Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Składki i świadczenia z ZUS

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące świadczeń z ZUS dla pracowników oświaty. Dzięki praktycznym poradom bez problemu ustalisz prawo i wysokość zasiłków oraz poznasz niezbędną dokumentację związaną z ubieganiem się o świadczenia z ZUS pracowników Twojej placówki

Kwarantanna w czasie urlopu wychowawczego a prawo do zasiłku chorobowego

Pytanie: Nauczyciel, który przebywa na urlopie wychowawczym został skierowany na kwarantannę. Czy kwarantanna przerywa urlop wychowawczy i czy należy wypłacić nauczycielowi zasiłek chorobowy za jej okres? 

Zgłoszenie rodziców pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego

Pytanie: Czy pracownik może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia?

46177189a0dee64b961ee8add226fa9cbb4ded5a-large

Nauczyciel na kwarantannie – co z lekcjami i wynagrodzeniem

Coraz więcej pracowników szkół jest kierowanych na kwarantannę w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Sprawdź, czy nauczyciel na kwarantannie może prowadzić lekcje online,  jakie wynagrodzenie wypłacać za czas kwarantanny oraz jaki dokument potwierdza objęcie pracownika obowiązkową kwarantanną.

Choroba w pierwszym miesiącu pracy – podstawa wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Nauczyciel już pierwszym miesiącu zatrudnienia rozchorował się. Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego? 

7d269336b9681c2950fd5b84309c7458dbcccb27-xlarge

Dokumenty do ZUS po przedłużeniu umowy do dnia porodu

W przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zasiłek macierzyński za 1 dzień może wypłacić pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków lub ZUS. W celu podjęcia wypłaty przez ZUS należy przedłożyć w oddziale właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pracownicy dwa dokumenty.

7d9516a36bb3d454787b16668fb1f8487f0fd5b0-xlarge

Dokumenty do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny

Do otrzymania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego za okres poddania się kwarantannie lub izolacji niezbędne jest zwolnienie lekarskie lub decyzja wydana przez inspektora sanitarnego.

Zasiłek chorobowy po wypadku przy pracy u innego pracodawcy

Pytanie: Nauczyciel uległ wypadkowi w innej szkole i tam ma płatny zasiłek wypadkowy 100 %.  W jakiej wysokości powinien wypłacać zasiłek chorobowy drugi pracodawca?

182 dni okresu zasiłkowego – od kiedy liczyć

Pytanie: Od którego dnia zwolnienia lekarskiego liczy się zasiłek chorobowy 182 dni? Od 34 dnia   czy od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego?

oskładkowanie nagrody jubileuszowej

Składki na ZUS od nagrody jubileuszowej przyznanej przed upływem 5 lat

Podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. nagrody jubileuszowe,które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Co jednak, gdy nagroda jubileuszowa w szkole została wypłacona przed upływem 5 lat od wypłacenia poprzedniej nagrody?

Zasiłek macierzyński po ustaniu dodatkowego zatrudnienia

Pytanie: Pracownica jest zatrudniona w dwóch placówkach – w jednej na czas nieokreślony a w drugiej na czas określony (dodatkowe zatrudnienie). Umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu. Czy z tytułu ustania dodatkowego zatrudnienia będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z ZUS?   

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel