Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Artykuły i porady

Czy można udostępnić dane nauczyciela chorego na Sars-CoV-2

Pytanie: Czy dyrektor może udostępnić rodzicom informację o tym, który konkretnie nauczyciel jest zakażony wirusem Sars-CoV-2? Rodzice wnioskują o podanie imienia i nazwiska.

Nagrywanie zebrań online z rodzicami – czy potrzebne są zgody

Pytanie: W przedszkolu organizowane są zebrania z rodzicami z wykorzystaniem platformy Teams. Grupa rodziców wystąpiła z prośbą o nagrywanie zebrań (m.in. ze względu na brak możliwości uczestniczenia). Platforma daje możliwość nagrywania, stąd pytania: czy nauczyciel może nagrywać zebranie? Czy potrzebna jest zgoda wszystkich rodziców uczestniczących w zebraniu na nagrywanie, czy tylko informuje na początku zebrania, że będzie ono nagrywane? Co zrobić, jeśli jeden z rodziców nie wyrazi zgody na nagrywanie zebrania?

Fundusz zdrowotny – kto jest administratorem danych osobowych

Pytanie: Czy administratorem danych osobowych osób korzystających z Funduszu Zdrowotnego jest placówka oświatowa, w której pracuje nauczyciel, czy organ prowadzący?

Nagrywanie lekcji dla uczniów – kiedy dopuszczalne

Pytanie: Czy zajęcia, które odbywają się w szkole, mogą być transmitowane w czasie rzeczywistym dla uczniów, którzy przebywają na kwarantannie?

Udostępnienie danych osób upoważnionych do odbioru dziecka

Pytanie: Czy szkoła ma obowiązek udostępnić rodzicowi dane osobowe osób upoważnionych przez drugiego rodzica do odbioru dziecka z placówki? Rodzice są po rozwodzie, obydwoje maja pełnię praw rodzicielskich i sprawują opiekę nad dzieckiem w dniach wyznaczonych przez sąd.

Czy rodzic może zakazać przekazania danych ucznia do sanepidu

Pytanie: W związku z wykryciem w szkole pierwszego przypadku zarażenia COVID-19 dyrektor podjął wszystkie wymagane czynności określone w procedurze. Po przekazaniu danych osobowych do sanepidu pojawiły się pierwsze sprzeciwy w przetwarzaniu danych osobowych. Czy są one skuteczne?

Obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej – co oznacza dla szkoły

Obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej – co oznacza dla szkoły

Począwszy od 23 września 2020 r. nowe regulacja dotyczące dostępności cyfrowej zobowiązują m.in. do zapewnienia odpowiedniego wyglądu stron internetowych. Dotyczy to również stron administrowanych przez szkoły.

RODO: co oznacza wyrok Schrems II dla szkół

RODO: co oznacza wyrok Schrems II dla szkół

16 lipca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie tzw. Schrems II, który dotyczy przekazywania danych osobowych do podmiotów zlokalizowanych w USA. Co z tym wspólnego mają szkoły? Choćby to, że wiele z nich przechowuje pliki zawierające dane osobowe na serwerach zlokalizowanych w USA (korzystając z aplikacji chmurowych czy też komunikatorów firm takich jak Microsoft i Google). Wyrok ten niestety może narazić szkołę korzystającą z takich usług na negatywne konsekwencje – w skrajnym przypadku nawet karę wymierzoną przez UODO.

Monitoring bez nagrywania – na jakich zasadach

Pytanie: W szkole zamontowane zostaną kamery monitoringu wraz z telewizorem z podglądem na żywo. Jak to się odnosi do przepisów RODO, jeśli będzie tylko podgląd bez rejestracji obrazu, a jak jeśli szkoła będzie zapisywać te nagranie np. na dysku komputera?

Czy można mierzyć temperaturę przy wejściu do szkoły

Pytanie: Czy dyrektor we wprowadzonych procedurach w związku z epidemią może nakazać mierzenie temperatury przy wejściu, a jeżeli tak to na jakich zasadach?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel