Wycofanie wniosku o emeryturę w ZUS – czy to możliwe

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Wycofanie wniosku o emeryturę w ZUS – czy to możliwe

Niezadowolenie z wysokości emerytury, zmiana planów życiowych a może chęć powrotu do pracy? Rozważasz wycofanie wniosku o emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne? Sprawdź, czy takie wycofanie jest możliwe.

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Przede wszystkim wycofanie wniosku o emeryturę jest możliwe i to nawet po wydaniu decyzji ZUS w sprawie jej przyznanie. Można wycofać wniosek o emeryturę nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie emerytury.

Termin na wycofanie wniosku

Decyzja organu rentowego podlega zaś uprawomocnieniu po upływie terminu na złożenie od niej odwołania. Termin ten wynosi 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Możliwe jest wycofanie wniosku o emeryturę zarówno przed doręczeniem decyzji ZUS jak i w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

Skutki wycofania wniosku o emeryturę

W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu (art. 116 ust 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Cofnięcie wniosku o emeryturę wywołuje więc taki skutek, jakby w ogóle nie złożono wniosku o emeryturę i nie wydano decyzji ZUS. Oznacza to, że w przypadku ponownego złożenia wniosku o emeryturę jest ona przeliczana według momentu złożenia tego drugiego wniosku.

Cofając wniosek o emeryturę, można w ten sposób uniknąć mniej korzystnej waloryzacji.

Z drugiej strony cofnięcie wniosku o emeryturę oznacza konieczność zwrotu:

  • wypłaconej dotychczas emerytury,
  • odprawy emerytalnej,
  • wcześniejszej nagrody jubileuszowej (wypłaconej w związku z przejściem na emeryturę),
  • świadczeń z ZFŚS wypłaconych emerytowi.

Jak wycofać wniosek złożony w ZUS

W celu cofnięcia wniosku o emeryturę wystarczy złożyć wniosek do tej samej jednostki organizacyjnej ZUS, do której wcześniej złożono wniosek o przyznanie emerytury. Wniosek ten można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie wymaga on żadnego uzasadnienia.

Możliwa jest również wysyłka wniosku listem poleconym. W takim przypadku termin nadania musi przypadać w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji ZUS.

Można wycofać także wniosek o świadczenie kompensacyjne

Co ciekawe, możliwe jest także wycofanie wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy jak i świadczenia kompensacyjnego. Stosuje się tu takie same zasady, jak w przypadku emerytury.

Przykład Nauczyciel wycofał wniosek o świadczenie kompensacyjne. W ten sposób zapewni sobie możliwość skorzystania z rekompensaty (dodatku do kapitału początkowego) w przypadku przejścia na emeryturę powszechną, jeżeli oczywiście będzie spełniał warunki przyznania tej rekompensaty.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql