Specjalistyczne potrzeby żywieniowe w przedszkolu a zaświadczenie od lekarza

Bożena Winczewska
Data publikacji: 7 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Specjalistyczne potrzeby żywieniowe w przedszkolu a zaświadczenie od lekarza

Przedszkole nie może wymagać od rodziców dzieci chorych np. na celiakię czy alergię przedstawiania zaświadczeń od lekarza. Uregulowanie przepisami wewnętrznymi postępowania z takimi dziećmi i sformułowanie w nich wymagań wobec rodziców nie stanowi wystarczającej podstawy prawnej do stawiania im żądań. Jeśli dziecko z alergią lub celiakią zostało przyjęte do przedszkola, to na dyrektorze spoczywa obowiązek zapewnienia mu bezpiecznych warunków pobytu.

Lekarz nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia

Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych powinno zapewniać wszystkim dzieciom możliwość korzystania z posiłków, w tym także dziecku z alergią pokarmową lub celiakią przyjętym do publicznego przedszkola. Nie ma przepisów, które uzasadniałyby żądanie od rodziców chorych dzieci okazania zaświadczenia potwierdzającego ich chorobę i sposób leczenia.

W prawie oświatowym i medycznym nie ma przepisów, które zobowiązywałby:

  • lekarzy do wystawiania takich zaświadczeń (art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych),
  • rodziców dzieci przewlekle chorych uczęszczających do przedszkola do potwierdzania choroby dziecka odpowiednim dokumentem. Mają oni natomiast obowiązek przekazania dyrektorowi przedszkola danych dotyczących zdrowia dziecka uznanych przez nich za istotne, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych (art. 155 UPO).
Dostarczenie do przedszkola listy alergenów, których dziecko powinno unikać spoczywa na rodzicach.

Źródłem informacji o stanie zdrowia dziecka powinni być rodzice

Już na etapie postępowania rekrutacyjnego mają obowiązek przekazać dyrektorowi przedszkola uznane przez nich za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka. Informacje te powinny służyć zapewnieniu dziecku podczas pobytu w przedszkolu m.in. odpowiedniego odżywiania. Za organizację i jakość żywienia w przedszkolach odpowiada dyrektor przedszkola. Odpowiada również za bezpieczeństwo dziecka w czasie pobytu w placówce, w tym za bezpieczeństwo podawanych im posiłków.

Każde dziecko powinno być traktowane indywidualnie

W zależności od sytuacji dyrektor przedszkola może:

  • modyfikować posiłki dla konkretnego dziecka w kuchni przedszkolnej, w konsultacji z jego rodzicami. 
  • wyrazić zgodę na samodzielnie przygotowywanie wszystkich posiłków przez rodziców i dostarczanie ich do kuchni w pojemnikach, w sytuacji, gdy wprowadzenie indywidualnej diety stanowi duży problem niemożliwy do zrealizowania w przedszkolu.
Nie ma zakazu przynoszenia przez rodziców posiłków do przedszkola. Decyduje o tym dyrektor po rozpoznaniu, czy przedszkole jest w stanie taki posiłek odpowiednio przechować, przygotować, odgrzać. Jedzenie przygotowywane przez rodziców w domu nie może mieć styczności z pożywieniem innych dzieci.

Zgoda na dostarczanie do przedszkola posiłków przygotowywanych w domu

Zapewnienie bezpiecznych posiłków dla własnego dziecka przez jego rodziców nie może stanowić żadnego zagrożenia dla jedzenia przygotowywanego dla pozostałych dzieci. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność przy wydawaniu zgód na dostarczanie do przedszkola posiłków przygotowywanych w domu. Przed wydaniem zgody rodzice powinni być poinformowani o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, odpowiedniego ich pakowania i dostarczania do przedszkola.

Pracownicy kuchni powinni przechowywać posiłki w odpowiednim miejscu i we właściwych warunkach środowiskowych (temperatura, wilgotność), by utrzymać temperaturę właściwą dla danych produktów. Tylko rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności oraz ścisłe przestrzeganie ustalonych warunków i zasad postępowania z posiłkami przygotowanymi w domu przez rodziców i przynoszonymi do przedszkola może wyeliminować ryzyko zatrucia.

O samodzielnym przygotowywaniu wszystkich posiłków do przedszkola decydują rodzice, a dyrektor przedszkola może, ale nie musi się na to zgodzić.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql