Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Data publikacji: 25 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Czy pomogą nam w tym bajki do czytania dla dzieci? Oczywiście! Budowanie bliskości, kształtowanie wyobraźni, poznawanie emocji, nauka języka i koncentracji, to tylko kilka z całego wachlarza zalet, jakim jest czytanie książek.

Kiedy zacząć czytać bajki dziecku?

Przygodę z książką możemy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka a nawet jeszcze będąc w ciąży. Im szybciej zaczniemy tym większe będą korzyści. A co daje czytanie książek dziecku? Sprawniejsza nauka mówienia, czytania i pisania, to jedne z niewielu benefitów. Dzieci, którym się czyta, mają znacznie bogatszy zasób słów, potrafią operować bardziej złożonymi strukturami językowymi oraz lepiej wyrażają swoje myśli. Niemowlęta słyszą rytm naszego głosu, melodię języka a to stymuluje pracę ich mózgu. 

Jakie książki dla dziecka wybrać?

Jako pierwsze książeczki do czytania doskonale sprawdzą się wierszyki i rymowanki. Dobrym wyborem są książeczki kontrastowe oraz książki do czytania dla niemowląt o wzmocnionych kartkach. Sześciomiesięczni i starsi milusińscy będą zadowoleni z książek leporelo od Modrego Słonia, którymi można się również bawić. Dla najmłodszych czytelników idealne są książki z jedną dużą ilustracją na stronie. Taki obrazek przyciąga uwagę dziecka i świetnie ćwiczy koncentrację i skupienie wzroku. 

Starsze dzieci uwielbiają kiedy książeczki odwzorowują głosy zwierząt a one mogą je naśladować. To świetna okazja do ćwiczenia aparatu mowy. Świetnie sprawdzają się chociażby personalizowane książeczki dla dzieci, w których bohaterem opowieści staje się Twoje dziecko!

Kilkulatki chętnie słuchają czytanego tekstu, często dopytują w którym miejscu napisane jest dane słowo. To etap, w którym próbują zapamiętać zapis słów i podejmują pierwsze próby czytania. 

Kupując książki dla dzieci do czytania, warto wcześniej przejrzeć ich treść. Zwróćmy uwagę jakim językiem zostały napisane, o czym książka opowiada, jakie wartości się w niej przewijają.      

Wpływ bajek na rozwój dziecka

Zalety czytania książek dzieciom są nie do przecenienia. Wspólne spędzanie czasu z książką stymuluje pracę mózgu dziecka, rozwija wyobraźnię, wspomaga rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny, rozwój mowy i usprawnia pamięć. Wystarczy czytać chociaż dwadzieścia minut dziennie. 

Czytanie stymuluje rozwój mózgu

Czytanie dziecku niejako formatuje jego mózg. Pobudza do myślenia, koncentracji, analizowania, przeżywania tego co dzieje się w świecie bohaterów. Naukowcy udowodnili, że czytanie rzeczywiście pozostawia ślad w aktywności mózgu. Pojawianie się nowych połączeń nerwowych w mózgu poprawia pamięć i zdolności intelektualne dziecka.  

Rozwija wyobraźnię

Bohaterów i świat przedstawiony w książce dziecko musi sobie wyobrazić. Literatura zmusza do analizowania, wyciągania wniosków, dyskutowania i skupienia, żeby zrozumieć ciąg wydarzeń. Pozwala dziecku zanurzyć się w jego własnych myślach, bo świat książki ożywa właśnie w wyobraźni czytelnika. 

Rozwój emocjonalny, psychiczny, społeczny

Dzięki czytaniu książek dziecko spotyka się z wieloma emocjami, które przeżywają bohaterowie. Zapoznaje się z nimi, uczy się je nazywać, oswajać, radzić sobie z nimi. Mały czytelnik identyfikuje się z bohaterami, racjonalizuje wydarzenia, fantazjuje, czyli zostaje zaangażowane emocjonalnie w treść książki. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój koncentracji, wyobraźni, wiedzy, inteligencji, myślenia analitycznego. Osoby, które czytają utwory należące do fikcji literackiej lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych.

Stymulacja mowy i poszerzanie słownictwa dziecka

Słuchając książek czy rymowanych wierszyków, dziecko zapoznaje się z melodią i rytmem języka oraz z prawidłową artykulacją słów a także zasadami gramatycznymi. Jest biernym odbiorcą, ale nie przeszkadza mu to w budowaniu szerokiego zasobu słownictwa. Zauważymy to około czwartego, piątego roku życia malucha. Dobrze rozwinięte zdolności językowe będą procentować w przyszłej edukacji dziecka.

Wycisza i ma znaczenie terapeutyczne

Książka jest świetnym remedium na bardzo emocjonujący dzień. Niespieszne zanurzenie się w opowieści, wyciszy emocje naszego malucha. Być może będzie również pretekstem do rozmowy. Jeżeli widzimy, że dziecko przeżywa trudne chwile od dłuższego czasu, można wesprzeć się książką terapeutyczną, w której poruszane są konkretne problemy. To jest często moment, który sprzyja bliskości i budowaniu zaufania.

Czytanie książek z dzieckiem jest najlepszym prezentem, jaki możemy mu dać jako rodzice. Trudno przecenić zalety, tego jak czytanie wpływa na mózg dziecka, na budowanie umiejętności społecznych, intelektualnych i emocjonalnych. Jest to wyjątkowy fundament, na którym dziecko będzie mogło budować swój potencjał na przyszłość.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql