Jak zostać opiekunem medycznym w Warszawie?

Data publikacji: 29 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak zostać opiekunem medycznym w Warszawie?
Dokument archiwalny

W tak dużym mieście jak Warszawa opiekun medyczny bez trudu dzisiaj znajdzie pracę, ponieważ rośnie liczba osób starszych i chorych, które potrzebują fachowego wsparcia medyczno-pielęgnacyjnego. Poniżej podpowiadamy, jak zdobyć kwalifikacje do wykonywania tego zawodu i gdzie potem szukać zatrudnienia.

Opiekun medyczny – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

W Polsce zawód opiekuna medycznego jest dość nowy, ponieważ powstał dopiero w 2007 roku. Głównym powodem jego stworzenia była konieczność uzupełnienia kadry opiekuńczej w placówkach zdrowia, której zaczęło brakować w obliczu rosnącej liczby osób niesamodzielnych z powodu podeszłego wieku lub choroby.

Z założenia przedstawiciele tego zawodu mają pomagać takim niedołężnym osobom w codziennych czynnościach życiowych np. w zakresie higieny, poruszania się, czy jedzenia. Oprócz tego mają także wspierać personel pielęgniarski poprzez wykonywanie podstawowych zabiegów rehabilitacyjnych i medycznych.

Jak zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu?

Zgodnie z przepisami aby móc wykonywać zawód opiekuna medycznego, należy zdobyć w tym kierunku stosowne kwalifikacje oraz uzyskać Państwowy Dyplom zawodowy w zakresie świadczenia usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14).

Naukę zawodu na kierunku opiekun medyczny w Warszawie prowadzą szkoły policealne, a więc można się do nich zapisać po ukończeniu szkoły średniej. Nie trzeba zdawać żadnego egzaminu – zwykle wystarczy złożyć podanie wraz z wymaganą dokumentacją.

Kształcenie kierunkowe trwa 1,5 roku i obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Program nauczania przewiduje naukę między innymi przedmiotów z zakresu:

  • zagadnień dotyczących opieki nad osobą chorą i niesamodzielną,
  • podstaw anatomii, fizjologii i patologii, a także psychologii i socjologii,
  • udzielania pierwszej pomocy,
  • podstaw języka angielskiego zawodowego,
  • porozumiewania się w języku migowym.

Podczas zajęć praktycznych można natomiast zdobyć konkretne umiejętności związane z wykonywaniem rutynowych czynności opiekuńczych, pielęgnacyjnych i higienicznych, w tym także podstawowych zabiegów medycznych np. pobierania krwi. 

Gdzie można pracować po uzyskaniu dyplomu?

Dla opiekunów medycznych w Warszawie nie brakuje miejsc pracy. Po zdobyciu kwalifikacji zawodowych oraz dyplomu można znaleźć zatrudnienie m.in. w lokalnych szpitalach, publicznych i prywatnych zakładach opiekuńczo-leczniczych, czy też ośrodkach i domach pomocy społecznej. Wielu absolwentów tego kierunku decyduje się także na świadczenie indywidualnych usług opiekuńczych bezpośrednio w domach pacjentów.

Artykuł partnera

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql