Więcej godzin ponadwymiarowych i możliwa praca na świadczeniu kompensacyjnym – także w roku szkolnym 2024/2025

Michał Kowalski
Data publikacji: 8 kwietnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Więcej godzin ponadwymiarowych i możliwa praca na świadczeniu kompensacyjnym – także w roku szkolnym 2024/2025

Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. Wynika z niego, że praca nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia będzie możliwa także w roku szkolnym 2024/2025. Do 31 sierpnia 2025 r. przedłużono także możliwość przekroczenia limitu godzin ponadwymiarowych. To jednak nie wszystko. O wszystkich zmianach w ustawie przeczytasz w artykule.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy w szkole – do 30 września 2025 r.

Rozpocznijmy od tego, że w projekcie nowelizacji specustawy przewidziano przedłużenie legalnego pobytu obywateli z Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Oznacza to, że w szkołach i placówkach oświatowych będzie można zatrudniać pracowników z Ukrainy, w tym nauczycieli:

  • przynajmniej do 30 września 2025 r.,
  • bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów legalizujących pobyt.
O zatrudnieniu pracownika z Ukrainy trzeba będzie powiadomić Powiatowy Urząd Pracy za pośrednictwem strony praca.gov.pl – w terminie 7 dni od dnia zatrudnienia.

Nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym będzie mógł pracować bez zawieszenia świadczenia

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne mógł podjąć zatrudnienie w jednostkach oświaty na stanowisku pomocy nauczyciela (jedynie w celu pomocy dla uczniów – cudzoziemców) a także na stanowisku nauczyciela:

  • do prowadzenia języka polskiego lub dodatkowej nauki języka polskiego dla cudzoziemców,
  • w innych przypadkach, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny na podstawie niniejszej ustawy albo który przebywa legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa

bez konsekwencji w postaci zawieszenia wypłaty świadczenia kompensacyjnego.

Taka możliwość będzie istniała także w roku szkolnym 2024/2025.

Ile godzin ponadwymiarowych w roku szkolnym 2024/2025

Do 31 sierpnia 2025 r. przedłużona zostanie także możliwość przydziału większej liczby godzin ponadwymiarowych tj. powyżej limitu połowy tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela:

  • w której utworzono dodatkowy oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy spełniających ww. warunki,
  • w pozostałych przypadkach - nauczycielowi języka polskiego (nawet jeśli do szkoły nie uczęszcza ani jeden uczeń z Ukrainy).
Przydział godzin ponadwymiarowych powyżej limitu połowy tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć tak jak do tej pory będzie wymagał odrębnej zgody nauczyciela.

Pomoc nauczyciela nie musi dokumentować znajomości języka polskiego

Utrzymane zostaną też uproszczone reguły zatrudniania pomocy nauczyciela dla uczniów – cudzoziemców. Na stanowisku tym do 31 sierpnia 2025 r. będzie można zatrudniać osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, jeżeli posiadają znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymóg znajomości języka polskiego nie będzie musiał być udokumentowany.

Asystent międzykulturowy – nowe stanowisko pracy

W projekcie przewidziano nowość w postaci możliwości zatrudnienia asystenta międzykulturowego.

Zadaniem asystenta międzykulturowego będzie:
  • udzielanie pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym uczniom bez obywatelstwa polskiego, podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,
  • współdziałanie ich rodzicami oraz szkołą.

Tak jak w przypadku pomocy nauczyciela asystent międzykulturowy nie będzie nauczycielem. Wymogiem jego zatrudnienia będzie znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Znajomość ta nie będzie musiała być dokumentowana.

Nie będzie zwolnienia z konkursu na dyrektora szkoły

Wzorem obecnego roku szkolnego w ustawie nie znalazły się natomiast rozwiązania umożliwiające rezygnację z konkursu na dyrektora szkoły. Oznacza to, że organizacja konkursu będzie obowiązkowa także w roku szkolnym 2024/2025.

O procedurze konkursowej i dokumentacji przeczytasz w artykule: Jak przeprowadzić konkurs na dyrektora szkoły – procedura i dokumentacja
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (z 5 kwietnia 2024 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql