Zajęcia dodatkowe, które rozwiną Twoje dziecko

Data publikacji: 2 kwietnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Zajęcia dodatkowe, które rozwiną Twoje dziecko

Zajęcia dodatkowe po szkole: czy to ma sens? Tak! Szczególnie gdy pomagają rozwinąć pasję i umiejętności ważne z punktu widzenia przyszłej pracy.
Dowiedz się, jakie kierunki nauki są obecnie najpopularniejsze wśród młodych ludzi i jaką mogą przynieść korzyść!

Zajęcia po szkole: remedium na współczesne problemy

Myślę, że znasz ten problem: Twoje dziecko spędza dużo czasu przed komputerem lub telefonem. Ty martwisz się, że może mu to zaszkodzić. Zastanawiasz się, czy jest jakieś wyjście, z którego byłyby zadowolone obie strony. 

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: ono istnieje! Wystarczy, że wskażesz swojemu dziecku zajęcia, które nie tylko go zainteresują, ale też rozwiną i pomogą w znalezieniu dobrze płatnej pracy w przyszłości.

W tym artykule przedstawię Ci kilka propozycji aktywności, które mogą spodobać się i Tobie i Twojemu nastolatkowi. Ale najpierw porozmawiajmy o korzyściach. 

Dlaczego warto rozpocząć naukę w młodym wieku?

Nauka w młodym wieku ma wiele zalet. 

Po pierwsze, zwykle jest prowadzona w formie zabawy i nie ma nic wspólnego ze żmudnym wkuwaniem pojęć. Trudne pojęcia są przedstawiane w formie obrazków lub innych pomocy multimedialnych. Dlatego też przygodę np. z programowaniem stron internetowych zaczynają już 5-latki. 

Po drugie, ciekawe zajęcia po szkole oderwą Twoje dziecko od bezmyślnego scrollowania i przeglądania mediów społecznościowych. Według Badań zleconych w 2021 roku przez Rzecznika Praw Dziecka social media stanowią nowe uzależnienie młodzieży. Wiele młodych osób przyznaje też, że mimo prób ograniczenia czasu spędzanego w internecie, nie potrafią wyeliminować zaglądania do social mediów. 

Zorganizowanie swoim dzieciom ciekawych zajęć, zapewne pozwoli im znaleźć nową pasję. Będzie też o wiele skuteczniejsze niż stosowanie zakazów czy konfiskata telefonu na kilka godzin. 

Po trzecie, warto wykorzystać czas, kiedy umysł uczy się najszybciej. Naturalna ciekawość świata i elastyczność pozwala młodym osobom uczyć się efektywniej i sprawniej niż dorosłym, ukształtowanym już ludziom. Czy chcesz dać taką szansę swojemu dziecku?

Oto kilka propozycji zajęć, które mogą mu się spodobać.

Prowadzenie bloga

Tworzenie internetowego dziennika to idealna opcja dla dziewczyn i chłopców, którzy mają smykałkę do pisania. Zalety takiego zajęcia to m.in.:

  • Możliwość uporządkowania myśli i rozwój samoanalizy (bardzo przydatne w wieku dorastania),

  • Wzmocnienie poczucia własnej wartości (zwłaszcza jeśli wpisy autora zaczną cieszyć się popularnością),

  • Bezpłatna lekcja pisania (z każdym kolejnym wpisem umiejętność formułowania myśli będzie rosła, a to może przyczynić się do lepszych wyników w szkole),

  • Wstęp do przyszłej pracy (doświadczenie nabyte w młodym wieku być może pozwoli na znalezienie pracy w copywritingu, redakcji czasopisma itp.).

Rodzicu, w przypadku pisania bloga nie musisz wydawać pieniędzy na kursy i szkolenia (choć oczywiście nie jest to zabronione). Wystarczy, że dasz dziecku darmowe narzędzie, takie jak ten kreator strony internetowej od WebWave. Narzędzie umożliwia założenie profesjonalnej witryny w ciągu zaledwie kilku minut. 

Robotyka

Zajęcia z robotyki funkcjonują już niemal w każdym przedszkolu. I nie ma się co dziwić – bazują na tym, co dzieci uwielbiają robić, czyli m.in. na układaniu klocków lego. 

Oczywiście robotyka dla nastolatków to bardziej zaawansowana praca zawierająca już elementy elektromechaniczne. Po zbudowaniu automatu dostają oni instrukcje do ich zaprogramowania. W ten sposób mogą nauczyć stworzonego przez siebie robota wykonywać określone i zautomatyzowane czynności. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego?

Wśród innych zalet robotyki wymienić należy:

  • Rozwój umiejętności manualnych,

  • Rozwój umiejętności myślenia kreatywnego i przestrzennego,

  • Stymulacja wyobraźni i myślenia twórczego,

  • Wzrost umiejętności pracy w grupie i zainteresowania nauką,

  • Wzmocnienie takich cech, jak cierpliwość i wytrwałość

Kursy programowania

Programowanie również może być interesujące dla Twojego dziecka. Większość szkół oferujących takie zajęcia chwali się, że nauka prowadzona jest w przystępny i zrozumiały sposób (i bardzo różni się od tradycyjnych, szkolnych lekcji informatyki).

Co dostaje młody człowiek, idąc na kurs programowania? Przede wszystkim to szansa na:

  • naukę na własnych błędach,

  • rozwój umiejętności pracy w grupie (niezwykle cenione u pracowników z sektora IT),

  • wzmocnienie cierpliwości i wytrwałości w realizowaniu projektu,

  • praktykę w zawodzie, który uznaje się za jeden z najbardziej przyszłościowych, a jednocześnie najbardziej dochodowych na rynku pracy. 

Nauka projektowania stron

A co jeśli Twoje dziecko ma zdolności manualne lub wyjątkowe wyczucie estetyki? Czy tę predyspozycję może przekuć w przydatną umiejętność? Może, a nawet powinno.  

Jest duże prawdopodobieństwo, że zainteresuje je tworzenie stron internetowych, np. z pomocą wspomnianego już kreatora stron www.

Projektowanie stron jest właściwie formą artystycznego wyrazu, pozwalającą młodym osobom na rozwój wyobraźni i wyrażenie swojej osobowości. Weź pod uwagę, że niektóre programy wymagają zrozumienia języków oprogramowania. Nie jest to jednak wymagane w przypadku narzędzia WebWave. 

Do mocnych stron web designu należy dodać:

  • szybkość efektu – projektant od razu widzi rezultaty swojej pracy, co motywuje go do dalszej nauki,

  • widoczność dla innych – strony internetowe są publikowane od razu, a to pozwala na podzielenie się swoją twórczością z innymi. 

Pozostaje zadać sobie pytanie: które zajęcie najbardziej ucieszyłoby Twoje dziecko? Jeśli nie masz problemu z odpowiedzią, nie zwlekaj – pomóż mu rozwijać cenne umiejętności, zamiast kłócić się o czas spędzany online!

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
zajęcia dodatkowe

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql