Czy można nie przyjąć dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu

Agnieszka Rumik-Smolarz
Data publikacji: 6 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy można nie przyjąć dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu

Nie ma podstaw, by odmówić rodzicom możliwości zapisania dziecka na wakacyjny dyżur w przedszkolu. Podstawy takiej nie stanowi ustawa Prawo oświatowe.

Przerwy w pracy przedszkola nie są obligatoryjne

Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).  Z przepisu tego nie wynika obligatoryjność ustalenia przerwy w przedszkolu, a zatem placówka taka może funkcjonować przez cały rok szkolny, który zgodnie z art. 94 ustawy Prawo oświatowe rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy – 31 sierpnia następnego roku.

Nie można odmówić rodzicom korzystania z wychowania przedszkolnego

Jeżeli natomiast w przedszkolu zostanie ustalona przerwa, to organ prowadzący ma obowiązek wyznaczyć rodzicom dziecka zainteresowanym uczęszczaniem do placówki w okresie wakacji, inne przedszkole pełniące tzw. dyżur. Nie ma bowiem podstaw prawnych, by odmówić rodzicom możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w czasie wakacji, gdy macierzysta placówka ma przerwę.

System oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju (art. 1 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe). Prawa tego nie można ograniczać ani go pozbawić.
Agnieszka Rumik-Smolarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql