Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kształcenie i wychowanie

W zakładce Kształcenie i wychowanie znajdziesz aktualne porady ekspertów dotyczące m.in. oceniania uczniów - jakie zapisy powinno się umieścić w WSO, a jakie są sprzeczne z prawem, realizacji obowiązku szkolnego, organizacji zajęć oraz podstawy programowej. Specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące przeprowadzania egzaminów oraz rekrutacji do placówki. Zobacz również, jak współpracować z rodzicami!

Realizacja obowiązku szkolnegoCzytaj więcej porad »

Uczeń w OREW – czy wpisać do dziennika szkoły macierzystej

Pytanie: Czy ucznia spełniającego obowiązek szkolny w OREW należy wpisać do dziennika w szkole macierzystej?

Dziecko bez gotowości szkolnej – czy przyjąć do szkoły

Pytanie: Czy dyrektor szkoły podstawowej powinien przyjąć dziecko do klasy I, jeżeli nie ma ono gotowości szkolnej? Dziecko sporadycznie uczęszczało do oddziału przedszkolnego. Z informacji z poradni wynika, że powinno być odroczone.

Zgłoszenie kilkumiesięcznej nieobecność dziecka w szkole – co powinien zrobić dyrektor

Pytanie: Jakie kroki musi podjąć szkoła, jeżeli rodzic zgłosił, że dziecko z klasy I szkoły podstawowej wyjeżdża na trzy tygodnie wraz z rodzicami poza granice kraju. Jak szkoła ma formalnie podejść do tej sytuacji i czego ewentualnie wymagać od rodziców? A jak szkoła ma postąpić, jeżeli dziecko wyjeżdża na trzy do sześciu miesięcy?

Rekrutacja i przechodzenie uczniów z innej szkołyCzytaj więcej porad »

Co zrobić, gdy rodzice zgłoszą nieprawdziwe dane w zakresie miejsca zamieszkania ucznia

Co zrobić, gdy rodzice zgłoszą nieprawdziwe dane w zakresie miejsca zamieszkania ucznia

Skutkiem złożenia fałszywego oświadczenia o miejscu zamieszkania rodziców kandydata lub samego kandydata jest możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej. Natomiast skreślenie ucznia z listy uczniów danej szkoły następuje w przypadkach określonych w statucie szkoły. Podpowiadamy, co może zrobić dyrektor, gdy w zgłoszeniu do szkoły rodzice złożą nieprawdziwe dane dotyczące miejsca zamieszkania.

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Rekrutacja do szkoły podstawowej – czy wymagane zaświadczenie o rocznym przygotowaniu przedszkolnym

Przepisy nie wymagają przedkładania zaświadczeń o realizacji przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w procesie postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Postępowanie to nie służy kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty a przeliczanie punktów

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia – nowe przeliczanie punktów

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (…) wprowadza nowy sposób przeliczania punktów w sytuacji, gdy uczeń z powodów zdrowotnych został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy, na czym polega zmiana i jak przeliczać punkty do szkoły ponadpodstawowej.

Organizacja zajęć szkolnychCzytaj więcej porad »

Czy można połączyć uczniów różnych klas w szkole specjalnej

Pytanie: Czy w szkole specjalnej można połączyć uczniów z klasy I i II? W obu klasach będą uczniowie z upośledzeniem intelektualnym w stopniu lekkim ze sprzężeniem z autyzmem.

Jak realizować praktyczną naukę zawodu w nauczaniu indywidualnym

Pytanie: Mam pytanie w kwestii praktycznych przedmiotów zawodowych w nauczaniu indywidualnym. Uczeń II klasy technikum ma przyznane 12 godzin nauczania indywidualnego w trybie pracy na odległość. Czy dopuszczalne jest, by jeden z praktycznych przedmiotów zawodowych odbywał w szkole?

Uczestnictwo uczniów edukacji domowej w zajęciach w szkole – jak dokumentować

Pytanie: Uczniowie w edukacji domowej mają prawo do udziału w zajęciach dodatkowych, rozwijających zainteresowania, pomocy pedagogiczno-psychologicznej itp. Czy nauczyciele prowadzący te zajęcia powinni ująć tych uczniów w dokumentacji nauczania?

Podstawa programowa, szkolny plan nauczaniaCzytaj więcej porad »

Niskie wyniki egzaminu ósmoklasisty – czy niezbędny program naprawczy

Pytanie: Czy po uzyskaniu niskich wyników przez uczniów na egzaminie ósmoklasisty, szkoła ma obowiązek napisania programu naprawczego? Czy stworzenie tego dokumentu zleca dopiero organ nadzorujący placówkę?

Czy dodatkowe zajęcia muszą mieć opracowany program i plan pracy

Pytanie: Czy koła zainteresowań (dziennikarskie czy radiowe) oraz dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy prowadzone w latach 2020-2022 musiały mieć opracowany program czy tylko plan pracy?

Modyfikacja programu nauczania – czy wymaga dopuszczenia

Pytanie: Nauczyciel realizuje dopuszczony przez ministerstwo i umieszczony w szkolnym zestawie programów nauczania program z wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym. Wprowadza innowację programową w tym programie, wprowadzając zagadnienia poszerzające wiedzę uczniów z zakresu prawa. Czy ta innowacja musi być ujęta w szkolnym zestawie programów nauczania pod osobnym numerem?

Ocenianie uczniówCzytaj więcej porad »

Niepromowanie ucznia klasy I-III – kiedy możliwe

Niepromowanie ucznia klasy I-III – kiedy możliwe

Uczeń klasy I-III może nie być promowany tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Wymaganiem formalnym jest wniosek wychowawcy i opinia rodziców lub wniosek rodziców i opinia wychowawcy. Dodatkowo wymagana jest decyzja rady pedagogicznej wyrażona w formie stosownej uchwały. Sprawdzamy, co może decydować o niepromowaniu ucznia w klasie I-III.

Ocena niedostateczna za ściąganie – czy możliwa

Pytanie: Czy nauczyciel za ściąganie na sprawdzianie może postawić uczniowi ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy?

Prośba rodziców o zadawanie prac domowych – czy dyrektor może się na to zgodzić

Pytanie: Do dyrektora szkoły podstawowej wpłynęło pismo od rodziców uczniów klasy II z wnioskiem o możliwość zadawania prac domowych. Czy będzie to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, jeśli dyrektor pozytywnie przychyli się do wniosku rodziców?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty