Jak najlepiej przygotować się do matury?

Data publikacji: 28 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak najlepiej przygotować się do matury?

Przygotowanie do matury oznacza sporo pracy i wysiłku. Na dodatek prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu musisz samodzielnie uporać się z tak dużym zadaniem. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, by przygotowania okazały się skuteczne, sprawdź nasze wskazówki.

Nauka do matury to proces, który stawia przed Tobą wiele wyzwań. Jeśli chcesz dobrze wypaść na majowym egzaminie i dostać się na wymarzone studia, musisz poświęcić sporo czasu na przygotowania. Jednak z odpowiednim podejściem uda Ci się dobrze zdać maturę i spokojnie przyswoić potrzebny materiał. O czym warto pamiętać, by przygotowanie do matury przebiegało po Twojej myśli?

Plan nauki

Przygotowania zacznij odpowiednio wcześnie. Jeśli marzysz o studiach, które wymagają najwyższych wyników, warto zacząć już w wakacje przed klasą maturalną — albo jeszcze wcześniej. Choć w internecie znajdziemy osoby przekonujące, że nauczyły się do matury w miesiąc czy w tydzień, ale nie warto ryzykować. Regularna nauka daje najlepsze efekty i nie wywiera presji, która dla niektórych osób okazuje się zbyt stresująca. Przygotowując plan, uwzględnij wszystkie ważne tematy lub działy, a także rozwiązywanie zadań. Sprawdź, ile tego jest — i jak często musisz się uczyć, by zdążyć przerobić wszystkie ważne zagadnienia. Wpisz dni nauki do kalendarza — i trzymaj się ich.

Potrzebne materiały

Przed przystąpieniem do nauki przygotuj wszystko, czego możesz potrzebować, by nie odrywać się od nauki. Podręczniki, repetytoria, zbiory zadań, zeszyty z notatkami i czyste kartki oraz przybory do pisania — mając wszystko pod ręką, unikniesz rozproszeń i sprawisz, że nauka będzie bardziej efektywna.

Czy jest możliwe przygotowanie do matury za darmo? Tak, jeśli zrezygnujemy z korepetycji i kupowania nowych repetytoriów. Podręcznik z klasy maturalnej i z poprzednich lat z pewnością masz w domu, repetytoria czasem można wypożyczyć w bibliotece lub dostać od starszych roczników, które chcą się ich pozbyć. Matury z poprzednich lat i przykładowe zadania można znaleźć w internecie. 

Dobre nawyki podczas nauki

Twoim największym wrogiem jest prokrastynacja. Zadbaj o dobre nawyki: zrób porządek na biurku i wokół niego, usuń rozpraszacze (telefon, włączony telewizor), postaw szklankę wody w zasięgu ręki, rób przerwy. Ucz się przy biurku, nigdy na łóżku — to miejsce do spania i Twój mózg dobrze o tym wie! Doceniaj swoje postępy — ustal, że po ukończonym dziale lub po każdym miesiącu regularnej nauki nagradzasz się w jakiś sposób.

Pełna koncentracja

Jeśli masz problemy z koncentracją, wykorzystaj technikę Pomodoro. Najlepiej zostaw telefon w innym pokoju. Zadbaj o ulubioną muzykę lub całkowitą ciszę — w zależności od tego, jak wolisz się uczyć. Ustal, że uczysz się przez godzinę lub dwie — i poświęć cały czas wyłącznie na to. Robiąc krótkie przerwy na przejrzenie Facebooka czy Instagrama, w rzeczywistości ani nie odpoczywasz, ani nie robisz postępów.

Wspólna nauka

Znajdź kogoś, z kim możesz się uczyć, np. koleżankę lub kolegę z klasy. Uczniowie klas maturalnych mogą chodzić na zajęcia dodatkowe w szkole — wykorzystaj tę możliwość. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na korepetycje. Takie regularne zajęcia pozwalają osiągnąć widoczne efekty i są okazją, by zapytać o zagadnienia sprawiające trudności. Nauka z inną osobą to dobre uzupełnienie samodzielnych przygotowań. Jeśli dobrze sobie radzisz z nauką, możesz tłumaczyć trudne tematy innym — w ten sposób pomożesz znajomym, a przy okazji utrwalisz sobie materiał.

Zmniejszenie stresu

Niestety — przygotowanie do matury nawet z użyciem najlepszych materiałów dostępnych w księgarni TaniaKsiazka.pl to stresujący etap dla wielu uczniów. Zadbaj, by czas poprzedzający maturę nie skupiał się wyłącznie na nauce. Bądź aktywny fizycznie, spotykaj się ze znajomymi, odżywiaj się zdrowo i wysypiaj się — sen jest bardzo ważny w procesie nauki. Właśnie po to tworzysz plan z pierwszego punktu tego artykułu — dzięki niemu poświęcasz nauce określony czas w ciągu dnia, a resztę czasu masz wolną. To ważne dla Twojego zdrowia i samopoczucia!

Jim Rohn powiedział: „Sukces to nic innego niż kilka prostych czynności powtarzanych każdego dnia. Porażka to po prostu małe błędy powtarzane każdego dnia”. Przygotowując się do matury, każdego dnia wybierasz, co zrobisz — czy usiądziesz do nauki, czy spędzisz czas przed ekranem smartfona. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Ucząc się regularnie, poczujesz, że masz kontrolę nad sytuacją i przygotowanie do matury będzie dużo łatwiejsze. Powodzenia!

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
matura

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql