Historia tańca jako przedmiot dodatkowy na maturze

Michał Kowalski
Data publikacji: 10 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Historia tańca jako przedmiot dodatkowy na maturze

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty rodzi konieczność wprowadzenia zmian w zakresie egzaminu maturalnego. Poznaliśmy już projekt rozporządzenia regulującego te kwestie. Sprawdź, co zmieni się w zakresie matury – planowane zmiany prezentujemy w tabeli.

Historia tańca jako przedmiot dodatkowy

Wprowadzono przedmiot historia tańca do wykazu przedmiotów dodatkowych na egzaminie maturalnym. Jest to konsekwencja wprowadzenia podstawy programowej dla tego przedmiotu.

Pierwsi absolwenci, którzy zrealizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla tego przedmiotu będą absolwentami 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Dlatego będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego od roku szkolnego 2026/2027.

Zakres wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotów dodatkowych, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny

Dla przedmiotów historia muzyki, historia sztuki i historia tańca wskazano, że matura z tych przedmiotów obejmuje określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego tylko zakres rozszerzony. Z kolei w przypadku wiedzy o społeczeństwie wskazano, że matura z tego przedmiotu obejmie określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego zakres podstawowy dla przedmiotu historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Sposób składania deklaracji maturalnej

Możliwe będzie złożenie deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego również w postaci elektronicznej, a mianowicie za pośrednictwem elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego. Udostępni go właściwa OKE. W projekcie uregulowano szczegóły techniczne dotyczące tego systemu.

Terminy składania deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego oraz przekazania informacji o miejscu przystąpienia do egzaminu maturalnego

Zdający będzie składał deklarację dyrektorowi OKE właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zdającego, nie później niż do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego m.in. w przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły, do której uczęszczał zdający.

Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje zdającego o miejscu przystąpienia do egzaminu maturalnego – ma być wydłużony do dnia 31 marca roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.

Termin składania przez zdającego wniosku wraz z uzasadnieniem oraz deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą zdający skończył zostanie wydłużony -  nie później niż do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.

Zmieniony zostanie też termin, w którym dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje zdającego o miejscu przystąpienia do egzaminu maturalnego - do dnia 31 marca roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.

Źródło:

  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego.
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql