Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Zakup i montaż urządzenia na plac przedszkolny – czy można sfinansować z dotacji

Pytanie: Czy z dotacji oświatowej można sfinansować zakup urządzenia i jego montaż na placu zabaw przedszkola? Koszt urządzenia 8.000 brutto, natomiast montaż – 1.696 zł.

Czy można przedłużyć umowę o catering na kolejny rok

Pytanie: Do końca roku mam zawarte umowy z dostawcami żywności do stołówki szkolnej. Co roku o tej porze szkoła ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę na kolejny rok.. Stołówka szkolna w tym roku nie funkcjonowała przez ponad 6 miesięcy i nie wiadomo czy w przyszłym nie będzie podobnie. Pracuje tylko stołówka przedszkola. Czy zatem można zamiast ogłaszać przetarg, przedłużyć umowy z dostawcami żywności? Czy też konieczne jest nowe postępowanie?

Dotacja na opłacenie prawnika

Dotacja na opłacenie prawnika

Pytanie: Jesteśmy stowarzyszeniem, które nieodpłatnie prowadzi niepubliczną szkołę podstawową oraz niepubliczne przedszkole, nie prowadzimy działalności gospodarczej. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Placówki utrzymujemy tylko i wyłącznie z dotacji oświatowej otrzymywanej z urzędu gminy. Czy z ww. dotacji możemy opłacić prawnika, który będzie w sądzie reprezentował szkołę (pracownik pozwał szkołę)?

Limit pensji z dotacji liczy się na pracownika a nie umowę

Limit pensji z dotacji liczy się na pracownika a nie umowę

Wobec jednego pracownika obowiązuje jeden limit wynagrodzenia, jaki można pokryć w danym roku kalendarzowym z dotacji oświatowej, niezależnie od tego, czy pracę w danej jednostce oświatowej pracownik ten świadczy na jednej czy też na bazie kilku umów.

Podwyższenie stawki za obiady na mocy decyzji dyrektora

Podwyższenie stawki za obiady na mocy decyzji dyrektora

W szkołach podlegających temu samemu organowi prowadzącemu nie muszą obowiązywać takie same stawki za wyżywienie w stołówce. O podwyższeniu opłaty decyduje w tym przypadku dyrektor, wyższa stawka zaś obowiązuje tylko w jego placówce (nie jest narzucana odgórnie wszystkim jednostkom z danej gminy).

Dotacja na wynagrodzenie wicedyrektora

Dotacja na wynagrodzenie wicedyrektora

Z dotacji – w granicach ustawowych limitów – może być sfinansowane wynagrodzenie wicedyrektora szkoły, przedszkola i innej placówki oświatowej.

Dyrektor i osoba prowadząca w jednym – co z dotacją

Dyrektor i osoba prowadząca w jednym – co z dotacją

Wynagrodzenie dyrektora szkoły niepublicznej będącego właścicielem tej szkoły można sfinansować z dotacji oświatowej. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim należy przestrzegać limitu dotacji, ponieważ kwota wynagrodzenia przekraczająca ten limit musi być sfinansowana z innych środków.

Klasyfikacja wydatków na studia pracownika

Klasyfikacja wydatków na studia pracownika

Sprawdź, jak zaklasyfikować wydatki pracodawcy związane z uzupełnianiem kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Samodzielne wprowadzenie zmian przez dyrektora w planie finansowym szkoły

Samodzielne wprowadzenie zmian przez dyrektora w planie finansowym szkoły

Pytanie: Czy w sytuacji gdy organ samorządu nie udzielił pisemnego upoważnienia kierownikom samorządowych jednostek organizacyjnych, dyrektor szkoły ma możliwość dokonywania zmian w planie finansowym szkoły w ciągu roku w rozdziale w ramach grup, tzn. między paragrafami płacowymi lub miedzy paragrafami rzeczowymi?

Co ma znaczenie w kontekście przyznania dotacji w przedszkolu niepublicznym

Co ma znaczenie w kontekście przyznania dotacji w przedszkolu niepublicznym

Przepis art. 168 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe kompleksowo określa warunki, jakie należy spełnić, by móc założyć niepubliczne przedszkole. Natomiast warunki uzyskania dotacji oświatowej wynikają z przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dowiedz się więcej w tekście.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel