Jak zdobyć pracę jako nauczyciel?

Data publikacji: 11 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Jak zdobyć pracę jako nauczyciel?

Polska oświata bardzo potrzebuje nauczycieli – to zawód wymagający, ale też bardzo pożądany. Braki w kadrach dają się szkolnictwu we znaki, ale aby móc pracować jako nauczyciel, trzeba zdobyć uprawnienia i spełnić kilka wymogów. Jakie są poszczególne etapy, by zyskać niezbędne kwalifikacje? I jak przygotować odpowiednie CV, by znaleźć zatrudnienie?

Praca nauczyciela - niezbędne wykształcenie

Aby zacząć pracę w charakterze nauczyciela w Polsce musisz ukończyć studia wyższe przedmiotowe, a dodatkowo otrzymać na uczelni specjalne przygotowanie do zawodu pedagoga, co reguluje ustawa. Zawód może wykonywać osoba, która ukończyła przynajmniej dwieście siedemdziesiąt godzin przygotowania pedagogicznego oraz zrealizowała sto pięćdziesiąt godzin praktyki.

Przykładowo, jeśli chcesz uczyć historii, musisz ją studiować i zdobyć przygotowanie pedagogiczne (specjalność nauczycielską). Jeżeli już w trakcie nauki wiesz, że chcesz kształcić się na nauczyciela, przygotowanie zdobędziesz w trakcie studiów. Jeżeli jednak zrezygnujesz z tej opcji, możesz później nadrobić braki, wybierając się na studia podyplomowe. Pamiętaj jednak, że wówczas za uprawnienia trzeba będzie zapłacić, w czasie gdy podczas studiów uprawnienia możesz zdobyć bez dodatkowych kosztów.

Po jakich studiach można zostać nauczycielem?

Aby nauczać w klasach 1-3 szkoły podstawowej, musisz uzyskać licencjat lub tytuł inżyniera. Do pracy w pozostałych klasach niezbędny będzie tytuł magistra.

Najczęściej przyszli nauczyciele wybierają do studiowania przedmioty kierunkowe, na przykład:

  • Filologię polską

  • Filologię obcą

  • Biologię

  • Fizykę

  • Matematykę

  • Geografię

  • Historię

  • Chemię

  • Wychowanie fizyczne

  • Informatykę

  • Pedagogikę

Jeśli osoba, która chce pracować jako nauczyciel nie ukończyła kierunku przedmiotowego, będzie musiała zrobić dyplomówkę z danej dziedziny i oczywiście zdobyć przygotowanie pedagogiczne.

Jakie predyspozycje warto mieć, aby pracować w szkole?

Nauczyciel to zawód niezwykle wymagający. Przede wszystkim praca z dziećmi i młodzieżą wymaga odpowiedniego podejścia, nauczyciel musi znaleźć sposób, by odpowiednio przekazać wiedzę i zachęcić uczniów do współpracy.

Nauczyciele często łączą etaty w kilku szkołach i pracują więcej niż standardowe czterdzieści godzin w tygodniu. Nie zapominajmy również o tym, że sporą część pracy muszą wykonać w domu, gdzie sprawdzają zadania, przygotowują się do lekcji i sprawdzianów.

Aby zostać dobrym nauczycielem warto lubić pracę z młodymi ludźmi, nie bać się wyzwań i wykazywać się cierpliwością. Trzeba pamiętać, że nauczyciel to autorytet, który powinien wyróżniać się wysoką kulturą osobistą i być wzorem do naśladowania. Niezbędna będzie również wysoka odpowiedzialność za siebie i innych, odporność na stres, zdolności komunikacyjne oraz pasja. Dla wielu nauczycieli to właśnie ten ostatni czynnik jest kluczowy i pozwala nie wypalić się zawodowo.

Na koniec warto wspomnieć, że aby zacząć pracę w charakterze nauczyciela, będzie potrzebne zaświadczenie o niekaralności.

Jak ubiegać się o pracę nauczyciela?

Po odbyciu praktyk i zdobyciu kierunkowego wykształcenia niezbędne będzie przygotowanie życiorysu. Warto wykorzystać wzór CV nauczyciela, aby stworzyć profesjonalny i przejrzysty dokument. Przyda się on także w przypadku chęci zmiany pracy lub podjęcia dodatkowej części etatu w nowej placówce.

W dokumentach aplikacyjnych nie może zabraknąć informacji o spełnieniu wszelkich niezbędnych wymagań. Kluczowe będą ukończenie studiów oraz uprawnienia nauczycielskie. Oprócz tego dobrze jest napisać CV z myślą o konkretnej placówce i uwzględnić specyfikę nauczanego przedmiotu.

Rekrutacja odbywa się w określony sposób:

  • Powołana zostaje Komisja Rekrutacyjna. Ogłasza się nabór

  • Kandydaci nadsyłają swoje aplikacje

  • Wstępnie ocenia się nadesłane CV oraz ogłasza się kandydatów, którzy spełniają wymogi

  • Kandydaci są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną

  • Sporządza się protokół z naboru

  • Komisja podejmuje decyzję o zatrudnieniu. Wybrany kandydat podpisuje umowę o pracę

  • Wyniki naboru zostają ogłoszone

Ścieżka kariery nauczyciela także przebiega według schematu. Stopnie wyglądają następująco:

  • Nauczyciel stażysta (początkujący)

  • Nauczyciel mianowany (pierwszy stopień awansu po przepracowaniu 3 lat i 9 miesięcy )

  • Nauczyciel dyplomowany (po przepracowaniu 5 lat i 9 miesięcy na stanowisku nauczyciela mianowanego)

Więcej o systemie dowiesz się z dokumentu, który opracowała Kancelaria Senatu

Jak wygląda sytuacja nauczycieli w Polsce i w Unii Europejskiej?

Jak pokazują dane GUS z 2019 roku, w całej Unii Europejskiej w zawodzie nauczyciela pracuje zaledwie 54 tysiące osób poniżej 50 roku życia i ponad 749 tysięcy osób w wieku 50 lat i więcej [1]. To z kolei pokazuje, jak niewielu studentów decyduje się na zawód nauczyciela w przyszłości. Braki w kadrach są mocno widoczne. W Polsce w roku 2021 w szkołach pracowało niemal 400 tysięcy nauczycieli, głównie kobiet. Gdy część z nich przejdzie na emeryturę, luki jeszcze bardziej się pogłębią.

Zawód nauczyciela jest obciążający i wymaga poświęceń, ale jednocześnie wynagradza to poczucie spełnienia i satysfakcji. Praca z dziećmi i młodzieżą daje możliwość kształtowania ich charakterów. Dobrych nauczycieli zapamiętuje się na całe życie i niejednokrotnie to właśnie oni wpływają na późniejszą ścieżkę kariery absolwenta szkoły średniej.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql