Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo w szkole

Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji dyżurów, wycieczek, zajęć i imprez szkolnych. Sprawdź, krok po kroku, jak postępować z agresywnymi uczniami, jak sobie radzić z przemocą i trudnymi sytuacjami w szkole. Eksperci odpowiadają na Wasze pytania i doradzają, jak mieć pewność, że uczniom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Dzięki poradom związanym z bezpieczeństwem w szkole unikniesz sytuacji kryzysowych i będziesz na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawa.

Przerwa na świeżym powietrzu – kto ją wprowadza

Pytanie: Dyrektor chce wprowadzić jedną przerwę dla uczniów na świeżym powietrzu. Czy potrzebuje do tego uchwały rady pedagogicznej?

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurówCzytaj więcej porad »

Czy pełnoletni może opuszczać teren szkoły w czasie lekcji lub przerwy?

Pytanie: Czy szkoła może pozwolić pełnoletniemu uczniowi na jej dowolne opuszczenie w trakcie zajęć lekcyjnych lub przerwy? 

Wyjście pełnoletniego ucznia poza szkołę – czy można mu tego zabronić

Pytanie: Czy uczniowie pełnoletni mogą opuszczać teren szkoły w czasie przerw międzylekcyjnych?

Umowa o opiekę stomatologiczną

Lekarz dentysta sprawuje opiekę stomatologiczną nad uczniami w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Miejscem tym jest gabinet dentystyczny zlokalizowany w szkole, gabinet dentystyczny poza szkołą albo dentobus, prowadzone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą współpracujący ze szkołą.

Opieka nad uczniami podczas wycieczek szkolnychCzytaj więcej porad »

W przypadku wycieczki jednodniowej - bez ubezpieczenia NNW

Pytanie: Czy uczeń musi być ubezpieczony od NNW jeśli wyjeżdża z nauczycielami poza teren szkoły (np. wycieczka jednodniowa, wyjście do kina czy teatru)? Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli dziecku coś się stanie?

Wyjazd uczniów poza szkołę komunikacją miejską – na jakich zasadach

Pytanie: Czy uczniowie szkoły podstawowej pod opieką nauczyciela mogą jechać na zawody sportowe komunikacją miejską?

Wycieczka a wysokie temperatury

Pytanie: Czy można organizować wycieczki szkolne lub przedszkolne w trakcie upałów?

Postępowanie w trudnych sytuacjachCzytaj więcej porad »

66fd5c65cac49888795967827132d3cf22d6b444-large

Jak fizycznie zabezpieczyć budynek szkolny

Wprawdzie obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla uczniów jest epidemia COVID-19. Niemniej jednak nigdy nie można wykluczyć zagrożeń ze strony przestępców. Sprawdź, jak zabezpieczyć budynek szkolny na wypadek zagrożenia ze strony przestępców i jakie procedury w tym zakresie wdrożyć.

8e8379b1b912225e5b9014b1f4d59c49b522913c-xlarge(1)

Zagrożenie koronawirusem – czy musisz zamknąć szkołę

Rosnące zagrożenie epidemią koronawirusa w Polsce postawiło dyrektorów przed dylematem – czy na tej podstawie należy zawieszać zajęcia i zamykać szkołę? Aby nie działać pochopnie i impulsywnie, poznaj stanowisko MEN i GIS, a także obowiązujące regulacje prawne.

Uczeń tworzy fałszywe konto nauczyciela na portalu społecznościowym – jak zareagować

Pytanie: Uczeń 5. klasy szkoły podstawowej bez zgody nauczyciela zrobił mu zdjęcia, a następnie na tej podstawie założył fikcyjne konto nauczyciela na portalu Facebook. Jaka odpowiedzialność mu za to grozi?

Bhp w szkoleCzytaj więcej porad »

6718efd09134c58dd667bc7ae56753bac4d059dc-large

Jak zapewnić bezpieczeństwo na parkingu szkolnym

Pracownicy szkoły dojeżdżający do pracy własnymi samochodami oraz rodzice dowożący dzieci na zajęcia mogą pozostawić samochody jedynie w miejscach, w których przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zabraniają postoju. Dlatego w większości szkół zorganizowane zostały parkingi. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzić, by zapewnić bezpieczeństwo na tym parkingu.

Kiedy nie ma obowiązku organizowania konsultacji

Pytanie: Żaden z rodziców uczniów szkoły podstawowej nie zadeklarował uczestnictwa swojego dziecka w zajęciach dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych. Czy to oznacza, że nie ma konieczności organizowania konsultacji

Organizacja półkolonii w szkole – czy jest możliwa obliczu pandemii

Pytanie: Każdego roku w szkole organizowane są półkolonie letnie dla uczniów placówki na jej terenie. Czy w związku z pandemią, wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży będzie mógł odbywać się w 2020 r. na terenie szkoły?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel