Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi z Ukrainy – na jakich zasadach

Marzenna Czarnocka
Data publikacji: 8 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi z Ukrainy – na jakich zasadach

Czy można wydłużyć okres nauki uczniowi z Ukrainy na takich samych zasadach jak uczniowi pochodzącemu z Polski? Okazuje się, że tak – uczniów z Ukrainy nie obowiązują w tym względzie inne zasady.

Przepisy o wydłużeniu nauki – jednakowe dla uczniów

Osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego na warunkach dotyczących obywateli polskich (art. 165 ustawy Prawo oświatowe).

Przepisy dotyczące organizacji kształcenia dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy nie odnoszą się odrębnie do tej kwestii. Należy więc uznać, że do wydłużenia okresu nauki na danym etapie nauki stosuje się przepisy obowiązujące wszystkich uczniów.

Dodatkowe rozwiązania dla uczniów z Ukrainy

W odniesieniu do uczniów pochodzących z Ukrainy przyjęto natomiast dodatkowe rozwiązania. Dotyczą one uczniów w oddziałach przygotowawczych oraz uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. Zgodnie z § 6d rozporządzenia w sprawie warunków organizacji kształcenia dzieci i młodzieży pochodzących z Ukrainy, określającym warunki ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023:

1)  Uczeń będący obywatelem Ukrainy kończy szkołę podstawową, jeżeli:

  • otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie VIII pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne;
  • przystąpił ponadto do egzaminu ósmoklasisty, z zastrzeżeniem art. 44zw, art. 44zx i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty.

2)  W arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ucznia, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika wstawia się poziomą kreskę.

3)  W przypadku ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy VIII, w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: przyroda i technika wstawia się poziomą kreskę.

4)  Uczeń szkoły podstawowej, który nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 1, powtarza klasę VIII szkoły podstawowej i przystępuje w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę, do egzaminu ósmoklasisty.

Marzenna Czarnocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql