Pracownicy szkoły mogą być powołani na ćwiczenia wojskowe

Michał Kowalski
Data publikacji: 8 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Pracownicy szkoły mogą być powołani na ćwiczenia wojskowe

Już niebawem ukaże się projekt rozporządzenia przewidującego powołanie do 200 tys. osób z rezerwy do ćwiczeń wojskowych, które będą mogły trwać łącznie nawet 90 dni w roku. Wśród nich mogą znaleźć się również nauczyciele, nawet jeśli nie odbyli zasadniczej służby wojskowej.

Nawet do 200 tys. osób na ćwiczeniach wojskowych

Projekt rozporządzenia został ujęty w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Znajdą się w nim regulacje przewidujące powołanie do ćwiczeń wojskowych do 200 000 żołnierzy rezerwy. W tym do 200 osób przeznaczonych będzie na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy. W przypadku aktywnej rezerwy zakłada się zaś powołanie na ćwiczenia do 10 000 osób. Poza tym w rozporządzeniu przewidziano również limity dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej. W kontekście pracowników oświaty najważniejszy jest jednak ten pierwszy limit.

Pracownik szkoły na ćwiczeniach do 90 dni

Wprawdzie w założeniach zaznaczono, że podane liczby to tylko górny limit, który nie musi zostać osiągnięty, niemniej jednak należy liczyć się z tym, że w 2023 r. pracownik szkoły znajdujący się w pasywnej rezerwie może zostać powołany na ćwiczenia wojskowe trwające do 90 dni łącznie w ciągu roku. Co w takiej sytuacji?

Rekompensata dla pracownika i szkoły

Przede wszystkim pracownikowi powołanemu na ćwiczenia udziela się urlopu bezpłatnego, a zatem szkoła nie wypłaca mu wtedy wynagrodzenia. W związku z tym pracownikowi przysługuje rekompensata w wysokości 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto pomnożonej przez liczbę dni ćwiczeń. W tym celu pracownik musi złożyć wniosek do dowódcy właściwej jednostki wojskowej.

Szkoła musi przygotować takiemu pracownikowi zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia za miesiąc poprzedzający miesiąc rozpoczęcia ćwiczeń.

Szkole przysługuje wtedy również rekompensata, która jednak nie obejmie kwot wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika celem zastępstwa osoby powołanej na ćwiczenia lub zlecenia jego pracy innemu pracownikowi.

Pracownik powołany na ćwiczenia bez odprawy

Pracownikowi powołanemu na ćwiczenia nie wypłaca się natomiast odprawy.

W pozostałym zakresie uprawnienia są analogiczne jak w przypadku terytorialnej służby wojskowej – więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
  • ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 605) – art. 309, art. 312
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql