Czynniki szkodliwe na stanowisku sprzątaczki szkolnej

Patryk Kuzior
Data publikacji: 20 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Czynniki szkodliwe na stanowisku sprzątaczki szkolnej

Jakie czynniki szkodliwe należy wymienić w skierowaniu na badania lekarskie na stanowisko sprzątaczki szkolnej? Mogą być to zarówno czynniki fizyczne jak praca na wysokości, ale też biologiczne i chemiczne. Sprawdź, jakie czynniki szkodliwe towarzyszą pracy sprzątaczki szkolnej.

Ryzyko zawodowe – obowiązki dyrektora

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest:

    • ocena i dokumentacja ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą,
    • stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych ryzyko,
  • informowanie pracowników o ryzyku zawodowym oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
 

W związku z tym musi on stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności:

Czynniki szkodliwe w skierowaniu na badania do lekarza medycyny pracy

Z kolei badanie profilaktyczne u lekarza medycyny pracy przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie to zawiera:

W skierowaniu podaje się czynniki:
  • niebezpieczne,
  • szkodliwe dla zdrowia,
  • uciążliwe,
  • inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy,
z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach. Prawidłowe wypełnienie skierowania wymaga więc właściwej oceny występowania tych czynników.

Najczęściej występujące czynniki szkodliwe przy pracy sprzątaczki

Niewątpliwie pracy na stanowisku sprzątaczki mogą towarzyszyć zawodowymi o charakterze biologicznym, fizycznym i chemicznym. Wiąże się ona bowiem z wymuszoną pozycją ciała przy wykonywaniu zadań, jak również koniecznością przenoszenia czy przesuwania ciężkich przedmiotów.

Konieczność prowadzenia prac porządkowych związanych z utrzymaniem czystości powierzchni, w tym na przykład okien wymaga wykonywania pracy na wysokości.

To jednak nie wszystko. Istotnym zagrożeniem w środowisku pracy osób zajmujących stanowisko sprzątaczki to czynniki chemiczne związana z użyciem środków czystości i środków dezynfekujących. Pracownicy ci narażeni są także na czynniki biologiczne, gdyż praca sprzątaczki wiąże się także z utylizacją odpadów.

Wszystko zależy od danego przypadku

Oczywiście występowanie powyższych zagrożeń może różnić się w poszczególnych szkołach, dlatego trzeba dokonać analizy tych czynników u konkretnego pracodawcy.

Przykład Jeśli do zadań sprzątaczki należy utrzymanie czystości powierzchni na wysokości, co wymaga używania drabiny, to oczywiście powinno to znaleźć się w skierowaniu. Z pewnością także można wskazać pracę w pozycji wymuszonej oraz czynniki chemiczne związane ze stosowaniem środków czystości i środków dezynfekujących oraz czynniki biologiczne związane ze zbieraniem odpadów o charakterze odpadów komunalnych.
dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql