Od poniedziałku zamknięcie przedszkoli! (AKTUALIZACJA)

Data publikacji: 27 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Od poniedziałku zamknięcie przedszkoli! (AKTUALIZACJA)

Podczas konferencji prasowej premier ogłosił zawieszenie stacjonarnej działalności przedszkoli na kolejne 2 tygodnie. Zawieszenie ma potrwać przynajmniej do 11 kwietnia. Nie jest to jednak jedyna nowość.

Które placówki obejmie zawieszenie

Zawieszenie stacjonarnej działalności rozpoczyna się od poniedziałku 29 marca. Od soboty w zawieszeniu będą więc następujące placówki oświatowe:

  • przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego;
  • szkoły podstawowe, w tym oddziały przedszkolne w tych szkołach;
  • szkoły ponadpodstawowe;
  • placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego;
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze;
  • domy wczasów dziecięcych;
  • szkolne schroniska młodzieżowe.

Kiedy zajęcia będą realizowane stacjonarnie

Nie będzie to jednak dotyczyło:

  • przedszkoli specjalnych, oddziałów specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziałów przedszkolnych specjalnych w szkołach podstawowych;
  • szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
  • internatów.

Co więcej w przypadku:

  • szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
  • szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej

dyrektor może zadecydować o prowadzeniu zajęć w szkole. To jednak nie wszystko.

Na wniosek:
  • rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • rodziców dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (nie tylko lekarzy, ale też innych pracowników i współpracowników),
  • rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (chodzi tu o służby porządkowe, ale też żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
dyrektor przedszkola będzie musiał w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, do których uczęszczają te dzieci.

Nowe rozwiązanie dla przedszkoli rodzi pewne wątpliwości. Czy zajęcia stacjonarne będą musiały być zorganizowane dla rodziców dzieci, które uczęszczają do innych przedszkoli np. niepublicznych? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Przepis wskazuje bowiem, że chodzi o przedszkole, do którego uczęszcza dane dziecko.

Kolejną kwestią, która wymaga wyjaśnienia jest to, czy dyrektor musi zorganizować zajęcia zdalne w przypadku gdy tylko jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub realizuje zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wydaje się to wystarczające, by zakwalifikować dziecko do zajęć stacjonarnych. Przepis nie wskazuje bowiem na sformułowanie "każdy z rodziców". Takie rozwiązania w praktyce zalecają stosować kuratoria oświaty (pamiętajmy przy tym, że nie są one oficjalnymi interpretatorami prawa).

Utrzymane zostały także reguły w zakresie organizacji zajęć stacjonarnych w szkołach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Dodatkowo także w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych możliwe będzie zrealizowane zajęć, w szczególności:

  • zajęć rewalidacyjnych,
  • zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
  • zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,

za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia mogą być wówczas realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia.

Opieka dla niektórych uczniów

Niezależnie od powyższego szkoła podstawowa będzie musiała prowadzić działalność opiekuńczą dla dzieci:

  • osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
  • innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–III szkoły podstawowej.
Rodzice dziecka, którzy będą chcieli korzystać z opieki, powinni złożyć wniosek do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką.

W takim przypadku dyrektor powinien też umożliwić dzieciom objętym opieką uczestnictwo w zajęciach zdalnych na terenie szkoły.

Co z zajęciami zdalnymi

Nowe przepisy obligują do organizacji zdalnego nauczania  w tym także w przedszkolach. Nie przewidziano tu odrębnych rozwiązań dla przedszkoli, zatem obowiązują te same reguły jak w przypadku szkół i innych placówek. Warto dodać, że w razie braku możliwości zorganizowania zajęć zdalnych dyrektor będzie mógł ustalić inny sposób realizowania tych zajęć.

Nie będzie możliwe zamknięcia przedszkola w ten sposób, że nie będzie ono prowadziło zajęć w żadnej formie.

Testy w czasie konsultacji

W klasie VIII szkoły podstawowej, klasie III liceum ogólnokształcącego i klasie IV technikum, dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.

W ramach tych konsultacji dyrektor szkoły będzie mógł zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql