Jak chronić się przed cyberatakami w szkole

Data publikacji: 28 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Jak chronić się przed cyberatakami w szkole

Agresja Rosji na Ukrainę wiąże się z coraz większą liczbą cyberataków na polskie strony internetowe. Dlatego premier zdecydował o ogłoszeniu trzeciego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożeń w cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP). Potencjalne cyberataki mogą dotknąć także szkolnych stron internetowych i baz danych. Sprawdź, jakie rozwiązania zastosować, aby przeciwdziałać takim cyberatakom.

Cyberatak to działanie mające na celu zmianę, zniszczenie lub kradzież danych ewentualnie wykorzystanie lub uszkodzenie sieci. Jest ono ukierunkowane na komputer lub jakikolwiek element komputerowego systemu informatycznego. Atak taki może przebiegać na różne sposoby. Najbardziej znane z nich, które mogą mieć miejsce w szkole lub organie prowadzącym, są przedstawione w tabeli.

6 rodzajów cyberataków w szkole

Malware

Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które infekuje komputer. Jednocześnie zmienia sposób jego działania w sposób zaplanowany przez atakującego. Najczęściej niszczy dane lub szpieguje użytkownika. Złośliwe oprogramowanie może rozprzestrzeniać się z jednego urządzenia na drugie. Może też pozostawać na swoim miejscu, wpływając tylko na urządzenie gospodarza.

DoS i DDoS

Cyberatak typu denial-of-service (DoS) prowadzi do przeciążenia zasobów systemu. Przeciążenie następuje do tego stopnia, że system nie jest w stanie odpowiadać na uzasadnione żądania usług. Z kolei cyberatak DDoS (distributed denial-of-service) również ma na celu wyczerpanie zasobów systemu. Cyberatak DDoS jest inicjowany przez ogromną liczbę zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem maszyn kontrolowanych przez atakującego.

MiTM

Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają atakującemu podsłuchiwanie danych przesyłanych tam i z powrotem między dwiema osobami, sieciami lub komputerami. Nazwa cyberataku wzięła się stąd, że atakujący znajduje się „w środku” lub pomiędzy dwiema stronami próbującymi się komunikować. W efekcie atakujący szpieguje interakcję pomiędzy nimi.

Phishing

Atakujący wysyła wiadomości (e-mail, czat), które wydają się pochodzić z zaufanych, legalnych źródeł, próbując w ten sposób wyłudzić poufne informacje od swojego celu. Innymi słowy, atakujący wysyła link, który przeniesie użytkownika na stronę internetową. Następnie ma miejsce pobranie złośliwego oprogramowania albo przekazania atakującemu informacji o ofierze.

Ransomware

System ofiary jest przetrzymywany niejako w roli zakładnika, dopóki nie zostanie zapłacony okup atakującemu. Sam cyberatak pozbawia czasowo administratora dostępu do jego danych. W przypadku niezapłacenia okupu może dojść do trwałej utraty danych. Zmanipulowana ofiara pobiera oprogramowanie szyfrujące z witryny internetowej lub z załącznika do wiadomości e-mail. Wykorzystując luki na poszczególnych systemach, potrafi się ono zainstalować na wielu maszynach w danej sieci. Następnie, gdy atakujący zainicjuje szyfrowanie, wystąpi ono na wszystkich zainfekowanych systemach jednocześnie.

Oszustwo nigeryjskie

Nadawca prosi o pomoc, zazwyczaj w formie wiadomości e-mail, w ułatwieniu przekazania pewnej sumy pieniędzy. W zamian nadawca oferuje prowizję ‒ dużą kwotę, czasami nawet do kilku milionów dolarów. Następnie oszuści proszą o przesłanie pieniędzy w celu pokrycia części kosztów związanych z przelewem. Jeśli pieniądze zostaną wysłane do oszustów, to oni znikają. Ewentualnie oszuści próbują zdobyć więcej pieniędzy, twierdząc, że ciągle występują problemy z przelewem.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest cyberatak,
  • jakie są rodzaje cyberataków,
  • jakie informacje przekazać pracownikom szkoły,
  • jakie rozwiązania techniczne wdrożyć w szkole w walce z cyberatakami.

Pozostało jeszcze 57% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql