Deklaracje o rezygnacji z PPK w marcu 2023 r.

Oskar Sobolewski
Data publikacji: 23 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Deklaracje o rezygnacji z PPK w marcu 2023 r.

W marcu przestają obowiązywać dotychczasowe deklaracje rezygnacji z pracowniczych planów kapitałowych. Pracownicy szkoły podlegają więc autozapisowi. Z drugiej strony zapewne wielu z nich złoży deklaracje o rezygnacji z PPK. Sprawdź, jakie są obowiązki szkoły w przypadku rezygnacji z PPK w marcu 2023 r.

Autozapis do PPK – nie dla każdego pracownika

Deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK składana w latach 2019-2023 traci ważność w dniu 28 lutego 2023 r.

Dotychczasowe deklaracje rezygnacji z PPK obowiązują do końca lutego 2023 r.

To oznacza, że pracownicy szkoły podlegają autozapisowi w marcu 2023 r. i stają się z mocy prawa uczestnikami PPK. Jednak nie dotyczy to każdego pracownika.

Pracownicy 55+ nie podlegają autozapisowi

Wyjątek dotyczy bowiem pracowników w wieku 55+. Takie osoby przystępują bowiem do PPK jedynie na swój wniosek, niezależnie od tego czy są nauczycielami czy też pracownikami niepedagogicznymi.

Zapisu do PPK nie wyklucza również pobieranie emerytury lub świadczenia kompensacyjnego.

Zapis do pracowniczych planów kapitałowych nie będzie jednak możliwy w przypadku osoby, która:

  • ukończyła 70 lat, lub
  • rozpoczęła wypłatę środków z PPK.

Deklaracja o rezygnacji – od kiedy

Uczestnicy podlegający autozapisowi do PPK mogą składać deklaracje o rezygnacji z planów – już od 1 marca 2023 r. Wcześniejsze złożenie deklaracji nie jest tu możliwe – deklaracja o rezygnacji nie może bowiem mieć wcześniejszej daty niż 1 marca 2023 r. Innymi słowy, pracownik nie może zrezygnować z PPK jeszcze w lutym 2023 r. Deklaracje takie będą ważne przez 4 lata tj. do 28 lutego 2027 r.

Deklaracja o rezygnacji z PPK – co z wynagrodzeniem

Istotny jest tu moment złożenia deklaracji o rezygnacji. Jeżeli bowiem pracownik szkoły złoży rezygnację z uczestnictwa w PPK przed pierwszą wypłatą, wówczas nie należy już dokonywać potrącenia wpłaty z jego wynagrodzenia. W przeciwnym razie zakładamy, że doszło do ponownego zapisu i potrącenie jest konieczne.

Tak czy inaczej, nawet jeśli pracownik szkoły zrezygnuje z planów pod koniec marca, to i tak pracodawca będzie musiał zwrócić mu potrąconą wpłatę do PPK.
Przykład Wynagrodzenie dla nauczyciela zostało wypłacone 1 marca 2023 r. W tym samym dniu nauczyciel złożył deklarację o rezygnacji z PPK. W takiej sytuacji z wynagrodzenia tego potrącono wpłatę na PPK. Oznacza to, że szkoła musi zwrócić nauczycielowi potrąconą wpłatę. Błędem w takiej sytuacji byłaby rezygnacja z potrącenia. Deklaracja o rezygnacji nie mogła być bowiem złożona wcześniej niż 1 marca 2023 r., tymczasem wynagrodzenie było naliczane w oparciu o listy płac zapewne jeszcze 28 lutego 2023 r.
Oskar Sobolewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql