W szkołach nadal obowiązuje stopień alarmowy BRAVO i CHARLIE-CRP

Data publikacji: 5 grudnia 2023 r.
Poleć znajomemu
W szkołach nadal obowiązuje stopień alarmowy BRAVO i CHARLIE-CRP

Prezes Rady Ministrów przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP w związku z istniejącym zagrożeniem terrorystycznym i w zakresie cyberbezpieczeństwa – do 29 lutego 2024 r. włącznie. Stopnie te obowiązują także w szkołach i placówkach oświatowych. Sprawdź, co to oznacza.

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP do 29 lutego 2024 r.

BRAVO to drugi stopień alarmowy, który wprowadzany jest w przypadku wystąpienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym (ale przy braku zidentyfikowanego celu tego ataku).

Z kolei CHARLIE-CRP ogłaszany jest w przypadku:

  • wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w zakresie cyberbezpieczeństwa
  • uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym tego typu zdarzeniu.

Obydwa stopnie są oczywiście związane z aktualną sytuacją geopolityczną, w tym wzmożonym ruchem granicznym. Mają one obowiązywać przynajmniej do 29 lutego 2024 r. do końca dnia.

Osoby postronne z zakazem wstępu na teren szkoły

Co oznacza, że przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP dla szkół i placówek oświatowych a także organów prowadzących? Przede wszystkim dyrektorzy muszą nadal egzekwować bezwzględny zakaz wstępu osób postronnych na teren szkoły, przedszkola czy placówki oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organ administracji rządowej. Osobami postronnymi są inne osoby niż:

  • uczniowie,
  • rodzice uczniów (opiekunowie prawni)
  • pracownicy szkoły.
Zwłaszcza w terenach przygranicznych dyrektorzy muszą też liczyć się kontrolami Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej.

Rekomendowane jest także, by dyrektorzy i pracownicy szkoły zwracali szczególną uwagę w otoczeniu szkoły na:

  • dziwnie zachowujące się osoby,
  • pozostawiony w miejscach publicznych bagaż,
  • podejrzanie wyglądające paczki,
  • samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.

Z kolei organy prowadzące muszą kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo infrastruktury IT wykorzystywanej w podległych im jednostkach, w tym szkołach i placówkach

Źródło:

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql