6a0b3d3ee5d3-xlarge

Ułatwienia w nauczaniu indywidualnym i nie tylko – nowe rozwiązania dla dyrektorów

W życie wchodzą nowe rozwiązania dotyczące <a >indywidualnego nauczania oraz indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego. Jak wskazuje MEN, jest to podyktowane potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom objętym tym nauczaniem.

Podwyżki dla nauczycieli 2020

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2020 r.

1 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia płacowego nauczycieli, która wprowadza podwyżki dla nauczycieli. Sprawdź, jakie minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązują od początku roku szkolnego 2020/2021.

935f9c98988efeaff169e1b2776f69b8ad11de73-xlarge(1)

Język łaciński i kultura antyczna wyboru w klasie I liceum i technikum

Resort edukacji uzupełnił podstawę programową w zakresie podstawowym o język łaciński i kulturę antyczną. Przedmiot ten będzie mógł być realizowany w w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum – jako przedmiot do wyboru.

Projekty aktów prawnych dla oświatyZobacz wszystkie aktualności z działu »

1991765ec83ddf6521da8512c43d6b1b168d7b0d-xlarge

6% waloryzacji dla nauczycieli

1 września 2020 r. o 6% wzrośnie kwota bazowa dla nauczycieli. W efekcie podwyższone zostaną również pensje zasadnicze nauczycieli. W związku z tym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia płacowego.

113bc09ab4639521a57a3f1410d3250c41eb6d29-xlarge(1)

Nowości w roku szkolnym 2020/2021

Do konsultacji skierowany został projekt nowelizacji Karty Nauczyciela i ustawy – Prawo oświatowe. W projekcie przewidziano nie tylko zmiany kadrowe, ale też w zakresie zarządzania szkołą. Sprawdzamy, jakie rozwiązania mają być stosowane od nowego roku szkolnego 2020/2021.

a41c66baa3e3b2a73126e2e30978749b9a37b8d5-xlarge(1)

Postępowanie dyscyplinarne nauczycieli – projekt zmian

14 dni na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o czynie naruszającym prawa i dobro dziecka oraz możliwość zaniechania tej czynności, gdy dyrektor ustali, że do czynu, o który jest podejrzewany nauczyciel, jednak nie doszło. Sprawdź, co jeszcze ma zmienić się w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli.

Analizy i interpretacjeZobacz wszystkie aktualności z działu »

Przymusowe badanie pracowników na koronawirusa

Przymusowe badanie pracowników na koronawirusa

Sprawdź, czy pracownik ma prawo odmówić pracodawcy wykonania badań na koronawirusa zorganizowanych dla wszystkich osób zatrudnionych na terenie zakładu pracy i w godzinach ich pracy.

Nabór na stanowisko pomocnicze - czy wymaga publikacji w BIP

Nabór na stanowisko pomocnicze - czy wymaga publikacji w BIP

Konieczność zamieszczenia informacji w BIP m.in. o naborze na wolne stanowisko w placówce samorządowej dotyczy sytuacji, w których przepisy odrębne tak stanowią. Ustawa o pracownikach samorządowych wprost wskazuje jedynie, że nabór na stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, wymaga zamieszczenia informacji w BIP. Sprawdź, czy to znaczy, że szkoła nie musi publikować w BIP informacji o naborze na stanowiska pomocnicze i obsługi. 

pandemia

Dowóz uczniów w czasie pandemii

Dowożenie uczniów do szkoły zlokalizowanej w obszarze czerwonym powinno być zorganizowane z uwzględnieniem ograniczeń obowiązujących w transporcie publicznym. Sprawdź, jakie warunki dowozu należy zapewnić, aby nie naruszyć wymogów sanitarno-epidemiologicznych i uniknąć surowych kar.

Komunikaty MEN i CKEZobacz wszystkie aktualności z działu »

14 rozwiązań dla dyrektorów w strefie żółtej i czerwonej

14 rozwiązań dla dyrektorów w strefie żółtej i czerwonej

Jak wiadomo, od soboty cały kraj został objęty strefą żółtą, z wyjątkiem stref czerwonych. Wobec tego dla dyrektorów istotne stały się wytyczne GIS obowiązujące w tych strefach.

MEN proponuje skorzystanie ze Szkolnych Pakietów Multimedialnych

MEN proponuje skorzystanie ze Szkolnych Pakietów Multimedialnych

Resort edukacji zamierza przekazać 3 tys. tabletów z dostępem do internetu dla 120 wybranym szkołom. Sprzęt ten pochodzi z puli 40 tys. komputerów, które wspólnie z NASK mają zostać przekazane 1600 szkołom działającym w programie OSE.

Aktualizacja wytycznych sanitarno-epidemiologicznych dla szkół

Aktualizacja wytycznych sanitarno-epidemiologicznych dla szkół

Dodatkowe zabezpieczenia dla dzieci z chorobami przewlekłymi, nauczanie indywidualne w formie zdalnej – resort edukacji wraz z resortem zdrowia i GIS przewidzieli aktualizację dotychczasowych wytycznych. Nowości dotyczą zarówno wytycznych ogólnych dla szkół, jak i w zakresie żółtej i czerwonej strefy.

Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoliZobacz wszystkie aktualności z działu »

Ogólnopolska Konferencja Oświaty i Samorządu Online Edukacja to komunikacja

Ogólnopolska Konferencja Oświaty i Samorządu Online Edukacja to komunikacja

Konferencja to prestiżowe wydarzenie wymagające umiejętności, doskonałego zgrania wielu czynników, planowania, realizowania i koordynowania działań. Na początku jest wizja przedsięwzięcia. Dzięki tej wizji powstał plan i realizacja „Ogólnopolskiej Konferencji Oświaty i Samorządu Online – Edukacja to komunikacja”, która odbędzie się w dniach 17-19 listopada 2020 r. „Ogólnopolska Konferencja Oświaty i Samorządu Online” to spotkanie liderów świata oświaty i samorządu, które stanie się ważną areną wymiany myśli o edukacji i zarządzaniu edukacją przez samorządy.

Zdalna edukacja - Szkoła w Chmurze Microsoft

Gniezno i Lublin gotowe na zdalną edukację

Ostatnie miesiące hybrydowej nauki wymusiły przyspieszenie działań samorządowych związanych z cyfrową transformacją szkół. To od współpracy szkół i władz samorządowych na poziomie lokalnym coraz częściej zależy bowiem ciągłość funkcjonowania oświaty w mieście, powiecie, a niekiedy całym regionie.

Nauczanie zdalne i hybrydowe… ale nie we wszystkich szkołach (AKTUALIZACJA)

Nauczanie zdalne i hybrydowe… ale nie we wszystkich szkołach (AKTUALIZACJA)

W związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 resort edukacji zdecydował się na wprowadzenie nauczania zdalnego i hybrydowego. Nie dotyczy to jednak wszystkich szkół. Nowe zasady obowiązują od 19 października.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel