Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego

Data publikacji: 29 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności ucznia. To między innymi od uzyskanych na egzaminie wyników zależy to, do jakiej szkoły średniej dostanie się uczeń, a wybór szkoły może zaważyć na dalszych losach ucznia – jego przygotowaniu do matury, jej wynikach, a tym samym na możliwości wyboru kierunku studiów i uczelni, co może mieć niebagatelny wpływ na całą karierę zawodową.

Dlatego tak ważne jest, aby do egzaminu ósmoklasisty przygotować się jak najlepiej. Jak to zrobić, aby uzyskać zadowalający wynik na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego?

Wkuwaj słówka, które mogą Ci się przydać

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty powinny zacząć się dużo wcześniej niż kilka tygodni, a nawet miesięcy przed datą egzaminu. 

Twój wynik w dużej mierze zależy od tego, jak konsekwentnie i systematycznie podchodzisz do nauki na co dzień. Nie licz na to, że uda Ci się zapamiętać cały słownik w wieczór poprzedzający egzamin.

Połową sukcesu jest opanowanie słownictwa. Począwszy od czasowników nieregularnych, których Twoja znajomość z pewnością zostanie zweryfikowana na którymś z zadań, jak i np. znajomość mniej powszechnych słów, a zwłaszcza przymiotników, które pomogą Ci w napisaniu maila, który zachwyci każdego egzaminatora i zagwarantuje Ci maksymalną liczbę punktów. 

Znajomość słownictwa obowiązującego na egzaminie ósmoklasisty nie tylko pozwoli Ci na szersze zrozumienie zarówno tekstów do zadań na czytanie, jak i słuchanie, ale również ułatwi Ci rozwinięcie treści w ostatnim zadaniu pisemnym. 

A to właśnie te zadania składają się na znaczną część całkowitej liczby punktów możliwych do zdobycia na egzaminie.

Gramatyka jest istotna

Kolejnym istotnym aspektem, który pomoże Ci uzyskać dużą ilość punktów, jest znajomość gramatyki. 

W internecie znajdziesz bez problemu wiele stron z darmowymi ćwiczeniami, które pomogą Ci popracować nad tym, aby bezbłędnie rozpoznawać i stosować czasy i konstrukcje gramatyczne.

Znajomość gramatyki, nawet w podstawowym jej zakresie obowiązującym na egzaminie, pomoże Ci zrozumieć niuanse wypowiedzi pojawiających się podczas słuchania, czy w tekstach do zadań na czytanie ze zrozumieniem. 

Poprawność użytych struktur gramatycznych jest również brana pod uwagę podczas oceny wypowiedzi pisemnej.

Dlatego właśnie tak istotne jest dobre opanowanie gramatyki i jej przećwiczenie – najlepiej na zadaniach, podobnych do tych, które mogą pojawić się na egzaminie.

Rozwiązuj arkusze egzaminacyjne

Świetnym sposobem na zaznajomienie się z arkuszem jest rozwiązywanie wszelkich arkuszy dostępnych w sieci. 

Jest to z pewnością świetny sposób na to, aby powtórzyć materiał, który na egzaminie ósmoklasisty z pewnością może się pojawić. 

Rozwiązywanie arkuszy nie tylko pozwoli Ci na to, aby powtórzyć przed egzaminem najważniejsze zagadnienia, które mogą się na nim pojawić, ale również pozwoli Ci się oswoić z tym, jak arkusz egzaminacyjny wygląda.

Dzięki temu, że przejrzysz różne arkusze, przygotowane zarówno przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, jak i wydawnictwa oświatowe, specjalizujące się w przygotowywaniu nie tylko podręczników do nauki języka angielskiego, ale również próbnych arkuszy egzaminacyjnych.

Zaznajomienie się z tym, jak wygląda arkusz, jak skonstruowane są polecenia i same zadania, sprawi, że będziemy wiedzieli czego spodziewać się po właściwym egzaminie.

Tym samym pozwoli nam to podejść do egzaminu z nieco mniejszym stresem – w końcu skoro dobrze radziliśmy sobie z rozwiązywaniem analogicznych arkuszy w domu tudzież w szkole, to co ma stanąć nam na przeszkodzie w tym, aby poradzić sobie z kolejnym podobnym przecież zadaniem w sytuacji egzaminacyjnej.

Pracuj mądrze, a nie ciężko – czyli podejdź do arkusza z głową

Jak to mówią starzy amerykanie, pracować należy mądrze, a nie ciężko. Zasada ta świetnie sprawdza się podczas przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. 

To jak wygląda arkusz egzaminacyjny, nie jest tajemnicą. Z pewnością wiedzą o tym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Na cały arkusz sprawdzający wiedze z zakresu języka angielskiego składa się kilkanaście zadań, które z roku na rok nie różnią się znacząco swoją formą, a jedynie treścią. Dzięki temu bez problemu można opracować pewną strategię podchodzenia do tego typu zadań i ich rozwiązywania, tak, aby nawet przy nie do końca adekwatnym poziomie wiedzy, zwiększyć swoją szansę na "ustrzelenie" kilku dodatkowych punktów. Znajomość arkusza i tego, jak wyglądają zadania, pozwala nam również podzielić arkusz na te zadania, które wymagają od nas więcej czasu, jak i te, których wykonanie zajmuje jedynie chwilę. 

Dzięki wiedzy na temat tego, jak skonstruowany jest arkusz, możemy obrać różnego rodzaju strategie jego rozwiązywania, tak aby na początku skupić się na tych zadaniach, które są najbardziej skomplikowane i wymagać będą od nas największego nakładu pracy, lub podejść do rozwiązywania zadań w sposób odwrotny. Zaczynając od zadań najprostszych, wymagających od nas najmniej myślenia i wysiłku, tak aby zachować siły na przykład na przygotowanie ostatniego zadania otwartego.

Również znajomość tego, jak skonstruowany jest klucz odpowiedzi i to, co brane jest pod uwagę przy ocenianiu np. wypowiedzi pisemnej, może znacząco ułatwić nam uzyskanie maksymalnego wyniku z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. Wiedząc co i w jaki sposób jest oceniane, możemy lepiej zaplanować pracę z arkuszem, jak i poszczególnymi zadaniami, co z pewnością zaowocuje większym wynikiem.

Sprawdź także: 

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
egzamin ósmoklasisty

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql