Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Podstawa programowa

Znajdziesz tu niezbędne informacje dotyczące podstawy programowej w przedszkolu. W ostatnich latach podstawa często się zmienia, warto więc na bieżąco śledzić wszystkie nowe przepisy. Poznaj odpowiedzi ekspertów dotyczące m.in. nauki obowiązkowego języka obcego, prowadzenia zajęć specjalistycznych, a także monitorowania podstawy przez dyrektora. Wszystkie najważniejsze informacje o prowadzeniu zajęć w przedszkolu znajdziesz w jednym miejscu!

Od kiedy nauka języka obcego w przedszkolu

Pytanie: Od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?

Religia i język angielski – czy są realizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Pytanie: Czy w ramach podstawy programowej w oddziale przedszkolnym (25 godz.) może być j. angielski i religia? Czy ilość realizowanych godz. może wyglądać tak: 23 godz. wychowania + 1 godz. j. angielskiego + 1 godz. religii?

Religia w przedszkolu – czy ma być w zestawie programów nauczania

Pytanie: Czy program nauczania religii w przedszkolu powinien być w przedszkolnym zestawie programów nauczania?

Liczba godzin przeznaczona na realizację podstawy programowej w oddziale przedszkolnym

Pytanie: Ile godzin w podstawie programowej mają dzieci w oddziale przedszkolnym (zerówce)? Czy jest to co najmniej 5 dziennie, czyli 25 tygodniowo, czy łącznie 22 godziny w tygodniu - pensum nauczyciela w oddziale przedszkolnym?

Diagnoza przedszkolna – czy nadal obowiązuje

Pytanie: Czy w przedszkolach nie robi się już diagnozy, tylko na podstawie obserwacji wypisuje się diagnozę końcową w formie informacji dla rodziców o gotowości szkolnej?

doradztwo zawodowe w przedszkolu

Doradztwo zawodowe w przedszkolu – czy musi mieć program

Działania dotyczące preorientacji zawodowej w przedszkolu powinny być podejmowane w toku realizacji podstawy programowej. Podpowiadamy, czy trzeba opracowywać odrębny program realizacji systemu doradztwa zawodowego.

Czy trzeba zorganizować etykę w przedszkolu

Pytanie: Rodzice dziecka z oddziału przedszkolnego złożyli podanie o zorganizowanie lekcji etyki dla jednego dziecka. Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia takich lekcji dla oddziału przedszkolnego?

Jakich dzieci dotyczy diagnoza gotowości szkolnej

Pytanie: Czy oprócz obserwacji, jeśli nie ma wskazań rodziców, trzeba prowadzić bardziej szczegółową diagnozę wszystkich dzieci, pod kątem gotowości szkolnej? Czy wszystkie dzieci mają otrzymać do końca kwietnia informację o gotowości szkolnej?

Czy zajęcia dodatkowe z języka angielskiego mogą być powierzone firmie zewnętrznej

Pytanie: Przedszkole posiada zajęcia językowe dla wszystkich, jednak chce wykupić dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, dwa razy w tygodniu, od firmy zewnętrznej (szkoły językowej). Czy nawiązując taką współpracę, można zawrzeć „umowę o współpracę” bądź „umowę o świadczenie usług”?

1ab8348562c8298ca61dd71ea6d16607ed87e8f3-xlarge

Zestaw programów wychowania przedszkolnego – czy musi być opiniowany przez radę rodziców

Rada rodziców nie musi opiniować wybranych do realizacji programów wychowania przedszkolnego przed zatwierdzeniem przedszkolnego zestawu programów. Nie wskazują na to żadne przepisy oświatowe. Nie ma jednak przeszkód, by wystąpić z prośbą o taką opinię.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel