Jak przedszkole może pozyskiwać środki pozabudżetowe

Bożena Winczewska
Data publikacji: 9 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak przedszkole może pozyskiwać środki pozabudżetowe

Dodatkowe środki na dofinansowanie potrzeb przedszkola mogą pochodzić z dochodów własnych gromadzonych na wydzielonym rachunku. Zaspokajaniu potrzeb przedszkola mogą służyć także fundusze rady rodziców gromadzone w oparciu o dobrowolne składki.

4 sposoby na pozyskiwanie środków dla przedszkola

Sposobem na pozyskanie środków pozabudżetowych dla przedszkola może być:

1) udział w projektach w ramach Europejskiego Funduszu Unijnego,

2) organizacja uroczystości, festynów i imprez, połączona ze zbiórką funduszy na określony cel,

3) sprzedaż wytworów wykonanych wspólnie przez dzieci i rodziców (np. stroików świątecznych),

4) współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami - pozyskiwanie darowizn od firm.

Gromadzenie środków na wydzielonym rachunku

Przedszkole założone i prowadzone przez JST jest jednostką budżetową (art. 4 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). Realizuje zadania publiczne, pokrywając swoje wydatki ze środków otrzymanych z budżetu gminy. Ustawa o finansach publicznych zezwala na pozyskiwanie dodatkowych środków na dofinansowanie potrzeb przedszkola z prowadzonej działalności ubocznej.

Środki pozabudżetowe pochodzące z różnych źródeł mogą być gromadzone na wydzielonego rachunku dochodów własnych. 

Rada gminy określa zasady dotyczące wydzielonego rachunku

W myśl przepisów ustawy o finansach publicznych rada gminy może podjąć decyzję o utworzeniu takiego rachunku. Zgodnie z art. 223 ust. 2 ww. ustawy w przyjętej uchwale określone zostaje wtedy:

  • które jednostki budżetowe mogą gromadzić dochody na wydzielonym rachunku,
  • z jakich źródeł mogą pochodzić środki gromadzone na wydzielonym rachunku, jako dochody własne jednostki,
  • na co mogą być przeznaczone dochody własne,
  • sposób i tryb sporządzania planu finansowego dochodów własnych (planu dochodów i wydatków) oraz dokonywania zmian w tym planie i zasad jego zatwierdzania.

Najczęstsze źródła dochodów własnych

Z analiz uchwał gmin podjętych w sprawie utworzenia wydzielonego rachunku dochodów wynika, że najczęstszym źródłem dochodów własnych są:

  • darowizny w postaci pieniężnej na rzecz przedszkola,
  • wpływy z najmu sal, pomieszczeń i innych powierzchni,
  • opłaty za posiłki wydawane w przedszkolu, 
  • odsetki od środków zgromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów,
  • wpływy za wydane duplikaty dokumentów przedszkolnych,
  • odsetki od nieterminowego regulowania należności.

Uzyskiwane w ten sposób dochody nie mogą być przeznaczone na finansowanie wynagrodzeń osobowych. Wydatki finansowane tymi dochodami mogą być dokonywane do wysokości kwot zgromadzonych dochodów, w ramach planu finansowego (art. 223 ust. 3 ustawy o finansach publicznych).

Ważne jest, że dochody gromadzone na wydzielonym rachunku bankowym nie podlegają w ciągu roku budżetowego odprowadzeniu na rachunek budżetu JST. Środki finansowe, pozostające na rachunku na dzień 31 grudnia roku budżetowego podlegają odprowadzeniu na rachunek budżetu JST w terminie do 5 stycznia następnego roku (art. 223 ust. 4 ustawy o finansach publicznych).

Dodatkowe środki finansowe z programów unijnych

Beneficjentem może być przedszkole, które złoży wniosek o dofinansowanie i przejdzie pozytywnie procedurę konkursową wniosków. Proces aplikowania może wydać się skomplikowany, ale korzyści jest wiele, w tym w szczególności kwota, którą można uzyskać.

Przykładowy typ dofinansowywanych projektów to:

  • tworzenie przedszkoli dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, realizowanych w oparciu o diagnozę potrzeb (dostosowanie budynku, zakup wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych, budowa placu zabaw),
  • podniesienie jakości świadczonych usług (uruchomienie nowych zajęć edukacyjnych, szkolenia kadry). 
Fundusze na edukację przedszkolną można znaleźć z w programie regionalnym danego województwa. O zasadach działania funduszy, przepisach i dokumentach można dowiedzieć się na Portalu Funduszy Europejskich zarządzanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (www.funduszeeuropejskie.gov.pl).

Współpraca przedszkola z lokalnym środowiskiem

Środki pozabudżetowe może pozyskać przedszkole poprzez współpracę z lokalnym środowiskiem – instytucjami, firmami, organizacjami pozarządowymi. Dzięki działaniom promującym przedszkole, udziałowi przedstawicieli różnych instytucji w życiu przedszkola oraz udziałowi dzieci w akcjach, projektach realizowanych przez różne instytucje działające w środowisku lokalnym można uzyskać wsparcie finansowe dla przedszkola. Dodatkowe środki zapewnia także śledzenie konkursów organizowanych przez organizacje pozarządowe.

Możliwe zbiórki pieniędzy

Środki mogą także pochodzić z organizowanych festynów i imprez okolicznościowych oraz sprzedaży wytworów wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami i nauczycielami. Przedszkole może, za zgodą dyrektora, zorganizować na swoim terenie zbiórkę pieniędzy wśród osób zainteresowanych jego działalnością lub w drodze loterii pieniężnych i fantowych. Należy wtedy zadbać o odpowiednią promocję, aby osoby, które mogą być zainteresowane wsparciem przedszkola, mogły się o niej dowiedzieć.

Zbieranie datków w gotówce na cele związane z działalnością przedszkola na jego terenie nie jest zbiórką publiczną, więc nie będzie obowiązku jej zgłoszenia (art. 2 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych). Jeśli planowane jest wyjście ze zbiórką poza teren przedszkola, należy ją zgłosić na portalu www.zbiorki.gov.pl

Fundusze rady rodziców gromadzone są w oparciu o dobrowolne składki

Pieniądze mogą pochodzić także z „innych źródeł”, np. z inicjatyw podejmowanych przez rodziców (dochodowych imprez organizowanych przez radę za zgodą dyrektora dla rodziców i mieszkańców środowiska takich jak: kiermasze, loterie, sprzedaż wytworzonych przez dzieci i rodziców produktów, darowizny od osób fizycznych i prawnych z przeznaczeniem na fundusz rady rodziców). Na zasadach ustalonych przez radę rodziców w jej regulaminie mogą być dokonywane dla przedszkola:

  • konkretne zakupy,
  • finansowane wycieczki,
  • nagrody dla dzieci,
  • ponadstandardowe wyposażenie sal,
  • zakup środków dydaktycznych itp.,

zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami.

Jedynym celem, na jaki można będzie wydatkować środki finansowe zebrane przez radę rodziców jest wspieranie działalności statutowej przedszkola.
Nie może być tu mowy o wydatkach zapewniających bieżącą organizację pracy przedszkola. Gmina, jako organ prowadzący odpowiada za bieżącą działalność przedszkola i do jej zadań należy m. in. zapewnienie mu warunków działania, wyposażenie w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów wychowania przedszkolnego oraz wykonywania innych zadań statutowych przedszkola (art. 10 ustawy Prawo oświatowe).
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql