Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Koszt zakupu bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw – czy można pokryć z dotacji

Pytanie: Czy przedszkole może pokryć koszt zakupu bezpiecznej nawierzchni z płyt na plac zabaw z dotacji oświatowej? Nawierzchnia z płyt będzie położona na istniejącej już kostce brukowej.

Dotacja na wychowanka przedszkola niepublicznego – jak wykazać liczbę dzieci

Pytanie: Jestem dyrektorem oraz organem prowadzącym przedszkole niepubliczne. Czy urząd gminy, który wypłaca dotację oświatową, może w drodze uchwały uniemożliwić organom prowadzącym składanie korekt do liczby dzieci w danym miesiącu? Do 5-go dnia każdego miesiąca należy dostarczyć listy dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w placówce w danym miesiącu. Jeżeli do przedszkola zapisze się dziecko po dacie 5-go, wówczas nie będzie na nie wypłacona dotacja? Czy działanie urzędu w tej kwestii jest zasadne?

Błąd w rozliczeniu dotacji – czy trzeba zwrócić niewykorzystaną kwotę

Pytanie: W placówce niepublicznej został popełniony błąd dotyczący rozliczenia dotacji. Księgowa pomyliła się w wyliczeniu kwoty wynagrodzeń, co automatycznie spowodowało, że dotacja którą otrzymała placówka, nie została wykorzystana w 100%. Co zatem należy zrobić z kwotą, która została na koncie placówki? W SIO zostały wprowadzone faktyczne dane finansowe. A zgodnie z terminami już teraz nie możemy dokonać zakupów na pozostałą kwotę, gdyż z informacji potwierdzonej w urzędu miasta, mieliśmy czas na wydatkowanie do 31.12.2020.

Zapytania ofertowe na dostawy towarów od stycznia 2021 – czy według nowych przepisów

Pytanie: Przedszkole ma własną stołówkę. Do tej pory umowy z dostawcami podpisywane były na dwa lata, po wcześniejszym złożeniu zapytań ofertowych u okolicznych dostawców. W grudniu zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami i dotychczasowym regulaminem dyrektor złożył zapytania ofertowe na dostawy towarów od 1 stycznia 2021. Czy umowy podpisane 1.01.2021 (pomimo, że procedura w ramach zamówień publicznych rozpoczęła się w 2020) obowiązywać będzie nowa ustawa?

Przedstawianie miesięcznych rozliczeń z dotacji – czy dozwolone

Pytanie: Czy wójt może żądać miesięcznych rozliczeń przyznania dotacji dla przedszkoli niepublicznych?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – ile trwają i jak rozliczać

Pytanie: Jeżeli podmiot zewnętrzny prowadzi zajęcia dodatkowe w grupie 3-4-latków i trwają ok. 30 min, to w jaki sposób należy się rozliczyć – czy zapłacić jak za całą godzinę zajęć? Czy w grupie 5-6-latków zajęcia dodatkowe mogą trwać godzinę? Czy zajęcia dodatkowe mogą się odbywać tylko po realizacji podstawy programowej w przedszkolu?

Wynajmowanie sal przedszkolnych podmiotom zewnętrznym – na jakich zasadach

Wynajem sal przedszkolnych podmiotom zewnętrznym – na jakich zasadach

Czy w umowie z osobami z zewnątrz, które prowadzą w przedszkolu publicznym zajęcia dodatkowe, należy zawrzeć informację o wynajęciu sali? Sprawdzamy, czy i jakie umowy można zawrzeć i co powinny zawierać.

Jaki jest limit wynagrodzeń możliwych do sfinansowania z dotacji dla dyrektora przedszkola niepublicznego

Pytanie: Jaka kwota wynagrodzenia dyrektora przedszkola (niepublicznego) może być ujęta z dotacji wg najnowszych przepisów?

Wymiana pieca w przedszkolu niepublicznym – pokrycie kosztów z dotacji

Pytanie: Jestem dyrektorem i organem prowadzącym przedszkole niepubliczne. Czy z dotacji oświatowej udzielanej przez urząd gminy można sfinansować wymianę pieca centralnego ogrzewania na ekogroszek, który jest stary i nie do końca spełnia swoją rolę, na pompę ciepła powietrzną. Z dotacji chciałabym sfinansować zakup i montaż pompy. Czy ten wydatek jest właściwy do rozliczenia go dotacją?

Zakup i montaż urządzenia na plac przedszkolny – czy można sfinansować z dotacji

Pytanie: Czy z dotacji oświatowej można sfinansować zakup urządzenia i jego montaż na placu zabaw przedszkola? Koszt urządzenia 8.000 brutto, natomiast montaż – 1.696 zł.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel