E-Czat w Portalu Oświatowym (24 stycznia 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 25 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (24 stycznia 2024 r.)

Sprawdź, jakie zagadnienia zostały poruszono podczas e-czata dla Czytelników Portalu Oświatowego w dniu 24 stycznia 2024 r.

Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali następujące pytania:

1. Zatrudniliśmy nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym. Obecnie przechodzi on na emeryturę? Czy należy wypłacić odprawę emerytalną?

Tak, jeśli nauczyciel nie otrzymał wcześniej takiej odprawy. Odprawę emerytalno-rentową można otrzymać tylko raz w życiu. Jeśli nauczycielowi wypłacono taką odprawę w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne, to nie otrzyma jej już po raz drugi. Informacji o wypłacie odprawy należy poszukiwać w świadectwach pracy nauczyciela.

2. Nauczyciel otrzymał akt nadania stopnia mianowanego w dniu 15 lipca 2021 r. Od kiedy liczyć wymagany okres zatrudnienia przed awansem na stopień dyplomowanego?

Zamiast odbywać staż czy przygotowanie do zawodu, nauczycie mianowany musi przepracować odpowiedni okres przed awansem na stopień mianowanego. Okres ten jest liczony od dni następującego po dniu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego. Dzień ten wskazany jest zaś w samym akcie nadania.

3. Czy osoba która uzyskała awans zawodowy w czerwcu 2023 roku na nauczyciela mianowanego wg starych zasad to dalszy awans robi na przepisach przejściowych czy na nowych?

Wskazany nauczyciel podlega już nowym zasadom awansu zawodowego. Nauczyciele mianowani, którzy nie rozpoczęli stażu przed 1 września 2022 r., nie mogą już rozpocząć go na starych zasadach. Przy czym wymagany okres zatrudnienia przed awansem zawodowym w przypadku takiego nauczyciela jest skrócony do 4 lat i 9 miesięcy.

4. Czy główna księgowa może pracować 16 godzin dziennie?

Nie. Wprawdzie istnieje możliwość wprowadzenia dla księgowej równoważnego systemu czasu pracy. Stosowanie równoważnego czasu pracy polegającego na przedłużeniu dobowej normy czasu pracy do 16 godzin jest wprawdzie możliwe, ale jedynie w przypadku prac polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy.

5. Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia i nie podpisać go?

Nie. Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika. Jest ono skuteczne, jeśli pracodawca miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Skuteczność wypowiedzenia nie zależy od zgody pracodawcy.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się w 7 lutego 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql