Język polski dla obcokrajowców: najlepsze materiały, wskazówki i rekomendacje

Data publikacji: 30 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Język polski dla obcokrajowców: najlepsze materiały, wskazówki i rekomendacje
Dokument archiwalny

Język polski potrafi sprawić mnóstwo problemów obywatelom RP, a co dopiero uczącym się go od podstaw obcokrajowcom. Mowa Mickiewicza i Słowackiego nie należy do najłatwiejszych – nawet w obrębie języków słowiańskich bywa niełatwa w odbiorze. Czy istnieją sprawdzone sposoby, by pomóc obcokrajowcom w potrzebie? Sprawdźmy to!

Tradycyjne materiały do nauki języka polskiego dla obcokrajowców

Warto rozpocząć od bardziej tradycyjnego spojrzenia na naukę języka. Lekcje polskiego dla obcokrajowców często sięgają po klasyczne metody nauczania. Należą do nich przede wszystkim podręczniki, a także słowniki. Praca z książkami może jednak nie wystarczyć.

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców opierają się często na nieco przestarzałym trybie edukacji. Nauka odbywa się na podstawie materiałów pisemnych, a także ciągłym rozwiązywaniu zadań. W ten sposób trudno zaprzyjaźnić się z koniugacją czasownika czy deklinacją rzeczownika.

Nauka języka polskiego online

Ciekawą alternatywą dla klasycznych kursów stacjonarnych może okazać się nauka polskiego przez Internet. Nie chodzi jednak o samodzielnie korzystanie z zasobów stron językowych. Znacznie efektywniejszą metodą nauki są indywidualne lekcje online, które opierają się na zasadach znanych z korepetycji. W tym celu warto sprawdzić ofertę serwisu BUKI, gdzie dostępni są wykwalifikowani i doświadczeni nauczyciele języka polskiego.

Ponadto, naukę języka mogą wspierać także aplikacje mobilne. Programy takie, jak Duolingo czy Drops, to atrakcyjny dodatek do lekcji z nauczycielem. Dzięki aplikacjom można się uczyć w wolnej chwili – nawet 15 minut dziennie daje wymierne efekty.

Do tego należy dorzucić jeszcze podcasty dla uczących się języka polskiego. Sporo ciekawych programów znaleźć można w serwisie Spotify. Godnymi polecenia podcastami są chociażby „Learn Polish Language Online Resource” projektu RealPolish.pl, a także „Learn Polish with LinguaBoost”.

Edukacja immersyjna – zasoby do nauki języka polskiego

Pojęcie edukacji immersyjnej to dość nowatorski sposób na kompleksowe uczenie się języków. Dotyczy ono najbardziej zróżnicowanych form edukacyjnych, które wymagają kontaktów ze środowiskiem międzynarodowym. Mowa chociażby o nauce, jaką zapewnia unijny program wymiany studenckiej Erasmus+.

W przypadku nauki języka polskiego, obcokrajowcy powinni po prostu przyjechać do Polski, żeby sprawniej poznać naszą mowę. Oczywiście nie można pozostawiać ich na pastwę losu, gdyż w naszym kraju funkcjonują różne etnolekty i dialekty. Cudzoziemcom teoretycznie najłatwiej będzie się uczyć literackiego polskiego, czyli języka, jaki znamy ze szkół.

Przyjeżdzający do Polski studenci mogą brać udział w kursach i treningach językowych, które pozwalają poznać podstawy języka. Ponadto, w większych miastach znaleźć można sporo szkół językowych, które prowadzą zajęcia polskiego dla obcokrajowców. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do wyboru pozostają także liczne materiały edukacyjne online.

Jeżeli znasz osoby z zagranicy, które planują przyjazd do Polski w celu nauki, poślij im stronę StudyInPoland.pl. Znajdą tam sporo przydatnych informacji na temat studiów dla cudzoziemców w Polsce.

Jak wybrać odpowiednie materiały do nauki języka polskiego dla obcokrajowców?

Nauka języka polskiego wcale nie musi oznaczać drogi przez mękę. Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami i rekomendacjami, które ułatwią obcokrajowcom pierwsze kroki w zakresie poznawania nowej mowy:

  • Wybór odpowiedniego kursu. Jedni wolą zajęcia stacjonarne, inni są zwolennikami lekcji przez Internet. Optymalny dobór sposobu nauczania to pierwszy i bardzo istotny krok w stronę nauki polskiego.

  • Praktyka z native speakerami. Będąc w Polsce, cudzoziemcy powinni jak najwięcej komunikować się z Polakami. Większość osób ma przyjazne nastawienie do obcokrajowców i chętnie pomoże, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w taki sposób ćwiczyć język.

  • Aplikacje mobilne do nauki języka. Nauka nowych słówek na telefonie czy tablecie nie wymaga zbyt wiele czasu. Wiele aplikacji jest darmowych, co stanowi dodatkowe ułatwienie w kontekście dywersyfikacji metod nauczania.

Najbardziej skutecznym sposobem, żeby nauczyć się polskiego, jest jednak wybór odpowiedniego nauczyciela. Zajęcia indywidualne pozwalają wykorzystać czas na naukę w najbardziej efektywny sposób.

Podsumowanie

Metody nauki języka polskiego dla obcokrajowców są naprawdę liczne. Warto mieć na uwadze, że każda osoba ma swoje własne oczekiwania i wymagania. Ponadto, należy podkreślić też kwestię osobistych preferencji edukacyjnych. Dzięki bogactwu materiałów do nauki każdy cudzoziemiec może jednak odnieść sukces w tym niełatwym zadaniu, jakim jest uczenie się polskiego.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql