Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym – czy obejmuje dni wolne od pracy

Do okresu zasiłkowego zalicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy. W przypadku tej samej jednostki chorobowej wymagana jest jednak przerwa w tym okresie w wymiarze powyżej 60 dni. Rodzi się pytanie, co to znaczy „ta sama jednostka chorobowa” i jakie dni zalicza się do wspomnianej przerwy.

Zasady naliczania okresu zasiłkowego

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 8 i 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ta sama choroba – czyli jaka

Zgodnie z gramatyczną wykładnią tego przepisu nie jest istotne, czy tę samą chorobę, rozumianą jako opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, powodował ten sam czy inny "czynnik zewnętrzny", lecz aby tak rozumiana "ta sama choroba" powodowała powstanie ponownej niezdolności do pracy w okresie nieprzekraczającym 60 dni. Przy czym nie ma znaczenia, czy w czasie przerwy pomiędzy tymi samymi chorobami wystąpiło jakiekolwiek inne schorzenie niewliczane do okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy. Użytego pojęcia "ta sama choroba", nie należy odnosić do tych samych numerów statystycznych, zgodnych z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, gdyż nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz o opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, który - choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne - wciąż stanowi tę samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu.

Ustanie "poprzedniej niezdolności do pracy" oznacza ustanie niezdolności do pracy, w znaczeniu medycznym (postanowienie Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 2020 r., II UK 162/19).

Dni kalendarzowe a nie robocze

Powstaje pytanie czy do okresu tej przerwy wlicza się tylko dni robocze, czy również dni wolne od pracy. Przepis używa określenia „60 dni”, co oznacza, że chodzi o dni kalendarzowe a nie dni pracy. Oznacza to, że okresu tego nie wydłużają przypadające po zwolnieniu lekarskim okresy nieobecności pracownika wynikające z rozkładu czasu pracy. W świetle ww. postanowienia SN, nie wydłuża go nawet zwolnienie lekarskie z tytułu innej jednostki chorobowej.

Przerwa między okresami zasiłkowymi obejmuje również dni wolne od pracy.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql