Wniosek o przyjęcie do przedszkola – czy wystarczy podpis jednego rodzica

Łukasz Zygmunt
Data publikacji: 24 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Wniosek o przyjęcie do przedszkola – czy wystarczy podpis jednego rodzica

Do przyjęcia dziecka do przedszkola/szkoły wystarcza oświadczenie woli jednego z rodziców. Pod warunkiem jednak, że dysponuje pełnią władzy rodzicielskiej. Należy bowiem rozróżnić kwestię wspólnego złożenia podpisów pod wnioskiem o przyjęcie dziecka do przedszkola, czyli złożenia wspólnie oświadczenia woli od wspólnego (tj. zgodnego) podjęcia decyzji co do sprawy wyboru przedszkola dla dziecka, czyli rozstrzygania pomiędzy rodzicami o sprawach dziecka – nie są to pojęcia tożsame. 

Decydowanie w istotnych sprawach dziecka

Trzeba wskazać, że każdy z rodziców - o ile posiada władze rodzicielską  - wychowuje dziecko i nim kieruje (art. 96 ust 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) oraz jest obowiązany i uprawniony do wykonywania władzy rodzicielskiej (art. 97 ust. 1). W myśl art. 98 ust. 1 rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

Zatem oświadczenie woli, nawet co do istotnych spraw dla dziecka, może złożyć samodzielnie jedno z rodziców. 

Natomiast w myśl art. 97 ust. 2 o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Nie oznacza to jednak wymogu wspólnego złożenia podpisu pod wnioskiem o przyjęcie do przedszkola czy szkoły. Przepis ten nie dotyczy bowiem sposobu składania oświadczeń woli  wobec osób trzecich w zakresie władzy rodzicielskiej, ale kwestii wewnętrznego (tj. pomiędzy rodzicami)  uzgadniania spraw istotnych dla dziecka. W przypadki sporu pomiędzy rodzicami w sprawach istotnych - a za takie uważa się wybór szkoły czy też przedszkola - spór pomiędzy rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie jest w żaden sposób uprawniony do rozstrzygania konfliktu pomiędzy rodzicami czy badania wspólnej zgodnej decyzji rodziców co do wyboru szkoły/przedszkola.

Nie jest wymagana zgoda obojga rodziców w postępowaniu rekrutacyjnym

Dodatkowo wskazać należy, że przepisy Prawa oświatowego w żaden sposób nie wymagają zgody obojga rodziców na uczestnictwo dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym. Co więcej –przepis art. 130 ust. 4, mówi, że postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na wniosek rodzica, a nie rodziców. Prawo oświatowe wyłącznie w wypadku skreślania z listy uczniów wymaga wniosku rodziców.

Zatem w mej ocenie nie  ma podstaw, aby żądać podpisu wniosku o przyjęcie do szkoły/przedszkola przez oboje rodziców pod rygorem nieprzeprowadzenia rekrutacji. Jak wzmiankowano wyżej, dyrektor nie jest organem powołanym do rozstrzygania konfliktów pomiędzy rodzicami. Zatem jeżeli przepis ustawy Prawo oświatowe obliguje dyrektora do wszczęcia postępowania rekrutacyjnego na wniosek rodzica (a nie rodziców), dyrektor nie może pozostawić wniosku bez rozpatrzenia.

Zatem jeżeli jeden z rodziców dysponujący pełnią władzy rodzicielskiej podpisuje wniosek o przyjęcie do szkoły/przedszkola wniosek ten powinien zostać uznany za skutecznie złożony. Gdy drugi z rodziców sprzeciwia się wyborowi szkoły, może szukać rozstrzygnięcia sprawy w sądzie rodzinnym na podstawie wskazanego wyżej art. 97 ust. 2.

Przyjęcie, że wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły/przedszkole bezwzględnie powinien być podpisany przez oboje rodziców (czyli założenie złożenia zgodnego wspólnego oświadczenia woli) dysponujących władzą rodzicielską, pod rygorem odmowy przyjęcia, prowadziłby do niemożliwych do zaakceptowania sytuacji np. w przypadku gdy z rodzicem tym nie ma kontaktu, czy w sytuacji gdy sprawa ta jest mu obojętna. 
Łukasz Zygmunt

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql