Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo w szkole

Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji dyżurów, wycieczek, zajęć i imprez szkolnych. Sprawdź, krok po kroku, jak postępować z agresywnymi uczniami, jak sobie radzić z przemocą i trudnymi sytuacjami w szkole. Eksperci odpowiadają na Wasze pytania i doradzają, jak mieć pewność, że uczniom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Dzięki poradom związanym z bezpieczeństwem w szkole unikniesz sytuacji kryzysowych i będziesz na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawa.

Przerwa na świeżym powietrzu – kto ją wprowadza

Pytanie: Dyrektor chce wprowadzić jedną przerwę dla uczniów na świeżym powietrzu. Czy potrzebuje do tego uchwały rady pedagogicznej?

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurówCzytaj więcej porad »

Odbiór 7-latka przez starsze dziecko

Pytanie: Czy dziecko 9-letnie może odebrać siostrę 7-letnią ze świetlicy, jeśli rodzic wyraził taką wolę na piśmie?

Czy pełnoletni może opuszczać teren szkoły w czasie lekcji lub przerwy?

Pytanie: Czy szkoła może pozwolić pełnoletniemu uczniowi na jej dowolne opuszczenie w trakcie zajęć lekcyjnych lub przerwy? 

Wyjście pełnoletniego ucznia poza szkołę – czy można mu tego zabronić

Pytanie: Czy uczniowie pełnoletni mogą opuszczać teren szkoły w czasie przerw międzylekcyjnych?

Opieka nad uczniami podczas wycieczek szkolnychCzytaj więcej porad »

W przypadku wycieczki jednodniowej - bez ubezpieczenia NNW

Pytanie: Czy uczeń musi być ubezpieczony od NNW jeśli wyjeżdża z nauczycielami poza teren szkoły (np. wycieczka jednodniowa, wyjście do kina czy teatru)? Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli dziecku coś się stanie?

Wyjazd uczniów poza szkołę komunikacją miejską – na jakich zasadach

Pytanie: Czy uczniowie szkoły podstawowej pod opieką nauczyciela mogą jechać na zawody sportowe komunikacją miejską?

Wycieczka a wysokie temperatury

Pytanie: Czy można organizować wycieczki szkolne lub przedszkolne w trakcie upałów?

Postępowanie w trudnych sytuacjachCzytaj więcej porad »

(I)	Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

W razie wypadku ucznia konieczne jest przeprowadzenie stosownego postępowania i ustalenie okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach odpowiedzialność za to zdarzenie ponosić będzie szkoła. A gdy wypadek zdarzy się w czasie prowadzenia kształcenia zdalnego? Może to wydawać się absurdalne, ale nie jest wykluczone np. podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach wychowania fizycznego.

Zajęcia stacjonarne w szkole podstawowej w czasie pandemii – w jakim przypadku

Pytanie: Czy w przypadku, gdy rodzice całego oddziału złożą oświadczenia o braku możliwości w miejscu zamieszkania realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, dyrektormoże zorganizować zajęcia stacjonarne?

Koronawirus u rodzica dziecka – jak postąpić

Pytanie: Czy jeśli okazałoby się, że rodzic dziecka ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, to czy dyrektor powinien zgłosić fakt, że dzieci były w szkole dzień przed odebraniem przez rodzica wyniku?

Bhp w szkoleCzytaj więcej porad »

Ilu uczniów podczas konsultacji

Pytanie: Na nauczycieli nałożony został obowiązek przeprowadzania konsultacji z uczniami klas egzaminacyjnych. Czy obowiązuje limit osób na zajęciach? Czy konsultacje mogą być wykorzystane np. na napisanie próbnej matury?

Maseczki w strefach żółtych i czerwonych – czy także w szkole

Maseczki w strefach żółtych i czerwonych – czy także w szkole

Czy związku z wprowadzeniem strefy żółtej na terenie całego kraju uczniowie podczas lekcji muszą mieść zakryte usta i nos? Odpowiedź w artykule.

Czy rodzic dziecka może zrezygnować z żywienia w przedszkolu

Pytanie: Rodzic ma zapisane dziecko do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej publicznej, w którym żywienie świadczone jest za pomocą firmy zewnętrznej cateringu. Dziecko korzystało przez miesiąc z obiadów, jednakże od następnego miesiąca rodzic nie chce, żeby dziecko jadło w przedszkolu. Czy rodzic może zrezygnować z żywienia i dawać dziecku do oddziału suchy prowiant?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel