Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Aktualności

Aktualności oświatowe to najważniejsze informacje niezbędne w pracy każdej placówki. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych i wchodzących w życie zmian w prawie oświatowym, komunikatów MEN i CKE, a także analizę aktualnych przepisów. Poznasz nowości, które ułatwią planowanie pracy i wskażą kierunki działania. Sprawdź, co nowego dotyczy Twojej placówki!

Zmiany w prawie oświatowymZobacz wszystkie aktualności z działu »

Nowy tekst jednolity ustawy o ZFŚS

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – nowy tekst jednolity

W Dzienniku Ustaw opublikowany nowy tekst jednolity ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, na jaki tekst jednolity ustawy o ZFŚS należy powoływać się, podając tę ustawę jako podstawę prawną.

Rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego – nowy tekst jednolity

Egzamin maturalny – nowy tekst jednolity rozporządzenia

Opublikowano nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego. Sprawdź jaki tekst jednolity będzie podawany w pismach powołujących się na to rozporządzenie.

Możliwa podwyżka opłat za przedszkole

Opłaty za przedszkole mogą być wyższe

Od 1 września 2024 r. obowiązywać będzie wyższy limit opłat za przedszkole. Opłata dotyczy godziny wychowania przedszkolnego – w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego. Sprawdź, w jakim zakresie możliwa będzie podwyżka opłat za przedszkole.

Projekty aktów prawnych dla oświatyZobacz wszystkie aktualności z działu »

Będzie nowy wzór legitymacji służbowej dla nauczyciela

Będzie nowy wzór legitymacji służbowej dla nauczyciela

Wiem już, jak będzie wyglądał nowy wzór legitymacji służbowej dla nauczyciela. Legitymacje na dotychczasowym wzorze mają być wydawane do 12 lipca 2024 r.

Brak prac domowych również w szkołach artystycznych

Brak prac domowych również w szkołach artystycznych

Niedawno ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania dotyczący likwidacji prac domowych w kształceniu ogólnym, a już podobne przepisy pojawiły się w projekcie dotyczącym oceniania w szkołach artystycznych. Czy przewidywane są te same zmiany dotyczące likwidacji prac domowych? Sprawdzamy!

Technik elektromobilności – będzie nowa podstawa programowa

Nowa podstawa programowa dla zawodu technik elektromobilności

Czekają nas zmiany w podstawach programowych szkolnictwa branżowego. Niebawem możliwe stanie się kształcenie w nowym zawodzie – technik elektromobilności. W związku z tym przygotowana została podstawa programowa dla tego zawodu. Poza tym pojawią się nowe podstawy programowe dla innych zawodów związanych z samochodami elektrycznymi – elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych.

Analizy i interpretacjeZobacz wszystkie aktualności z działu »

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Przepisy nie wymagają przedkładania zaświadczeń o realizacji przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w procesie postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Postępowanie to nie służy kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

Czy uczniowie niepełnosprawni biorą udział w programie „Sportowe talenty”

Czy uczniowie niepełnosprawni biorą udział w programie „Sportowe talenty”

Ewidencja „Sportowe talenty” obejmuje m.in. uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Programem należy objąć m.in. uczniów realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego szkoły podstawowej. Natomiast w podstawie programowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie uwzględniono przeprowadzania testów sprawnościowych w ramach ww. programu. Zatem w programie tym nie uwzględnia się uczniów z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną. 

Limity wynagrodzenia dyrektora przedszkola i szkoły niepublicznych w 2024 r.

Limity wynagrodzenia dyrektora przedszkola i szkoły niepublicznych w 2024 r.

Dotacja w przedszkolu i szkole niepublicznej jest przeznaczana także na wynagrodzenie dyrektora takiego przedszkola i szkoły. Obowiązują tu jednak pewne limity ustalane w odniesieniu do stawki średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Sprawdź, jakie wynagrodzenia dyrektora przedszkola i szkoły niepublicznej można pokryć z dotacji w 2024 r.

Komunikaty MEN i CKEZobacz wszystkie aktualności z działu »

Przedłużenie kadencji dyrektora – zapowiedzi MEN

MEN: możliwe będzie przedłużenie kadencji dyrektora szkoły

Jak zapowiada wiceminister edukacji, resort zamierza przywrócić możliwość przedłużenia kadencji dyrektora szkoły, bez konieczności organizacji konkursu. Rozwiązanie to ma pojawić się jeszcze w tym roku. Nie sprecyzowano jednak, kiedy dokładnie.

Aktywna tablica 2024

Aktywna tablica 2024. Nowe wzory wniosków

Są już szczegóły programu „Aktywna tablica 2024”, który dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Do 15 maja można składać wnioski o udział w programie. Ich nowe wzory przedstawiamy poniżej.

Zmiany w podstawach programowych – rozpoczęły się prekonsultacje

Zmiany w podstawach programowych – rozpoczęły się prekonsultacje

Do 19 lutego br. potrwają prekonsultacje dotyczące zmian w podstawach programowych – począwszy od klasy IV szkoły podstawowej aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Jak informuje ME, w przyszłości planowana jest kompleksowa reforma programowa, a obecne zmiany mają polegać na odchudzeniu podstaw programowych. Te zmiany mają wejść od 1 września 2024 r.

Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoliZobacz wszystkie aktualności z działu »

Godziny nadliczbowe pracownika niepedagogicznego – wynagrodzenie lub dzień wolny

Wynagrodzenie czy dzień wolny za godziny nadliczbowe? Decyzja należy do pracownika niepedagogicznego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że pracownikom samorządowym (a więc także pracownikom niepedagogicznym w szkołach i placówkach samorządowych) za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wynagrodzenie albo czas wolny od pracy. Kto decyduje o formie rekompensaty? Wybór należy tu do pracownika niepedagogicznego.

konkurs na dyrektora szkoły (wskazówki dla kandydatów

Portal Oświatowy na żywo – konkurs na dyrektora szkoły (wskazówki dla kandydatów)

Ruszają już pierwsze konkursy na dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Zamierzasz ubiegać się o stanowisko dyrektora? Już dziś na Facebooku kilka wskazówek dla Ciebie.

Aktualności Portalu Oświatowego (4 - 10 marca 2024 r.)

Aktualności Portalu Oświatowego (4 - 10 marca 2024 r.)

Dyrektorzy rozpoczynają już pracę nad arkuszem organizacyjnym na rok szkolny 2024/2025. M.in. o tym w najnowszym podsumowaniu.

Materiały PartnerówZobacz wszystkie aktualności z działu »

7_1200x628

Edukacja jutra już dziś może zagościć w Twojej szkole – Nowa Era partnerem szkół w programie „Laboratoria Przyszłości”

Trwa program „Laboratoria Przyszłości" – największa od lat szansa na wprowadzenie do szkoły nowoczesnych technologii i innowacyjnych procesów dydaktycznych. Swoje wnioski złożyły już podstawowe szkoły samorządowe, kolejny etap programu kierowany jest do szkół podstawowych nie samorządowych i niepublicznych oraz szkół ponadpodstawowych.

rower miejski

Jak w 5 krokach wybrać rower miejski?

Coraz więcej osób mieszkających w mieście decyduje się na przesiadkę z samochodu na rower. Dojazd do pracy lub szkoły rowerem jest tańszy, zdrowszy, bardziej ekologiczny i niejednokrotnie szybszy, zwłaszcza w dużych zakorkowanych metropoliach. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów rowerów, przeznaczonych do mniej lub bardziej wymagających tras. Do przemieszczania się po ulicach najlepszym rowerem jest jednak rower miejski – idealny towarzysz miejskich przejażdżek. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Proponujemy 5 kroków do wyboru roweru idealnego.

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w szkole i poza szkołą i jej wpływ na zdrowie ucznia

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia. Wyniki badań pokazują jednak, że większość uczniów nie osiąga jej zalecanego poziomu, a to duży błąd. Brak ćwiczeń może skutkować m.in.  wadami postawy, otyłością, cukrzycą, a także nadciśnieniem tętniczym, dlatego należy zachęcać dzieci do sportu. Jaki jest jego wpływ na ich zdrowie? Podpowiadamy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty