Pytanie: Dotychczas w szkole podstawowej pensum pedagoga ustalono w wymiarze 20 godzin. Organ prowadzący wydał jednak nową uchwałę podwyższającą to pensum do 22 godzin. Jakie pisma należy w związku z tym przedstawić nauczycielom zajmującym te stanowiska?
Jakie czynności powinien wykonywać pedagog i psycholog szkolny w ramach swojego 22 godzinnego pensum, a jakie czynności powinien wykonywać poza pensum, ale w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy? Czy rozporządzenie z dnia 3 sierpnia 2018 r. poz. 1601 (par 3) wskazuje obowiązki w pensum, a rozporządzenie z dnia 9 sierpnia 2017 r. poz 1591 (par 24) wskazuje zadania pedagoga realizowane poza tygodniowym pensum?
Pytanie: Nauczyciel posiadający orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma być zatrudniony w wymiarze 5/30 etatu. Jak obliczyć zniżkę godzin z tytułu niepełnosprawności?
Skierowanie pracowników do przestoju jest możliwe wtedy, gdy pracownicy nie mają możliwości wykonywania pracy. Czy w innych przypadkach dyrektor może dokonać takiego skierowania według własnego uznania, np. aby usprawnić organizację pracy szkoły?
Pytanie: Czy nauczycielowi należy się dzień wolny za pracę w zespole nadzorującym przeprowadzenie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, która miała miejsce w sobotę?
Na nauczycielach przedmiotów zawodowych spoczywa obowiązek odbywania szkoleń branżowych. Rodzi się pytanie, w jakim stopniu szkolenia branżowe nauczycieli przedmiotów zawodowych mogą pokrywać się z czasem wolnym nauczyciela. Czy obowiązują tu normy czasu pracy czy też przyjąć należy model zadaniowy? Odpowiedź w artykule.
Pytanie: Ile maksymalnie godzin ponadwymiarowych może mieć wicedyrektor? To samo pytanie dotyczy godzin doraźnych zastępstw
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy konieczne jest zorganizowanie za niego zastępstwa tak, aby dzieci nie zostały bez opieki. Przekonaj się, czy nauczyciel może odmówić realizacji doraźnych zastępstw i jaki jest limit dodatkowych godzin zastępczych.
Pytanie: Czy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie art. 15 ustawy Prawo Oświatowe można przydzielić godziny ponadwymiarowe?
Skierowanie pracowników do przestoju jest możliwe wtedy, gdy pracownicy nie mają możliwości wykonywania pracy. Czy w innych przypadkach dyrektor może dokonać takiego skierowania według własnego uznania, np. aby usprawnić organizację pracy szkoły?
Możliwa jest sytuacja, w której pracownik zażąda wprowadzenia równoważnego czasu pracy, umożliwiającego korzystanie z dni wolnych od pracy np. w środku tygodnia. Niewykluczone jest także żądanie skrócenia tygodnia pracy. Sprawdź czy takie rozwiązania możesz wprowadzić względem pracowników oświaty.
Pytanie: Jaka długość przerwy przysługuje pracownikowi administracji i obsługi w ciągu 8-godzinnego dnia pracy?
Zajmie ci to jedynie 2 minuty