Nauczyciel może wykonywać zadania służby BHP w szkole

Leszek Skupski
Data publikacji: 22 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciel może wykonywać zadania służby BHP w szkole

Z zewnętrznym specjalistą BHP można zawrzeć umowę zlecenie. Osoba taka wykonuje wówczas zadania służby BHP. Sprawdź, czy takie zadania może wykonywać nauczyciel już zatrudniony w szkole, na podstawie odrębnej umowy zlecenie.

Utworzenie służby BHP albo powierzenie wykonywania zadań służby BHP w szkole

Gdy szkoła zatrudnia powyżej 100 pracowników, wówczas musi utworzyć służbę BHP. W przypadku, gdy liczba pracowników nie przekracza 600, wystarczy utworzenie jednoosobowej komórki lub zatrudnienie w tej komórce pracownika służby BHP w niepełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast w przypadku mniejszej liczby pracowników wystarczy natomiast powierzenie wykonywanie zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Są to dwie odrębne formy zapewnienia realizacji zadań BHP w szkole, co potwierdził zresztą Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 13 października 2006 r. I OSK 263/06).

Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach:
  • inspektorów,
  • starszych inspektorów,
  • specjalistów starszych specjalistów
  • głównych specjalistów
do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoby te muszą spełniać wymagania kwalifikacyjne określone w §  4 ust. 2 rozporządzenia RM z 2 września 1997 r.

Powierzenie wykonywania zadań służby BHP nie w każdej szkole

W przypadku braku kompetentnych pracowników możliwe jest powierzenie wykonywania zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu pracy. Jest to możliwe jedynie w przypadku szkół zatrudniających do 100 pracowników. Tylko wtedy bowiem nie ma obowiązku tworzenia służby BHP.

Nauczycielowi wolno powierzyć wykonywanie zadań służby BHP

Możliwe jest zawarcie z nauczycielem dodatkowej umowy na wykonywanie zadań służby BHP. Jeśli jest to jednak nauczyciel zatrudniony w szkole, to musi on być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Umowa zlecenie wchodzi bowiem w grę jedynie w przypadku zewnętrznego specjalisty, niezatrudnionego w szkole. Oznacza to, że dyrektor może zawrzeć z nauczycielem dodatkową umowę o pracę obejmującą wykonywanie zadań służby BHP np. na niepełny etat.

Nauczyciel, któremu powierzono zadania służby BHP w szkole, musi spełniać wymagania kwalifikacyjne z rozporządzenia RM z 2 września 1997 r.
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql