Będzie można tworzyć dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć w szkołach ponadpodstawowych

Michał Kowalski
Data publikacji: 22 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Będzie można tworzyć dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć w szkołach ponadpodstawowych

Przed nami kolejne zmiany w prawie oświatowym. W roku szkolnym 2023/2024 z uwagi na kumulację roczników będzie można tworzyć dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć w szkołach ponadpodstawowych. To jednak nie wszystko. Przedstawiamy zmiany, jakie zaproponowano w poselskim projekcie nowelizacji przepisów oświatowych.

Dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia

Z uwagi na spodziewaną kumulację roczników w szkołach ponadpodstawowych w projekcie przewidziano rozwiązanie, które było już stosowane w związku z napływem uczniów z Ukrainy. Otóż w roku szkolnym 2023/2024 możliwe będzie tworzenie dodatkowych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Możliwość ta obejmie:

  • licea ogólnokształcące,
  • technika,
  • branżowe szkoły I stopnia.

Dodatkowe lokalizacje prowadzenia zajęć będą mogły funkcjonować przez część a nie całość wskazanego roku szkolnego ale nie dłużej.

Utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć będzie wymagało uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.

Zespół szkół tylko za zgodą kuratora

Nowością będzie także konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty (a więc de facto zgody) na utworzenie zespołu szkół bądź włączenie szkoły lub placówki do zespołu. Z kolei w przypadku szkół i placówek artystycznych wymagana będzie pozytywna opinia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Radny w komisji w konkursie na dyrektora szkoły

Zgodnie z projektem w skład komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki samorządowej będzie mógł wejść także radny. Będzie on mógł występować w charakterze przedstawiciela organu prowadzącego.

Będzie silniejszy nadzór nad szkołami niepublicznymi

Ustawodawca zamierza też wzmocnić nadzór kuratora oświaty nad szkołami i placówkami niepublicznymi. Otóż kurator będzie mógł wydać osobie lub organowi prowadzącemu taką szkołę lub placówkę polecenia niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego. Jednocześnie określi termin na usunięcie uchybień (minimum 30 dni) i skutki niewykonania tego polecenia.

Źródło:
  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql