W postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli nie ma pokrzywdzonego

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
W postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli nie ma pokrzywdzonego

Wprawdzie postępowanie dyscyplinarne może być wszczęte w następstwie skargi rodziców złożonych do kryteriów. Niemniej jednak w postępowaniu takim nie ma instytucji pokrzywdzonego. MEiN wyjaśnia, dlaczego.

Wszczęcie postępowania wyjaśniającego możliwe także po skardze rodzica

MEiN przypomina, że postępowanie wyjaśniające będące pierwszym etapem postępowania dyscyplinarnego może być wszczęte po zawiadomieniu dokonanym przez dyrektora, ale także po informacji pozyskanej od innej osoby. Wystarczy, że rzecznik dyscyplinarny dowie się o zdarzeniu, które może nosić znamiona czynu dyscyplinarnego np. wskutek skargi rodziców. Również w takim przypadku może być wszczęta procedura wyjaśniająca.

Nie ma pokrzywdzonego na etapie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego

Mimo tego w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli nie przewiduje się instytucji pokrzywdzonego. Takiego statusu nie ma np.

  • dziecko, którego dobro zostało naruszone,
  • jego rodzice (opiekunowie prawni),
  • inni pracownicy szkoły,
  • sama szkoła.

Nie są oni więc stronami postępowania i nie mają żadnych uprawnień takich jak np. zaskarżenie orzeczenia dyscyplinarnego.

Rodzice nie mogą zaskarżyć umorzenia postępowania

Jak podkreślił MEiN w interpelacji, na etapie projektowania zmian w postepowaniu dyscyplinarnym w 2016 r. rozważano zapewnienie możliwości rodzicom składania zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego oraz o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Ostatecznie jednak przyznano takie uprawnienie dyrektorowi, przyjmując, że wystąpi on niejako w obronie pokrzywdzonego dziecka. Wszak dyrektor ma wykonywać zadania związane z zapewnieniem uczniom bezpieczeństwa w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 7 ust. 2 pkt 6 Karty Nauczyciela oraz art. 68 ust. 1 pkt 6 Prawa oświatowego). Uprawnienie takie ma również Rzecznik Praw Dziecka

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql