Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Artykuły i porady

Bezpieczeństwo danych uczniów w zdalnym nauczaniu

Pytanie: Jakie wymogi związane z bezpieczeństwem danych osobowych uczniów należy spełnić, organizując zdalne nauczanie w okresie zawieszenia?

Dane osobowe w zgłoszeniu dziecka do szkoły niepublicznej

Pytanie: Jakie dane osobowe powinno zawierać potwierdzenie woli zapisu dziecka do szkoły niepublicznej?

Konkursy międzyszkolne – co z danymi osobowymi

Pytanie: Czy w związku z organizacją konkursów międzyszkolnych należy podpisać między szkołami umowę powierzenia?

Audyt wewnętrzny IOD w szkole

Pytanie: Czy inspektor ochrony danych powinien przeprowadzać raz w roku audyt wewnętrzny w szkole?

Przekazanie dokumentacji firmie introligatorskiej - powierzenie czy udostępnienie danych

Pytanie: Czy szkoła powinna podpisać umowę powierzenia danych z firmą introligatorską, której zamierza przekazać do oprawy dokumentację szkolną np. arkusze ocen uczniów lub protokoły rady pedagogicznej?

Atrapa monitoringu w szkole

Pytanie: Czy w szkole można stosować atrapy monitoringu, w tym informacje o monitorowaniu obiektu, choć monitoring nie jest zainstalowany?

e099443dcda727e9d4bf4112ef2bf228701ecf95-xlarge(2)

UODO karze także podmioty publiczne. Uwaga na BIP!

18 października 2019 r. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wymierzył karę w kwocie 40 tys. zł Burmistrzowi Aleksandrowa Kujawskiego w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych na stronie BIP. Rozstrzygnięcie to jest istotne także dla szkół, przedszkoli i placówek samorządowych.

Serwis monitoringu szkolnego – co z danymi osobowymi

Pytanie: Szkoła posiada zainstalowany monitoring. Czy zlecenie jego serwisu wymaga zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych?

Szkoła prowadzi profil na YouTube – czy potrzebuje zgody osób nagrywanych

Pytanie: Szkoła ma swój ogólnodostępny kanał na portalu YouTube, gdzie umieszcza relacje z organizowanych przez siebie imprez lub których jest współorganizatorem. Czy poza klauzulą informacyjną dla uczestników imprezy, w której informuje, że zdjęcia i filmy z wizerunkiem uczestnika mogą się znaleźć na portalu społecznościowym, należy spełnić jakieś obowiązki względem osób nagrywanych?

Dostęp do danych uczniów w dzienniku elektronicznym – w jakim zakresie

Pytanie: Nauczyciela mają dostęp do danych uczniów w dzienniku elektronicznym, ale tylko w takich klasach, w których prowadzą zajęcia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nauczyciele wyjeżdżają na zawody lub konkursy z uczniami, których nie uczą? Czy mogą mieć dostęp do danych tych uczniów w dzienniku elektronicznym?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel