Objęcie stanowiska dyrektora w innej szkole – 3 możliwe działania, by zmienić pracodawcę

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 8 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Objęcie stanowiska dyrektora w innej szkole – 3 możliwe działania, by zmienić pracodawcę

Nauczyciel, który wygrał konkurs na dyrektora innej szkoły niż ta, w której jest zatrudniony, musi podjąć pracę w nowej placówce. Poznaj 3 możliwości zmiany pracodawcy po wygraniu konkursu na dyrektora szkoły.

Wariant nr 1 – nowy stosunek pracy i rozwiązanie aktualnej umowy

Nauczyciel, któremu ma zostać powierzone stanowisko dyrektora szkoły może w aktualnym miejscu pracy rozwiązać swój stosunek pracy za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela) i podjąć nowe zatrudnienie w szkole, w której ma objąć stanowisko dyrektora (w zależności od możliwości organizacyjnych tej placówki - na czas określony lub na podstawie mianowania).

To rozwiązanie niesie za sobą ryzyko, że nauczyciel zostanie zatrudniony w nowej placówce tylko na czas określony tj. okres pełnienia funkcji dyrektora szkoły i po zakończeniu kadencji pozostanie bez pracy. Umowa taka będzie objęta limitem zatrudnienia na czas określony, jednakże nie gwarantuje to, dalszego zatrudnienia po zakończeniu kadencji dyrektora szkoły.

Wariant 2 - nowy stosunek pracy i urlop bezpłatny

Jeżeli szkoła, w której nauczyciel ma objąć stanowisko dyrektora nie ma możliwości zatrudnienia go na podstawie mianowania, a jedynie może zapewnić mu godziny na czas określony tj. okres pełnienia funkcji dyrektora, nauczyciel może w swoim dotychczasowym miejscu pracy złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego.

To rozwiązanie jest bardziej bezpieczne niż zupełna rezygnacja z dotychczasowej pracy na rzecz nowego pracodawcy, ponieważ po zakończeniu pełnienia funkcji dyrektora w innej placówce, nauczyciel powróci do szkoły, która obecnie go zatrudnia. Jeżeli jednak nowa szkoła zamierza zatrudnić nauczyciela na podstawie mianowania, wówczas warianty nr 1 i nr 3 są na tyle korzystne, by nie było konieczne swoiste rezerwowanie sobie miejsca u dotychczasowego pracodawcy.

Wariant nr 3 – przeniesienie nauczyciela do innej szkoły

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (art. 18 ust. 1 i ust. 4 Karty Nauczyciela).

Przeniesienie nauczyciela  jest możliwe, pod warunkiem, że szkoła, w której nauczyciel ma pełnić funkcję dyrektora ma możliwość zatrudniania go na podstawie mianowania. Jest to rozwiązanie korzystne dla nauczyciela, ponieważ będzie to kontynuacja stosunku pracy i nauczyciel będzie nadal zatrudniony na podstawie mianowania.
Czynności zmierzające do przeniesienia nauczyciela należy podjąć bezzwłocznie tak, aby przed dniem, w którym nauczyciel ma objąć stanowisko dyrektora szkoły, doszło do zakończenia procedury przeniesienia a jeśli się ona nie powiedzie, do rozwiązania stosunku pracy dyrektora lub skorzystania z urlopu bezpłatnego w szkole, która go aktualnie zatrudnienia i zawarcia umowy o pracę w nowej placówce.
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql