Karta Nauczyciela 2022 – jakie zmiany wprowadziliby sami nauczyciele

Data publikacji: 9 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Karta Nauczyciela 2022 – jakie zmiany wprowadziliby sami nauczyciele

Nie mamy żadnych oficjalnych informacji o dalszych losach planowanej rewolucji w Karcie Nauczyciela. W oczekiwaniu na kolejne wieści zapytaliśmy naszych Czytelników, jak wyobrażaliby sobie idealną Kartę Nauczyciela. Jak się okazało, nauczyciele widzą wiele przestrzeni do zmian. Najciekawsze propozycje przedstawiamy w artykule.

5 propozycji w zakresie czasu pracy nauczyciela

Najgłośniejszymi z zapowiadanych zmian były niewątpliwie nowości w zakresie pensum nauczycieli. Ogólnie rzecz ujmując, miały one polegać na zwiększeniu wymiarów pensum na większości stanowisk o 4 godziny tygodniowo. Co więcej, miały zostać wprowadzone dodatkowe godziny dostępności nauczycieli w szkole.

Jakie propozycje w zakresie czasu pracy nauczycieli mieli nasi Czytelnicy? Oto najciekawsze z nich:

  1. likwidacja Karty Nauczyciela i wprowadzenie 8-godzinnego dobowego czasu pracy nauczycieli, obejmującego wszystkie obowiązki nauczycielskie, a nie tylko prowadzenie zajęć (np. uczestnictwo w radach pedagogicznych)
  2. zmniejszenie wymiaru pensum nauczycieli przedszkoli (motywowane 60-minutowym czasem zajęć)
  3. zrównanie pensum nauczycieli specjalistów w stosunku do pensum nauczycieli prowadzących zajęcia przedmiotowe ale też nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych
  4. maksymalny wymiar pensum – 22 godziny – bez względu na stanowisko pracy
  5. dopełnianie pensum innymi obowiązkami służbowymi a nie tylko zajęciami

Propozycje dotyczyły również płac

Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela miała również wprowadzić podwyżki pensji nauczycieli (powiązana ze zwiększeniem pensum). Oprócz tego miały zostać usztywnione stawki dodatków do wynagrodzenia.

Jak ten temat widzą nasi Czytelnicy? Przede wszystkim zaproponowano przesunięcie terminu wypłaty wynagrodzenia na ostatni dzień miesiąca. Do tego zasugerowano wypłatę nadgodzin nie tylko za prowadzone zajęcia, ale też za inne obowiązki m.in. uczestnictwo w radach pedagogicznych czy spotkania z rodzicami. Inną ciekawą propozycją jest wprowadzenie tzw. dodatku wyposażeniowego celem wykorzystania na zakup materiałów do pracy. Jako alternatywę wskazano możliwość odliczania wydatków na zakup przyborów w kosztach uzyskania przychodów ewentualnie koszty w wysokości 50%.

Poruszony został również temat przywrócenia wcześniejszej emerytury np. po przepracowaniu 30 lat.

Nauczyciele dostrzegają niedoskonałość awansu zawodowego

Często powtarzającą się propozycją była likwidacja procedury awansu zawodowego w obecnej postaci. W ślad za tym ma iść promowanie nauczycieli za rzeczywisty wkład i osiągnięcia w pracy.

Z kolei jeden z Czytelników zaproponował, aby staż na wyższy stopień awansu zawodowego nie był wydłużany o okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlopy przyszłości według Czytelników Portalu Oświatowego

Liczne sugestie dotyczyły także urlopów. O ile wielu nauczycieli opowiedziało się za likwidacją przywilejów z Karty Nauczyciela, o tyle zaproponowano pozostawienie urlopu dla poratowania zdrowia. Propozycje dotyczyły jego modyfikacji np. poprzez umożliwienie skorzystania z niego nauczycielom, którzy pracują w więcej niż jednej szkole, a w żadnej nie mają pełnego wymiaru zajęć. Inną propozycją było rozciągnięcie uprawnienia do urlopu zdrowotnego również na szkoły inne niż samorządowe.

W propozycji zmian przedstawionej przez MEiN znalazło się oderwanie urlopu wypoczynkowego od okresu ferii zimowych i wakacji. Ta zmiana spodobała się niektórym z naszych Czytelników, przy czym zaznaczali oni, że w takiej sytuacji konieczne byłoby zapewnienie możliwości skorzystania z urlopu na żądanie. Z kolei jedna z propozycji dotyczyła skrócenia urlopu do 26 dni, ale z prawem wykorzystania 14 dni w trakcie roku szkolnego.

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql