Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zatrudniania i zwalniania nauczycieli, oceny pracy nauczyciela, a także kar i nagród dla nauczycieli.

Zatrudnianie nauczycieliCzytaj więcej porad »

Koszty weryfikacji niekaralności (standardy ochrony małoletnich)

Standardy ochrony małoletnich – kto ponosi koszty weryfikacji niekaralności

Czy koszty weryfikacji niekaralności w związku z nowymi przepisami dotyczącymi standardów ochrony małoletnich ponosi szkoła? Czy też spoczywają one na nauczycielu? Sprawdź kogo obciążają opłaty związane ze sprawdzeniem niekaralności.

Dlaczego weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym w trakcie zatrudnienia to zły pomysł

Dlaczego weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym w trakcie zatrudnienia to zły pomysł

Szkoła musi dokonać weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym przed zatrudnieniem lub dopuszczeniem do innej działalności dotyczącej małoletnich. Wymóg ten istniał jeszcze przed wejściem w życie standardów ochrony małoletnich. Błędem jest natomiast dokonanie weryfikacji w rejestrze w trakcie zatrudnienia.

Studium nauczycielskie – czy nadal daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel ukończył studium nauczycielskie, uzyskując przygotowanie do zawodu nauczyciela szkoły podstawowej w specjalności nauczanie początkowe. Czy po wejściu w życie nowego rozporządzenia zachowuje on kwalifikacje?

Zmiana warunków pracy nauczycielaCzytaj więcej porad »

Przeniesienie nauczyciela ze szkoły do poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie mianowania może zostać przeniesiony do poradni psychologiczno-pedagogicznej na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela? 

Przeniesienie nauczyciela ze szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie

Pytanie: Do dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie zwrócił się dyrektor szkoły samorządowej z prośbą o zgodę na przeniesienie nauczyciela do tej szkoły. U nas nauczyciel jest zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy. Jak dokonać przeniesienia nauczyciela? 

Obniżenie wymiaru zajęć nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu – co z umową o pracę

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na 2 lata szkolne od 1 września 2023 r. w celu odbycia przygotowania do zawodu poprosił o obniżenie wymiaru zatrudnienia. Od 1 marca będzie pracował w wymiarze niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Czy należy zmienić czas trwania umowy o pracę?

Zwalnianie nauczycieliCzytaj więcej porad »

Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025

Arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025 – wskazówki dla dyrektora

Już na początku kwietnia szkoły muszą przekazać arkusze organizacyjne do konsultacji związkom zawodowym, a następnie do zatwierdzenia organowi prowadzącemu. Dlatego marzec to okres intensywnej pracy nad treścią arkusza organizacyjnego. Sprawdź w Portalu Oświatowym, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2024/2025.

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jeżeli okres niezdolności do pracy nauczyciela z powodu choroby przekracza 182 dni, a nauczyciel nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Sprawdź, czy okres dopuszczalnej nieobecności w pracy z powodu choroby jest powiązany z okresem zasiłkowym, czy liczy się go inaczej. 

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Okres zasiłkowy co do zasady wynosi 182 dni. Do tego okresu wliczane są następujące po sobie okresy niezdolności do pracy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.  Nauczyciele szkół samorządowych, których stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy po długotrwałej chorobie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli jednak po rocznym urlopie zdrowotnym lub świadczeniu rehabilitacyjnym nie powrócą do zdrowia, stracą pracę. Sprawdź, czy urlop zdrowotny przerywa bieg okresu zasiłkowego oraz jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie.

Ocena pracy nauczycieliCzytaj więcej porad »

Rozwiązanie umowy o pracę w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela – ile ocen pracy

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo jest obecnie w drugim roku przygotowania do zawodu. Po powrocie zastępowanego nauczyciela do pracy zamierzamy zatrudnić go ponownie w naszej szkole. Kiedy dokonać oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu aby nie trzeba było wydawać oceny pracy w związku z ustaniem zatrudnienia?

Niewydanie oceny pracy w związku z ustaniem zatrudnienia nauczyciela początkującego

Pytanie: Nauczyciel odbył rok przygotowania do zawodu w naszej szkole, lecz nie dokonano oceny pracy nauczyciela po ustaniu zatrudnienia. Czy można wydać ocenę pracy po upływie 21 dni od rozwiązania stosunku pracy nauczyciela początkującego? 

Odwołanie od oceny pracy nauczyciela doręczonej po ustaniu zatrudnienia

Odwołanie od oceny pracy nauczyciela doręczonej po ustaniu zatrudnienia

Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela, którego stosunek pracy ustaje przed jego zakończeniem, otrzymuje ocenę pracy po ustaniu zatrudnienia. Sprawdź, czy nauczyciel może odwołać się od oceny pracy, a jeśli tak to do kogo oraz pobierz wzór odwołania od oceny pracy nauczyciela.

Nagrody i kary dla nauczycieliCzytaj więcej porad »

Zawieszenie w obowiązkach służbowych nauczyciela w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej ucznia

Pytanie: Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?

Pozbawienie premii i kara porządkowa jednocześnie – czy to możliwe

Pytanie: Czy pracownik szkoły za spóźnienie może zostać ukarany jednocześnie karą porządkową i pozbawieniem premii?

Nauczyciel w mediach społecznościowych – uwaga na odpowiedzialność dyscyplinarną za uchybienie godności zawodu

Nauczyciel w mediach społecznościowych – uwaga na odpowiedzialność dyscyplinarną za uchybienie godności zawodu

Niekiedy publikacja posta, zdjęcia czy filmu w mediach społecznościowych przez nauczyciela może stanowić uchybienie godności zawodu. To zaś może prowadzić do pociągnięcia nauczyciela do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wszystko zależy tu jednak od okoliczności danego przypadku. 

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty