Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Artykuły i porady

Konkursy międzyszkolne – co z danymi osobowymi

Pytanie: Czy w związku z organizacją konkursów międzyszkolnych należy podpisać między szkołami umowę powierzenia?

Audyt wewnętrzny IOD w szkole

Pytanie: Czy inspektor ochrony danych powinien przeprowadzać raz w roku audyt wewnętrzny w szkole?

Przekazanie dokumentacji firmie introligatorskiej - powierzenie czy udostępnienie danych

Pytanie: Czy szkoła powinna podpisać umowę powierzenia danych z firmą introligatorską, której zamierza przekazać do oprawy dokumentację szkolną np. arkusze ocen uczniów lub protokoły rady pedagogicznej?

Atrapa monitoringu w szkole

Pytanie: Czy w szkole można stosować atrapy monitoringu, w tym informacje o monitorowaniu obiektu, choć monitoring nie jest zainstalowany?

e099443dcda727e9d4bf4112ef2bf228701ecf95-xlarge(2)

UODO karze także podmioty publiczne. Uwaga na BIP!

18 października 2019 r. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wymierzył karę w kwocie 40 tys. zł Burmistrzowi Aleksandrowa Kujawskiego w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych na stronie BIP. Rozstrzygnięcie to jest istotne także dla szkół, przedszkoli i placówek samorządowych.

Serwis monitoringu szkolnego – co z danymi osobowymi

Pytanie: Szkoła posiada zainstalowany monitoring. Czy zlecenie jego serwisu wymaga zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych?

Szkoła prowadzi profil na YouTube – czy potrzebuje zgody osób nagrywanych

Pytanie: Szkoła ma swój ogólnodostępny kanał na portalu YouTube, gdzie umieszcza relacje z organizowanych przez siebie imprez lub których jest współorganizatorem. Czy poza klauzulą informacyjną dla uczestników imprezy, w której informuje, że zdjęcia i filmy z wizerunkiem uczestnika mogą się znaleźć na portalu społecznościowym, należy spełnić jakieś obowiązki względem osób nagrywanych?

Dostęp do danych uczniów w dzienniku elektronicznym – w jakim zakresie

Pytanie: Nauczyciela mają dostęp do danych uczniów w dzienniku elektronicznym, ale tylko w takich klasach, w których prowadzą zajęcia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nauczyciele wyjeżdżają na zawody lub konkursy z uczniami, których nie uczą? Czy mogą mieć dostęp do danych tych uczniów w dzienniku elektronicznym?

Jak zrealizować obowiązek informacyjny w związku z awansem zawodowym nauczyciela

Pytanie: Czy do aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego dla nauczyciela należy dołączyć klauzulę informacyjną, czy wystarczy, że będzie ona dołączona do wniosku o podjęcie postępowania na wyższy stopień awansu zawodowego?

4c2b286d2dfde72f4ec3c9c456fdc9b76c1bf619-large (1)

Dane osób trzecich w upoważnieniu do odbioru dzieci do przedszkola

Pytanie: W upoważnieniu do odbioru dzieci do przedszkola znajdują się dane innych osób niż rodzice. Czy należy spełnić wobec nich obowiązek informacyjny? Czy potrzebna jest ich zgoda na przetwarzanie danych osobowych?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel