Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w Librusie – czy nauczyciele muszą instalować aplikacje na prywatnych telefonach

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w Librusie – czy nauczyciele muszą instalować aplikacje na prywatnych telefonach

Producenci dzienników elektronicznych, wobec coraz większej liczby ataków hakerskich, rekomendują włączanie zabezpieczenia w postaci uwierzytelniania dwuskładnikowego. Taką praktykę obserwuje się choćby na kontach w dzienniku Librus. To zaś może wiązać się z koniecznością instalacji dodatkowego oprogramowania na smartfonie. Czy nauczyciele muszą się na to zgadzać? Czy nauczyciel może odmówić wykorzystywania prywatnego telefonu w celu każdorazowego logowania się do dziennika elektronicznego?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe rekomendowane przez Librus?
  • Czy nauczyciele są zobowiązani do instalacji aplikacji na prywatnych telefonach?
  • Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia nauczycielom sprzętu do użytku służbowego?
  • Jakie konsekwencje niesie odmowa nauczyciela instalacji aplikacji na prywatnym smartfonie?

Twórcy aplikacji Librus rekomendują uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego rekomenduje producent wspomnianego już oprogramowania Librus Synergia.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to w uproszczeniu dwuetapowe logowanie, czyli weryfikacja użytkownika za pomocą dwóch różnych metod identyfikacji. Aby zalogować się do portalu w jednym miejscu najczęściej trzeba wpisać kod, który otrzymuje się jako wiadomość sms. Innym rozwiązaniem jest potwierdzenie logowania na innym urządzeniu. 

Dzięki temu login oraz informacje gromadzone w dziennikach są podwójnie zabezpieczone. Ważne jest przy tym, aby dany nauczyciel był jedyną osobą, która zna hasło do swojego konta Librus (lub innego, na którym zdecydowała się pracować szkoła).

Włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego wymaga w tym przypadku instalacji aplikacji mobilnej Librus Nauczyciel na smartfonie. Niektórzy nauczyciele mogą się nie zgodzić na jej instalację na prywatnych smartfonach, co wykluczy wdrożenie tego zabezpieczenia. Czy ich odmowa jest uzasadniona?

Sprzęt niezbędny do wykonywania pracy powinien być zapewniony przez szkołę

To regulamin pracy precyzuje prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w szkole jako zakładzie pracy. W szczególności regulamin ten określa:

  • organizację pracy,
  • warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu,
  • wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, jak również w odzież, obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej.

Do pracodawcy należy więc wyposażenie pracowników w materiały i sprzęt niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych.

Nauczyciel nie musi korzystać ze swojego telefonu, aby uzyskać dostęp do konta

Pracownik szkoły nie ma obowiązku posiadania telefonu pozwalającego na instalację aplikacji w postaci dziennika elektronicznego. A jeżeli nawet jest w posiadaniu takiego urządzenia – może odmówić instalacji dodatkowego oprogramowania na swoim prywatnym sprzęcie.

Nauczyciel i inny pracownik szkoły nie muszą zgadzać się na instalację jakiegokolwiek oprogramowania służącego do celów służbowych na prywatnym sprzęcie. Od żadnego pracownika nie można bowiem wymagać, aby wykorzystywał swój prywatny sprzęt do celów związanych z wykonywaną pracą. Nawet jeżeli korzystanie z aplikacji zabezpiecza dostęp do najważniejszych informacji dotyczących uczniów, to jej instalacja jest całkowicie dobrowolna. 

Dyrektor szkoły nie ma żadnych podstaw, by wyciągać konsekwencje wobec nauczycieli odmawiających korzystania z prywatnego telefonu w celach zawodowych.

Czy nauczyciel może otrzymać telefon służbowy do logowania się na konto w Librusie?

Można oczywiście zakupić nauczycielom telefony służbowe. Z drugiej strony jest to rozwiązanie, którego nauczyciele nie mogą żądać. Jego realizacja jest możliwa wyłącznie w przypadku, gdy szkoła posiada odpowiednie możliwości finansowe. Jeżeli jednak szkoła chce włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, a z przyczyn technicznych wymaga ono instalacji dodatkowego oprogramowania, to do tego celu konieczny może okazać się zakup telefonów służbowych. Dostęp do dziennika, z którego każdy nauczyciel obowiązany jest korzystać na co dzień, nie może być uzależniony od gotowości do wykorzystywania w tym celu prywatnego sprzętu. 

Szkoła ma obowiązek wyposażenia pracowników w sprzęt służbowy niezbędny do realizacji zadań. Nie musi to być jednak smartfon, chyba że wymaga tego charakter wykonywanych zadań.
Michał Łyszczarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql