Profesjonalne sprzątanie szkoły – wrzesień tuż, tuż!

Data publikacji: 19 sierpnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Wkrótce rozpocznie się kolejny rok szkolny. To najwyższy czas, aby gruntownie przygotować placówki oświatowe na przybycie uczniów i nauczycieli. Jednym z kluczowych obszarów jest zapewnienie szkolnej społeczności bezpieczeństwa i zadbanie o czystość i higienę przestrzeni, w której spędza znaczną część dnia. Dokładnego sprzątania sal, korytarzy, czy łazienek nie powinniśmy zostawiać na ostatni dzień przed pierwszym dzwonkiem. Obowiązków jest dużo, ale wcale nie muszą przypominać syzyfowej pracy! Jak sensownie rozplanować działania?

Kilka słów o przepisach – higiena w placówkach oświatowych

Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w placówce oświatowej należy do obowiązków jej dyrektora. Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w zakresie obowiązków dyrektora placówki oświatowej znajduje się między innymi:

  • zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, 
  • utrzymywanie w czystości urządzeń sanitarno-higienicznych,
  • dbanie o to, by schody nie były śliskie,
  • zabezpieczenie balustrad i poręczy tak, aby nie można było z nich zjeżdżać.
Uczniowie i pracownicy szkoły powinni mieć również zapewniony stały dostęp do środków higieny osobistej, takich jak mydło czy ręcznik toaletowy. Kwestie związane z czystością i wyposażeniem szkoły wpływają na jej ogólny wizerunek, gwarantują bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, a także wspierają skuteczną realizację celów edukacyjnych. 

Jak przygotować szkołę na powrót uczniów? 

Wiele osób zarządzających szkołami decyduje się na przeprowadzenie generalnych porządków w trakcie wakacji. To idealny czas, ponieważ możemy pozwolić sobie na gruntowne sprzątanie i zabezpieczenie powierzchni bez obaw, że uczniowie na przykład poślizgną się na mokrej podłodze. Aby proces przebiegł jeszcze sprawniej, warto podejść do niego zadaniowo i wcześniej zaplanować całą logistykę. Pomoże tutaj stworzenie planu sprzątania placówki, uwzględniającego dobór odpowiednich preparatów do różnych rodzajów powierzchni. Niektóre szkolne podłogi (na przykład te zabezpieczone polimerami) będą wymagały specjalnej pielęgnacji – nie wystarczy tu jedynie uniwersalny środek czyszczący. Podczas procesu sprzątania należy zwrócić uwagę na te obszary, które w ciągu roku szkolnego, ze względu na obecność uczniów, bywają pomijane. Wygodnym narzędziem do przygotowania harmonogramu generalnego sprzątania jest plan zastosowania produktów dla szkół marki Clinex.

O jakich elementach nie możemy zapomnieć w trakcie porządków? Zaleca się, by przed powrotem uczniów umyć wszystkie okna, schody i podłogi, ale także oczyścić z kurzu wyposażenie sal: meble, wiszące tablice, gabloty, karnisze, parapety, czy gazetki ścienne. Do mycia mebli przeznaczony jest na przykład płyn Clinex Delos Mat usuwający kurz, brud, przebarwienia i tłuste ślady. Oprócz wyczyszczenia mebli: krzeseł, ławek i biurek – warto sprawdzić ich stan techniczny oraz ogólny wygląd.

Sprzęty, z których korzystają uczniowie, powinny być przede wszystkim sprawne i bezpieczne, także pod względem higieny. Dlatego należy dbać o usuwanie gromadzących się na nich nieczystości, również tych niewidocznych dla oka! Szczególną uwagę poświęćmy wyposażeniu sal gimnastycznych, przyrządom sportowym, czy materacom, na których oprócz kurzu i brudu gromadzi się też pot użytkowników.

Przed początkiem września lepiej sprawdzić zapasy profesjonalnych środków utrzymania czystości, które są niezbędne w czasie codziennego funkcjonowania szkoły. Preparaty powinny mieć jak najbardziej naturalny skład, pozbawiony substancji uczulających. 

Dezynfekcja w szkole to podstawa

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zmiany naszych nawyków. Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez regularnej dezynfekcji dłoni. To przyzwyczajenie może być pomocne w walce z rozprzestrzenianiem się w szkole bakterii i wirusów. Przed 1 września warto zaopatrzyć się w odpowiednie płyny do dezynfekcji. Polecane na rynku preparaty mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze, jak np. Clinex DEZOSept Plus – płyn zawierający także glicerynę, która zapobiega wysuszaniu skóry rąk. Sprawdźmy też stan techniczny dozowników w pojemnikach, które służyły nam w poprzednim roku szkolnym. Te plastikowe mają dość krótką żywotność.

Nie należy zapominać o regularnym odkażaniu powierzchni i przedmiotów, szczególnie tych, które w ciągu dnia mogą być dotykane setki razy. Mowa tu między innymi o klamkach, przyciskach, materiałach dydaktycznych. Pamiętajmy, że skuteczna dezynfekcja to taka, która stosowana jest na wcześniej umytą powierzchnię. Aby jednak nie korzystać z dwóch różnych środków, warto pomyśleć o ekonomicznym rozwiązaniu i zaopatrzyć się w środek dezynfekująco-myjący, na przykład Clinex DEZOFast lub jego koncentrat do stosowania przy dużych powierzchniach.

Sam plan dezynfekcji szkół – pomocne narzędzie dla osób odpowiedzialnych za utrzymywanie czystości i higieny w placówkach oświatowych – można bezpłatnie pobrać ze strony producenta marki Clinex.

Ekorozwiązania

Jednym z ważnych obszarów w edukacji dzieci i młodzieży jest kształtowanie proekologicznych postaw. Edukacja ekologiczna przebiega na wielu poziomach, ale przykład jak zwykle powinien iść z góry. Pamiętajmy o tym podczas wyposażania szkół czy przedszkoli w środki utrzymania czystości. Wybierajmy te produkty, które są nie tylko bezpieczne dla użytkownika, ale też nie szkodzą środowisku naturalnemu. Preparaty Clinex, które spełniają te kryteria, oznaczone są znakiem „Safe for You | Safe for Earth”.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql