Zasada pierwszeństwa dla dziecka z Ukrainy – czy jest możliwa?

Marta Wysocka
Data publikacji: 13 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Zasada pierwszeństwa dla dziecka z Ukrainy – czy jest możliwa?

Przepisy dotyczące przyjmowania dzieci do przedszkola w trakcie roku szkolnego zostały określone w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Regulacje oświatowe stanowią, że decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor przedszkola. Czy wobec tego możliwe jest wprowadzenie zasady pierwszeństwa dla dzieci z Ukrainy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które przepisy określają zasady przyjmowania dzieci do przedszkola w trakcie roku szkolnego?
  • Czy organ prowadzący może nakazać, by na wolne miejsca w trakcie roku szkolnego przyjmować dzieci z Ukrainy?
  • Czy liczbę dzieci w oddziale można większy o trzy osoby, jeżeli do oddziału tego nie uczęszczają dzieci z Ukrainy?

Rozpoczęcie wychowania przedszkolnego w trakcie roku szkolnego – zasady przyjmowania dzieci

Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, o przyjęciu dziecka do:

  • publicznego przedszkola,
  • oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej i
  • publicznej innej formy wychowania przedszkolnego

w trakcie roku szkolnego, decyduje odpowiednio:

  • dyrektor przedszkola,
  • dyrektor szkoły podstawowej,
  • a w przypadku publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego.

Z powyższego wynika, że decyzję o przyjęciu dziecka, niezależnie od jego obywatelstwa, podejmuje dyrektor. Nie wskazano, aby organ prowadzący posiadał legitymację do określenia dodatkowych, niezapisanych w ustawie, kryteriów branych pod uwagę w takiej sytuacji.

Kiedy przyjęcie dziecka w trakcie roku wymaga zgody dyrektora?

Trzeba pamiętać, że nie zawsze o przyjęciu dziecka do przedszkola dyrektor decyduje samodzielnie. Zgodnie z art. 130 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Jeżeli bowiem przyjęcie dziecka wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy przedszkola powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor może przyjąć ucznia dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.

Przyjęcie ucznia z Ukrainy nie zawsze wywołuje skutki finansowe

Zgodnie z § rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, w roku szkolnym 2022/2023 liczba dzieci w oddziale przedszkola i w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy – uchodźcami.

Przyjęcie do przedszkola dzieci uchodźców z Ukrainy może zatem wiązać się ze zwiększeniem liczby uczniów w oddziale do 28 osób. Na takie przyjęcie dyrektor nie potrzebuje zgody organu prowadzącego, ponieważ nie będzie oznaczało konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych.

W tym miejscu warto przypomnieć, że możliwość zwiększenia liczby dzieci w oddziale o uczniów z Ukrainy nie dotyczy punktów przedszkolnych.

Organ prowadzący nie może wprowadzić zasady pierwszeństwa dla dzieci z Ukrainy

Podsumowując, organ prowadzący nie posiada legitymacji do wprowadzania kryteriów rozstrzygających o pierwszeństwie w przyjęciu do przedszkola w trakcie roku szkolnego. Jednocześnie jednak – możliwe jest przyjęcie dziecka z Ukrainy do oddziału liczącego już 25 uczniów. W tym przypadku nie jest wymagana zgoda organu prowadzącego. Takiej możliwości nie ma, jeżeli do oddziału nie uczęszczają dzieci przybyłe do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Marta Wysocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql