Poznaj nowe rozwiązania w zakresie opieki w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Poznaj nowe rozwiązania w zakresie opieki w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Opiekę nocną w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym mogą sprawować dwie osoby, z których żadna nie ma statusu wychowawcy. Rozwiązanie to dotyczy również innych podobnych placówek. Sprawdzamy, jak zastosować nowe rozwiązanie w praktyce i jakie wymogi musi spełniać taki opiekun.

Całodobowa opieka w SOSW

Specjalny ośrodek szkolno – wychowawczy ma obowiązek zapewniania wychowankom całodobowej opieki. Opieka w porze nocnej jest sprawowana w sposób zapewniający nadzór nad wychowankami oraz ich bezpieczeństwo. Opiekę w porze nocnej sprawują co najmniej dwie osoby.

Pora nocna trwa od 22:00 do 6:00.

Jak było do tej pory

Dotychczas opiekę w porze nocnej sprawować miały co najmniej dwie osoby, w tym co najmniej jeden wychowawca grupy wychowawczej. Już przed nowelizacją przepisów ww. rozporządzenia, przepisy przewidywały możliwość powierzenia opieki w porze nocnej osobie nie będącej wychowawcą grupy wychowawczej.

Opiekun nie musi być wychowawcą

Od 1 września 2021 r. powierzyć opiekę w porze nocnej można co najmniej 2 osobom, z których żadna nie jest wychowawcą.

Jedynie w przypadku, gdy w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym przebywa więcej niż 48 wychowanków, liczbę osób sprawujących opiekę w porze nocnej zwiększa się o co najmniej jednego wychowawcę grupy wychowawczej na każdych kolejnych 48 wychowanków.

Od tego zobowiązania można odstąpić, jeżeli usytuowanie pokoi mieszkalnych pozwala odpowiednio zapewnić nadzór w porze nocnej oraz bezpieczeństwo wychowanków.

Nowe rozwiązanie nie tylko w SOSW

Identyczne regulacje zawiera również rozporządzenie w sprawie publicznych placówek oświatowo – wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (§ 42).

Brak regulacji dotyczących kwalifikacji opiekuna

Ani w treści ww. rozporządzeń ani też w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie określono minimalnych wymagań kwalifikacyjnych osoby sprawującej opiekę nocną w SOSW, Nie określono też minimalnego poziomu wynagradzania na tym stanowisku. Rodzi to uzasadnione problemy przy powierzaniu opieki nocnej w SOSW osobom niebędących nauczycielami.

Wymogi można ustalić w przepisach wewnętrznych

Jedynym wyjściem z sytuacji jest ujęcie w regulacjach wewnętrznych SOSW (tj. w statucie placówki oraz regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w tej placówce) stanowiska opiekuna nocnego (tj. osoby sprawującej opiekę w porze nocnej) i ustalenie dla tej osoby w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych szczegółowych warunków wynagradzania.

Stanowisko opiekuna nocnego będzie należało do kategorii stanowisk pomocniczych i obsługi.

Przepisy powszechnie obowiązujące nie określają żadnych wymagań kwalifikacyjnych w stosunku do osoby sprawującej opiekę nocną, ani charakter tej pracy nie wymaga szczegółowych kwalifikacji. Dlatego ustalając w regulaminie wynagradzania zarówno wymagania kwalifikacyjne jak i poziom wynagradzania można posiłkować się ustaleniami rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w stosunku do stanowiska pomocy nauczyciela.

Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql